آموزشویدئو

مهم‌ترین سایت های بورس تهران

در بازار سرمایه ایران، دو سایت کدال و tsetmc.com سامانه‌های مرجعی هستند که سرمایه گذاران بورسی بیشترین بازدید را از آن‌ها دارند و برای معاملات خود از اطلاعات موجود در این دو سامانه استفاده می‌کنند. در این مطلب به معرفی این دو سامانه معتبر بورس به عنوان پنل مشترک در بازار سرمایه و هسته معاملات سهامداران می‌­پردازیم.

معامله­‌گران و سرمایه ­گذاران از طریق سایت tsetmc.com می­‌توانند نمای کلی از بازار به دست آورند و از آمار و ارقام و تغییرات بازار آگاه شوند و از طریق بخش­‌های مختلف این سایت با هسته اصلی بورس ارتباط برقرار نمایند.

زمانی که این سایت را باز می­‌کنید، صفحه اول و اصلی سایت صفحه «در یک نگاه» است. شما از این قسمت می‌­توانید وضعیت بازار بورس و فرابورس را به طور کلی مشاهده نمائید اما این سایت جزئیات و بخش‌­های دیگری هم دارد.

تمام اطلاعات شرکت­‌های پذیرش شده در بورس و فرابورس از جمله سهامداران و ترکیب هیات مدیره و سابقه سهم و از همه مهم‌­تر اطلاعات قیمتی در این سایت قابل مشاهده هستند.

وظیفه این سایت، راهبری فنی و عملیاتی سامانه رایانه‌­ای بازار سهام است. در واقع این سایت به تجزیه­ و تحلیل هسته نرم­‌افزارهای معاملات و طراحی و ساخت نرم‌­افزارهای کاربردی سامانه می­‌پردازد.

سامانه کدال به نشانی codal.ir سایت مرجع دیگری در حوزه بورس است. کدال یا سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران برای‌ گردآوری اطلاعات، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات مالی شرکت‌­ها توسط سازمان بورس راه­‌اندازی شده است. این اطلاعات در قالب فایل بر روی این سایت قرار می­‌گیرد و در اختیار استفاده کنندگان قرار می­‌گیرد.

تمام شرکت­‌های پذیرش شده در بورس و فرابورس از طرف سازمان بورس موظف شده‌­اند که اطلاعات خود به خصوص اطلاعات مالی را از طریق این سایت در اختیار سهامداران و فعالان بازار سرمایه قرار دهند.

سهامداران و سرمایه­ گذاران برای انتخاب گزینه مناسب سرمایه­ گذاری می­‌توانند با استفاده از اطلاعات قرار گرفته بر روی این سایت به بررسی صورت مالی شرکت‌­ها بپردازند و روند سودآوری آن­‌ها را بررسی نمایند.

جهت سهولت کار برای سرمایه­ گذاران، اطلاعیه شرکت­‌ها روی سایت کدال به ترتیب زمان انتشار قرار می­‌گیرند و نمایش داده می‌­شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا