اخبار

برنامه جدید دولت برای عرضه های تلفیقی در بورس کالا با دستور کار کمیته تنظیم بازار

دولت برای افزایش عرضه‌ها در بورس کالا و تامین نیاز واحدهای تولیدی برنامه دارد که عرضه های تلفیقی را به نتیجه برساند و در این راستا کمیته تنظیم بازار دستور کارهای جدیدی را ارائه داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری کالاخبر، کمیته تنظیم بازار در وزارت صمت جلسه‌ای را با حضور نمایندگان شرکت های پتروشیمی در حوزه بالادست و پایین دست و نمایندگان اتاق بازرگانی (بخش خصوصی) و فولاد مبارکه تشکیل داد و موضوع‌های مختلفی تصمیم‌گیری کرد که از جمله مهم‌ترین موضوع‌های مطرح شده، بحث عرضه های تلفیقی در حوزه پتروشیمی و فولاد در بورس کالا بود.

اطلاع‌رسانی زمان‌بندی عرضه تلفیقی حوزه پتروشیمی از دوشنبه

درخصوص عرضه تلفیقی در حوزه پتروشیمی، موضوع از سوی دولت به وزیر نفت واگذار شده و شرکت‌ها در هفت قلمی که بازار در آن کسری عرضه دارد، در حال فرآیند اخذ قیمت به منظور اعلام قیمت تلفیقی به بورس کالا هستند که زمان‌بندی آن روز دوشنبه هفته جاری از سوی انجمن کارفرمایان پتروشیمی اطلاع‌رسانی می‌شود.

معاملات ورق گرم در بورس کالا، در هفته گذشته در سقف قیمت جهانی (قیمت پایه) صورت گرفت و روند عرضه فولاد مبارکه در ماه‌های اخیر مطلوب بود. بنابراین اختیار شرایط فروش حداقل ۵۰ درصد پیش پرداخت به فولاد مبارکه واگذار تا بسته به شرایط بازار، نسبت به تنظیم رقم اعتبار و پیش پرداخت اقدام کند.

اجرای عرضه تلفیقی ورق گرم در صورت کسری عرضه در بورس کالا

به علاوه در این جلسه توافق شد که میزان عرضه ورق ماهانه از ۴۰۰ به ۴۴۰ هزار تن افزایش و تا سقف ۱۰ درصد از الگوی مچینگ با شرایط و قیمت بورس کالا صورت گیرد. فولاد مبارکه در صورت کسری عرضه روی تابلوی بورس کالای ایران، اقدام به واردات و اجرای الگوی عرضه تلفیقی روی ورق گرم خواهد کرد.

قیمت پایه ورق گرم در بورس کالا جهانی است و در صورت رقابت، قیمت‌ها بالای جهانی کشف می‌شود؛ در جلسه با فولاد مبارکه توافق شد که تناژ عرضه و شرایط پرداخت ورق سرد به گونه‌ای توسط شرکت مدیریت شود تا قیمت‌ها در رینگ عمومی رقابت نشده و بالای جهانی نرود. به علاوه توافق شد در صورت رشد تقاضای داخلی، از الگوی عرضه تلفیقی جهت واردات و تامین بازار استفاده شود.

فولاد مبارکه مجاز به اجاره سایر خطوط ورق گرم و سرد کشور به صورت کارمزدی (تهاتر اسلب با ورق گرم و تهاتر ورق گرم با ورق سرد) به منظور تقویت تولید و عرضه خروجی محصول از این محل در بورس کالا است.

اولویت تامین برق با واحدهایی است که محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند

بازار شمش فولاد و البته میلگرد برای دومین هفته متوالی دارای کسری عرضه است. بخشی از این موضوع به قطعی برق و بخشی به بازارسازی برخی شرکت‌ها برمی‌گردد. در جلسه مقرر شد واحدهایی که اقدام به عرضه محصول خود در بورس کالا می‌کنند، در اولویت تامین برق تابستان قرار گرفته و مکاتبات مربوطه با وزارت نیرو صورت گیرد.

به علاوه مقرر شد در صورت تداوم مدیریت عرضه در هفته سوم (هفته پیش رو)، دسترسی واحدهای متخلف به سامانه جامع تجارت محدود و این واحدها از فهرست شرکت های مجاز به صادرات فولاد حذف شود.

با توجه به نوسان‌های قیمت، موضوع سیمان در دستور کار جلسه آتی کمیته مدیریت بازار در هفته پیش رو قرار گرفت.

منبع
کالاخبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا