اخبار

برنامه عملیاتی نقشه راه غیرتورمی تا فردا ابلاغ می‌شود

معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابلاغ برنامه عملیاتی نقشه راه غیرتورمی تا فردا خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، سید هادی سبحانیان، معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: براساس قانون و در پاسخ به یک نیاز اساسی که برنامه اقتصادی دولت چیست، یک نقشه راهی تدوین شده که باید متناسب با آن برنامه عملیاتی برای هر یک از دستگاه‌ها تدوین شود که در همین راستا برنامه عملیاتی نقشه راه غیرتورمی تا فردا ابلاغ می‌شود و محوریت این کار با معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد است.

سبحانیان اظهار کرد: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که از نظر رشد اقتصادی وضعیت مناسبی را در دهه گذشته نداشتیم و نرخ تورم به دلیل چالش‌های گذشته وضعیت نامناسبی داشت و میزان سرمایه‌گذاری از استهلاک عقب افتاده بود.

وی ادامه داد: همچنین بخش قابل توجهی از ارز ترجیحی استفاده شده بود و در کنار این موضوع هزینه‌های دولت افزایش چشمگیری داشت و در عین حال درآمدهای پایداری در نظر گرفته نشده بود.

نیازمند اصلاح رابطه قوای سه‌گانه هستیم

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه سامان دادن این وضعیت باید مبتنی بر شناختی دقیق از ریشه‌ها و دلایل اصلی وضع موجود و اولویت‌بندی راهکار می‌بود، تصریح کرد: حل موضعی مشکلات شاید به صورت مقطعی برخی از این مشکلات را حل کند اما اگر نتوانیم ریشه‌های اصلی مشکلات را به صورت ریشه‌ای حل کنیم شاهد ادامه روند موجود خواهیم بود.

وی ضمن اشاره به اینکه معتقد هستیم که نیازمند اصلاح رابطه قوای سه‌گانه هستیم، اضافه کرد: تکالیفی که ملت در مقابل حاکمیت دارد پرداخت مالیات است و حاکمیت هم وظایفی از جمله فراهم کردن شرایط فعالیت اقتصادی برای مردم دارد.

پیش‌بینی‌پذیر کردن شرایط

این مقام مسئول با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اقدامات در این خصوص پیش‌بینی‌پذیر کردن شرایط است تا فعالان اقتصادی بتوانند قراردادهای بلند مدت داشته باشند، گفت: دولت باید عدم قطعیت را کاهش دهد تا سرمایه‌گذاری رشد پیدا کند و تلاش شد در این نقشه راه این مسئله لحاظ شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه از جمله اهداف برنامه دولت تسهیل مجوز و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد است، عنوان کرد: متاسفانه سیاست‌های دولت و مردم به سمت اقدامات کوتاه‌مدت رفته است و این انتظار وجود دارد که برخی مشکلات به سرعت حل شود. نمی‌توان خیلی سریع مسائل را به شکل ریشه‌ای و اساسی درمان کرد اما باید به این سمت حرکت کنیم؛ هرچند که ممکن است نتایج خود را در بلند مدت بگذارد.

با کاهش تورم، رشد اقتصادی خواهیم داشت؟

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند که اگر ما بخواهیم تورم را کاهش دهیم باعث تجدید رکود خواهد شد، تصریح کرد: اما سابقه تاریخی نشان می‌دهد که ما زمانی توانستیم رشد اقتصادی داشته باشیم که تورم شدید را کاهش دهیم. این نقشه راه در دولت به تصویب رسید و ایشان تاکید داشتند که همه اعضای اقتصادی دولت همراهی لازم را داشته باشند.

قانونی برای تسهیل ورود به کسب و کارها

سبحانیان در خصوص رشد تولید گفت: در رفع موانع ورود به کسب و کارها، مجلس با حمایت دولت، قانونی برای تسهیل ورود به کسب و کارها تصویب کرد. در این مسیر جذابیت فعالیت غیرتولیدی باید کاهش یابد. برای تسهیل و کاهش موانع کسب و کار باید مجوزها ثبت محور شود. این‌ها مواردی است که از پیش وجود داشته اما تا به امروز عملیاتی نشده است.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: برای پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد باید از سازوکارهای بورس کالا، پوشش ریسک نوسانات مواد اولیه و ثبات مقررات اجرایی استفاده کنیم.

اصلاح شبکه توزیع داخلی و خارجی کشور

وی ادامه داد: در کنار این موارد باید بازارهای موازی با تولید را کنترل و زنجیره تامین مالی تولید را اصلاح کرد. برای ایجاد رشد تولید، لازم است شبکه توزیع داخلی و خارجی کشور اصلاح شود تا توزیع کالا در کشور تسهیل شود.

سبحانیان تصریح کرد: یکی از محورهای کلیدی که به دنبال آن هستیم این است که باید ابرپروژه‌هایی را تعیین و سپس تامین مالی آن‌ها به صورت غیرتورم‌زا در دستور کار قرار گیرد. از جمله روش‌هایی که برای تامین مالی در نظر گرفته شده است، تهاتر نفت، منابع مالی در اختیار مردم، شرکت‌های حاکمیتی و دولتی و همچنین استفاده از منابع صندوق توسعه ملی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: لازم است برای اجرای این پروژه‌های پیشران از منابع بانک‌ها به صورت مشروط و با زمان‌بندی خروج استفاده کرد.

با نقشه راه غیرتورمی به نتایج مطلوبی می‌رسیم

این مقام مسئول در خصوص اقداماتی که تا به امروز انجام شده است، گفت: در حال حاضر آیین‌نامه مالیات بر خانه‌های لوکس به تصویب رسید و آیین‌نامه مالیات بر خودروهای لوکس هم به دولت ارسال شده است و همچنین اصلاحیه قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی وزارت اقتصاد به دولت ارسال شده است.

معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: گاهی اوقات حقوق‌های کارمندان در این مدت با تاخیر مواجه می‌شد اما در این دولت این اقدام تسریع شده است و امیدوار هستیم با انسجامی که در بدنه اقتصادی دولت وجود دارد و پیگیری که برای اجرایی شدن نقشه راه وجود دارد، به نتایج مطلوبی دست یابیم.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا