اخبار

گلدمن ساکس: نفت کافی در ذخایر استراتژیک برای آزادسازی وجود ندارد

براساس اعلام گلدمن ساکس، نفت کافی در ذخایر استراتژیک برای آزادسازی وجود ندارد تا مانع افزایش قیمت نفت شود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از اویل پرایس، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد که بازار نفت همین حالا نیز تحت تاثیر آزادسازی مشترک نفت خام از ذخایر ملی قرار گرفته ‌است و انتظار می‌رود آمریکا بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون بشکه و سایر کشورها نیز ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر خود برداشت کنند.

آمریکا با مقامات چین، هند، ژاپن و کره جنوبی برای آزادسازی مشترک ذخایر استراتژیک نفتی و مهار قیمت نفت گفت‌وگو کرده و پیامی قاطع برای اوپک فرستاده ‌است. اما هند و ژاپن با این درخواست بایدن مخالفت کرده‌اند. این‌طور که به‌نظر می‌رسد، کره جنوبی نیز علاقه چندانی به برداشت از ذخایر استراتژیک خود ندارد.

این در حالی است که چین برای دومین برداشت خود از ذخایر استراتژیک نفتی در سال جاری میلادی آماده می‌شود. اما مشخص نیست این تصمیم قبل از درخواست بایدن صورت‌ گرفته یا بعد از آن.

استفاده از ذخایر استراتژیک نفت راه‌حلی موقتی برای کسری ساختاری در بازار است

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس نیز اعلام کردند: این اقدام به‌طور موقت کسری ساختاری در بازار را برطرف می‌کند. در واقع اگر برداشت از ذخایر استراتژیک نفت قطعی شود و در شرایط کاهش فعالیت‌های تجاری در پایان سال جاری میلادی، قیمت را پایین نگه دارد، یک افزایش قیمت جدی در ۲۰۲۲ خواهیم داشت.

این بانک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده قیمت نفت خام برنت در سه ‌ماهه پایانی سال جاری به‌طور متوسط برابر با ۸۵ دلار در هر بشکه و در ۲۰۲۲ برابر با ۸۱.۳۰ دلار در هر بشکه باشد. نفت خام برنت از ماه اکتبر که به بالاترین رقم رسیده بود، پنج درصد از ارزش خود را از دست داده ‌است.

گلدمن تنها بانکی نیست که تأثیر آزادسازی ذخایر نفتی را به‌عنوان ابزاری برای پایین آوردن قیمت نفت زیر سوال برده ‌است. تمام متخصصان در مورد اینکه بشکه‌های کافی برای آزادسازی وجود ندارد تا قیمت نفت را به مدت طولانی پایین نگه دارد، توافق دارند. بنابراین این اقدام کاملاً بی‌فایده است.

منبع
اویل پرایس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا