اخبار

توافق جدید اوپک پلاس: افزایش روزانه ۲ میلیون بشکه به میزان تولید تا پایان سال ۲۰۲۱

براساس توافق جدید اوپک پلاس، روزانه ۲ میلیون بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۲۱، به تولید نفت این گروه اضافه خواهد شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزرای اوپک پلاس در روز یکشنبه در مورد افزایش عرضه نفت از ماه اوت به توافق جدیدی رسیدند. این اجلاس و توافق از این نظر اهمیت دارد که با توجه به شیوع کرونا در جهان، قیمت نفت به بالاترین رقم طی دو سال و نیم گذشته رسیده است و باید کنترل شود.

کشورهای عضو اوپک و متحدان آن‌ها از جمله روسیه، در مورد سهمیه‌های جدید تولید از ماه مه ۲۰۲۲ به توافق رسیدند. لازم به ذکر است که در گردهمایی قبلی اعضای اوپک، امارات بر سر سهمیه تولید نفت با عربستان سعودی به توافق نرسیده بود و سبب به بن بست رسیدن مذاکرات شده بود. حال با درخواست امارات موافقت شده است.

سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات اعلام کرد که ما از این توافق راضی هستیم. اما در مقابل ولی عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان به هیچ یک از سوالات، در مورد چگونگی این توافق پاسخ نداد.

توافق جدید اوپک پلاس بر سر به صفر رساندن کاهش تولید تا پایان ۲۰۲۲

به دنبال همه‌گیری کرونا و کاهش تقاضا، اعضا اوپک پلاس در سال گذشته میلادی (۲۰۲۰)، ۱۰ میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود کم کردند. اوپک پلاس، به تدریج، تولید نفت را افزایش داد؛ به‌طوری‌که هم اکنون میزان کاهش تولید به ۵.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

براساس توافق جدید اوپک پلاس، از ماه آینده میلادی (اوت) تا پایان سال ۲۰۲۱، روزانه ۲ میلیون بشکه که معادل ۰.۴ میلیون بشکه در ماه است، به میزان تولید نفت این گروه اضافه می‌شود. این ائتلاف قصد دارد تا سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) کاهش تولید خود را به صفر برساند.

اوپک پلاس در نظر داشت تا قرارداد کاهش تولید نفت را تا پایان سال آینده میلادی تمدید کند. این اقدام به منظور امکان نشان دادن عکس‌العمل مناسب، در صورت توقف رشد اقتصاد جهان به دنبال ایجاد انواع ویروس کرونا بود. لازم به ذکر است که ریاض و امارات هر دو موافق افزایش فوری تولید نفت بودند اما امارات مخالف تمدید این قرارداد بدون افزایش سهمیه تولید بود. مخالفت این دو کشور حاشیه خلیج فارس، سبب به بن‌بست رسیدن مذاکرات شد.

تغییر مبنای تولید اعضای اوپک پلاس

گروه اوپک پلاس برای حل این اختلاف، سهمیه‌های تولید جدید نفت را برای برخی اعضا مانند امارات، عربستان، روسیه، کویت و عراق از ماه مه ۲۰۲۲ اعلام کرد. بدین ترتیب مبنای تولید امارات از ماه مه ۲۰۲۲ تا ۳.۵ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. این رقم در حال حاضر برابر با ۳.۱۶۸ میلیون بشکه در روز است.

در حال حاضر مبنای تولید نفت امارات و روسیه ۱۱ میلیون است که این میزان تا ۱۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. عراق و کویت نیز ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش مبنای تولید خواهند داشت.

تنظیم سیاست اوپک با توجه به بازگشت ایران به بازار

عبدالعزیز، وزیر نفت عربستان با بیان اینکه در مبنای تولید نیجریه و الجزایر تغییری ایجاد نخواهد شد، گفت: در صورتی که ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای خود با قدرت‌های دنیا به توافق برسد و نفت این کشور به بازار بازگردد، اوپک پلاس سیاست خود را با توجه به این موضوع تنظیم خواهد کرد.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا