اخبار

فروش پالایشی یکم به کجا رسید؟

دومین پذیره‌نویسی بزرگ سال برای فروش واحدهای سرمایه‌گذاری پالایشی یکم یا همان دارادوم روز یکشنبه (۳۰ شهریورماه) به پایان رسید. به این ترتیب پس از دو بار تمدید، باقیمانده سهام دولت در چهار شرکت‌ پالایشگاهی اعم از نفت تهران، نفت اصفهان، نفت تبریز و نفت بندرعباس پذیره‌نویسی شد و ۱۷.۴ درصد از سهام مذکور به فروش رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، طبق این اطلاعات، در صورت در نظر گرفتن سقف سه میلیون تومانی برای هر کد ملی کمی بیش از چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این رویداد شرکت کردند.

پیگیری‌‌ها نشان می‌دهد که سهام دولت در هر پالایشگاه ۱۵ درصد بوده و تاکنون حدود ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صندوق پالایشی یکم صورت گرفته است. به این ترتیب متقاضیان دارای کد ملی و بدون محدودیت سنی از طریق کد بورسی (سامانه‌های آنلاین شرکت‌های کارگزاری‌) و سایر متقاضیان از طریق مراجعه به شعب ۱۵ بانک منتخب در این پذیره‌نویسی مشارکت کردند.

صندوق ETF پالایشی یکم بر حسب قیمت پایانی روز ۴ شهریور ماه (مبنای تعیین نرخ سهام موجود در این صندوق)، ۷۲ هزار میلیارد تومان ارزش‌‌گذاری شد و با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده، ارزش کل واحدهای قابل واگذاری بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. سقف خرید این صندوق پنج میلیون تومان اعلام شد، اما سرمایه‌گذارانی که تا سقف ۲ میلیون تومان از «دارا یکم» خریداری کرده بودند، فقط توانستند تا سه میلیون تومان از واحدهای صندوق پالایشی یکم را خرید کنند.

در این میان روز گذشته (۳۱ شهریور) خبر رسید که هیات وزیران با افزایش تخفیف سهام قابل واگذاری به این صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله که متشکل از چهار شرکت پالایشی است، موافقت کرد؛ تخفیفی که اکنون به ۳۰ درصد می‌رسد و دلیل آن جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه‌گذاران در پی ریزش‌های اخیر شاخص بورس است.

هر چند تا لحظه تنظیم این گزارش رقم دقیقی از تعداد مشارکت‌کنندگان در پذیره‌نویسی فروش پالایشی یکم اعلام نشده است اما صندوق پالایشی یکم با احتساب تخفیف ۳۰ درصدی اکنون حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه حدود ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان آن مورد استقبال آحاد جامعه قرار گرفته است، ۴۲.۵ هزار میلیارد تومان باقی مانده آن نیاز به تعیین تکلیف جدید دارد.

صندوق دارا یکم که ۱۷ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود، بیش از پنج هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان آن مورد استقبال بیش از سه میلیون و ۴۸۱ هزار نفر قرار گرفت و ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر آن‌ نیز همچنان در دست دولت و هیات واگذاری است.

نخستین صندوق ETF دولتی متشکل از باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت، بیمه‌های البرز و اتکایی امین بود. حال باید در انتظار تصمیم هیات واگذاری بود. فروش بلوکی،‌ تدریجی یا تشکیل صندوق ETF جدید پس از دارایکم و پالایشی یکم در آینده می‌تواند از راه‌حل‌های این هیات در نظر گرفته شود.

با این حال پس از تخصیص سهام به صندوق متناسب با رقم فروش رفته مابقی یونیت‌‌ها به طور مجدد در اختیار دولت قرار می‌گیرد. در این زمینه زمان و رقم عرضه جدید در اختیار هیات واگذاری است. در خصوص میزان تخفیف هم دولت با توجه به شرایط بازار و میزان ارزندگی سهام می‌تواند تصمیم‌گیری کند.

فارغ از موارد فوق صندوق ETF پالایشی یکم، احتمالا از اواخر مهر به چرخه معاملات بورس وارد خواهد شد. سومین صندوق ETF که متشکل از صنایع فلزی و خودروسازی شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، صنایع مس، خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو است، پس از این عرضه در دستور کار دولت قرار می‌گیرد.

میزان بازدهی دارا یکم و پالایشی یکم می‌تواند نقش موثری در میزان استقبال مردم از آخرین صندوق ETF دولتی در ماه‌های پایانی عمر دولت دوازدهم داشته باشد. برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که دولت با توجه به ریزش‌های بی‌سابقه چند وقت اخیر باید تخفیف بیشتری برای سرمایه‌گذاران قائل می‌شد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا