اخبار

پرداخت سود نقدی از طریق سجام برای تمام شرکت‌های بورسی الزامی می‌شود

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از اصلاح قانون بازار سرمایه و الزامی شدن پرداخت سود نقدی تمام شرکت‌های بورسی از طریق سجام خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در رابطه با اقدامات و پیگیری‌ها پیرامون پرداخت سود نقدی توسط شرکت‌ها از طریق سامانه سجام، گفت: لازمه این طرح این است که دولت لایحه آن را ارائه دهد و با اصلاح موادی در قانون تجارت و موادی از قانون بازار سرمایه این اتفاق بیفتد. ضمن اینکه ما این موضوع را به عنوان پیشنهاد در اصلاح قانون بازار سرمایه مطرح کرده‌ایم. اما لازمه آن این است که حتما دولت نیز کمک کند. ضمن اینکه بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند در حال حاضر همین اقدامات را انجام دهند و کما اینکه انجام می‌دهند.

محسن علیزاده ادامه داد: اما اساسا این موضوع باید به صورت یک الزام و تکلیف برای تمام شرکت‌ها ایجاد شود. ما به نوبه خود در تلاش هستیم که این موضوع تحقق پیدا کند. از زمان شروع مجلس یازدهم نیز مکاتبات متعددی انجام دادیم و در جلسات مکرری اعلام کردیم که این موضوع ضرورت دارد. متاسفانه اهتمامی توسط دوستان ما وجود نداشته است. اما ما در اقدامی که در کمیسیون اقتصادی در جهت اصلاح بخشی از مواد قانون بازار سرمایه انجام دادیم، آن را دنبال می‌کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ی اظهارات خود گفت، ضمن اینکه در رابطه با لایحه‌ای که دولت باید با موضوع اصلاح بخشی از مواد قانون تجارت در خصوص بازار سرمایه به مجلس ارائه دهد؛ پیشنهاد داده شده که مدت واریز سود سهام نیز کوتاه‌تر شود؛ بنابراین این دو موضوع همزمان بررسی خواهند شد.

دولتی‌ها باید پاسخگو باشند

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در رابطه با علت انفعال دولت در اجرایی شدن طرح پرداخت سود نقدی شرکت‌های بورسی از طریق سجام نیز گفت: اینکه چرا از طرف دولت اقدامی انجام نشده است، خود دوستان باید در این خصوص توضیح دهند. اما به نظر می‌آید که خود شرکت‌ها نیز رغبت چندانی به این کار ندارند. زیرا اگر این تکلیف ایجاد شود که سود سهام را از طریق سامانه سجام واریز کنند، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن این واریز سود انجام شود و دیگر امکان نگه داشتن سود‌های متعلق به سهامداران در حساب شرکت وجود ندارد. به نظر می‌رسد که در برابر این موضوع مقاومت می‌کنند. حتی ممکن است اعمال نظر کنند و این اقدامات به تعویق بیفتد.

پرداخت سود نقدی از طریق سجام چه زمانی الزامی می‌شود؟

علیزاده در رابطه با زمان اجرایی شدن این طرح نیز توضیح داد: بخشی از قانون بازار سرمایه در کمیسیون در حال بررسی است. پیش‌بینی ما این است که کمتر از یک ماه دیگر در کمیسیون به نتیجه برسد و برای صحن ارسال شود. اینکه چقدر زمان می‌برد تا در صحن مطرح و بررسی شود به طرح‌هایی بستگی دارد که پیش از آن در صحن قرار گرفتند. اما به نظر می‌آید که در شش ماهه ابتدای امسال این موضوع محقق شود.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا