اخبار

اساسنامه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات تدوین شد

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس از تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات خبر داد و گفت: با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در حوزه سرمایه‌گذاری ملک فراهم شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، رضا نوحی حفظ‌آباد، رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس ضمن اشاره به تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، گفت: موضوع اصلی فعالیت این صندوق جمع‌آوری وجوه از عموم، خرید و فروش دارایی‌های غیرمنقول، اجاره‌گیری و اجاره‌دهی دارایی‌های غیرمنقول است.

نوحی حفظ‌آباد با بیان اینکه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات عمده پرتفوی صندوق، متمرکز بر سرمایه‌‌گذاری در دارایی‌های غیرمنقول است، خاطرنشان کرد: مدیر صندوق نیز موظف است جهت بهره‌برداری از املاک و مستغلات تحت تملک صندوق، نسبت به معرفی شخص یا اشخاص حقوقی ذی‌صلاح تحت عنوان مدیر بهره‌برداری اقدام کند.

دارایی غیرمنقول تملک شده صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، باید در ایران باشد

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با اشاره به اینکه دارایی‌های غیرمنقولی که صندوق تملک می‌کند، باید در ایران و گواهی پایان کار معتبر و سند رسمی داشته باشد، یادآور شد:  البته این املاک و مستغلات می‌تواند در قالب یکی از کاربری‌های مسکونی، تجاری اداری، صنعتی و ورزشی باشند.

وی با بیان اینکه در این صندوق‌ها درآمدهای حاصل شده طی سال قابل تقسیم است، تصریح کرد: بر اساس اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، حداقل ۹۰ درصد از درآمدهای دریافتی حاصل از اجاره دارایی‌های غیرمنقول و نیز سود دریافتی ناشی از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تحت تملک صندوق، پس از کسر هزینه‌های صندوق بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود. دوره‌های تقسیم می‌تواند ماهانه، فصلی یا به صورت سالانه درنظر گرفته شود.

هزار میلیارد ریال؛ حداقل سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این صندوق دارای دو نوع واحد سرمایه‌گذاری ممتاز و عادی است، عنوان کرد: به منظور تاسیس صندوق، حداقل سه شخص به عنوان موسسین که یکی از آنها مدیر پیشنهادی صندوق است، باید ۱۰۰ درصد مبلغ اسمی تمام واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق را نقداً به حساب بانکی صندوق در شرف تأسیس واریز کند.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با بیان اینکه این صندوق‌ها با تامین مبلغ واحدهای ممتاز توسط موسسین تاسیس شده و در مرحله پذیره‌نویسی اقدام به تامین حداقل سرمایه لازم جهت شروع فعالیت صندوق می‌کنند، تصریح کرد: حداقل سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات هزار میلیارد ریال است که از مبلغ مذکور حداقل ۱۰۰ میلیارد ریال در قالب واحدهای ممتاز بوده و باقی آنها واحدهای عادی خواهد بود. دارنده واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز دارای حق حضور و حق رأی در مجامع صندوق است.

این صندوق سرمایه‌گذاری حداق تعداد ارکان را دارد

نوحی حفظ‌آباد با اشاره به اینکه اساسنامه مربوطه طوری تدوین شده است که صندوق حداقل تعداد ارکان را داشته باشد، بیان کرد: ارکان این صندوق شامل مدیر صندوق، متولی و حسابرس است. بنابراین انجام عملیات مربوط به بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی در خارج از ساختار ارکان و در قالب انعقاد قرارداد صندوق با اشخاص حقوقی واجد شرایط صورت می‌گیرد.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس اظهار کرد: مدیر بهره‌برداری معرفی‌شده توسط مدیر صندوق باید از توانایی ارائه خدمات تخصصی در دو حوزه مدیریت دارایی‌های غیرمنقول صندوق (شامل مدیریت عملیاتی، مدیریت نگهداشت و تعمیرات، مدیریت درآمد و هزینه‌ها) و نیز مدیریت بازاریابی و فروش (شامل امور حقوقی و تنظیم قراردادها، تبلیغات و غیره) برخوردار باشد.

نوحی تصریح کرد: اگر مستغلات تملک ‌شده توسط صندوق مشتمل بر بیش از یک نوع کاربری باشند، مدیر بهره‌برداری صندوق باید برای بهره‌برداری از هر کدام از مستغلات صندوق با کاربری معین، پیمانکار دارای تخصص بهره‌برداری در همان نوع کاربری را معرفی کند.

تاسیس این نوع صندوق منجر به مولد کردن مبالغ سرمایه‌گذاری شده در املاک و مستغلات شود

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با بیان اینکه پرداخت مبالغ لازم به پیمانکاران به عهده مدیر بهره‌برداری است که در قراردادهای جداگانه بین مدیر بهره‌برداری و پیمانکاران پیش‌بینی می‌شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود تاسیس این نوع صندوق منجر به مولد کردن مبالغ سرمایه‌گذاری شده در املاک و مستغلات گشته و ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با ارقام پایین توسط عموم سرمایه‌گذاران را فراهم کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، مبالغ عمده جمع‌آوری شده توسط صندوق موجب صرفه‌جویی در مقیاس شده و باعث کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

نوحی ضمن اشاره به مزایای صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات از نظر سرمایه‌گذاران، اظهار کرد: نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق و همچنین حذف هزینه‌های سرمایه‌گذاری شخصی در املاک و مستغلات، بر جذابیت این ابزار سرمایه‌گذاری می‌افزاید.

این صندوق سبب افزایش تحرک در سمت عرضه می‌شود

وی افزود: از سویی دیگر در مقیاس کلان، این نوع از صندوق‌ها با ایجاد تقاضای هوشمند مستمر، باعث افزایش تحرک در سمت عرضه شده و باعث می‌شوند منابع بلوکه شده در املاک و مستغلات موجود، صرف ساخت و توسعه املاک و مستغلات جدید شوند و به این شیوه استمرار عرضه نیز امکان‌پذیر می‌شود.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سازمان بورس عنوان کرد: اساسنامه مربوط به این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طوری تدوین شده است که صندوق به استثنای شش ماه اول شروع فعالیت صندوق و شش ماه مانده به اتمام فعالیت صندوق، ملزم به رعایت نصاب سرمایه‌گذاری حداقل ۶۰ درصد از دارایی‌های صندوق در دارایی‌های موضوع فعالیت اصلی صندوق است.

نوحی اضافه کرد: همچنین ملزم به رعایت نصاب سرمایه‌گذاری حداکثر ۳۵ درصد از دارایی‌های صندوق در سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مرتبط با دارایی‌های مذکور (مانند اوراق مشارکت، استصناع، رهنی و اجاره و واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان در پروژه‌های ساختمانی) و حداکثر ۵ درصد از کل دارایی‌های صندوق به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های ساختمانی است.

مانده وجوه صندوق را می‌توان سرمایه‌گذاری کرد

این مقام مسئول با بیان اینکه مدیر صندوق می‌تواند ماندۀ وجوه را در سپردۀ بانکی و گواهی سپردۀ بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند، گفت: صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نمی‌تواند در زمین‌های بدون بنا یا دارای بنا با مستحدثات غیرمتناسب با مساحت زمین سرمایه‌گذاری کند.

نوحی خاطرنشان کرد: ارزش‌گذاری دارایی‌ها توسط هیئت کارشناسی متشکل از حداقل سه کارشناس رسمی که باید با درخواست مدیر و انتخاب کانون یا مرکز مربوطه باشد، انجام شود.

سرمایه‌گذاری در دارایی‌های غیرمنقول و با سرمایه ثابت؛ ماهیت صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه ماهیت این صندوق، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های غیرمنقول و با سرمایه ثابت است، تصریح کرد: اشخاص حقوقی دارای مجوز سبدگردانی معتبر یا ناشران بورسی یا فرابورسی در صنعت انبوه‌سازی، املاک و مستغلات مجاز به ارائه تصدی سمت مدیریت صندوق بوده و پس از ابلاغ مقررات مربوطه می‌توانند نسبت به تاسیس صندوق فوق اقدام کنند. امکان افزایش سرمایه در این صندوق‌ها نیز وجود دارد.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سازمان بورس با بیان اینکه اساسنامه نمونه صندوق یاد شده به مدت یک هفته در سایت سازمان جهت دریافت اظهارات فعالان بازار سرمایه قرار می‌گیرد و پس از آن ابلاغ خواهد شد، اظهار کرد: فعالان بازار سرمایه، می‌توانند نسبت به ارائه نظرات تخصصی خود از طریق ارسال مکاتبات به اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در خصوص اساسنامه و امیدنامه نمونه صندوق یاد شده اقدام کنند.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا