مقالات

فهرست ثروتمندترین افراد جهان ۲۰۲۱: صدرنشین جدید از عرصه‌ی مد می‌آید

تا چند سال پیش وقتی اسم ثروتمندترین افراد جهان به گوش‌مان می‌خورد اول از همه نام بیل گیتس به ذهن‌مان خطور می‌کرد. اما در این سال‌های اخیر افراد دیگری مانند ایلان ماسک و جف بزوس، اریکه قدرت و پادشاهی را از بیل گیتس گرفتند. اما جالب‌تر از همه این که اکنون با جدیدترین رده‌بندی، فردی در صدر این فهرست جای گرفته است که شاید کم‌تر از باقی اسامی حاضر در این لیست نام‌آشنا باشد: برنارد آرنو. در تازه‌ترین رده‌بندی نشریه فوربز در ماه جولای ۲۰۲۱ برای فهرست ثروتمندترین افراد جهان، برنارد آرنو توانست با عبور از سد محکمی به نام جف بزوس، به بالاترین رده این فهرست دست پیدا کند. اما این فرد در چه صنعتی مشغول است و چطور توانست در میان بزرگانی که نام‌شان را بردیم، گوی سبقت را از سایرین برباید؟ بیایید با هم نگاهی به ده نفر از ثروتمندترین افراد جهان بیندازیم و با آن‌ها کمی بیشتر آشنا شویم.

ثروتمندترین مرد جهان در سال ۲۰۲۱ تغییر کرد

آشنایی با ثروتمندترین افراد جهان

فهرست ثروتمندترین افراد جهان معمولا تحت سلطه چند نام آشناست و سال‌هاست که پولدارترین افراد این فهرست جای خود را با یک‌دیگر عوض می‌کنند. در تازه‌ترین رده‌بندی نشریه فوربز در ماه جولای ۲۰۲۱، برنارد آرنو توانست با عبور از سد محکمی به نام جف بزوس، به جایگاه نخست فهرست ثروتمندترین افراد جهان ۲۰۲۱ دست پیدا کند و بالاتر از افراد مشهوری همچون جف بزوس، بیل گیتس و ایلان ماسک قرار گیرد.

برنارد آرنو برای افرادی که به صنعت مد و پوشاک علاقه‌مندند نامی آشناست. سهام‌دار عمده شرکت کریستین دیور و مالک برند لوئی ویتون در سال‌های اخیر بیش از پیش به موفقیت دست پیدا کرده است و این شانس را دارد که تا مدتی در این فهرست صدرنشین بماند. البته این مسئله به میزان افزایش ثروت او و هم‌چنین رقبایش بستگی دارد.

در ۱۰ سال اخیر کارلوس اسلیم، بیل گیتس، جف بزوس و ایلان ماسک توانسته بودند لقب ثروتمندترین فرد جهان را از آن خود کنند.

البته همیشه رقابت تنگاتنگی میان این افراد وجود دارد و ممکن است دارایی آن‌ها در پی اخبار و وقایع مختلفی نظیر طلاق یا شکایت و اعتراضات مدنی دستخوش تغییر شود. در میان این نام‌ها بیل گیتس رکورددار است و به مدت ۱۵ سال در این فهرست صدرنشین بود. اما کارلوس اسلیم مکزیکی (مالک شرکت America Movil) این عنوان را از او گرفت و به مدت چهار سال متوالی پولدارترین مرد جهان شد. اکنون نیز باید منتظر ماند و دید که پادشاهی برنارد آرنو تا چه مدت طول می‌کشد.

اکنون رده‌بندی ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۲۱ بر اساس نشریه فوربز به صورت زیر درآمده است:

 1. برنارد آرنو
 2. جف بزوس
 3. ایلان ماسک
 4. بیل گیتس
 5. مارک زاکربرگ
 6. لری پیج
 7. لری الیسون
 8. سرگی برین
 9. وارن بافت
 10. فرانسوا بتانکور می‌یر

لیست کامل ثروتمندترین افراد جهان به همراه اطلاعات کامل در سال ۲۰۲۱

در این بخش سعی کرده‌ایم مختصری در خصوص زندگی ۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان در حال حاضر صحبت کنیم و نکات و اطلاعاتی جالبی را در مورد آنان بیان کنیم.

۱- برنارد آرنو: ثروتمندترین مرد جهان؛ یک مدیر و فروشنده‌ی مادرزاد

 • نام کامل انگلیسی: Bernard Jean Étienne Arnault
 • ثروت خالص: ۱۹۸.۸ میلیارد دلار
 • سن: زاده پنج مارس ۱۹۴۹ (۷۲ سال)
 • محل تولد: فرانسه
 • تعداد فرزندان: پنج (چهار پسر و یک دختر)
 • تحصیلات: مهندسی عمران
 • سمت شغلی: مدیر عامل برند لوئی ویتون و شرکت کالاهای لوکس (LVMH)
 • میزان سهام او در برند کریستین دیور: ۹۷.۵٪ (۱۰۹ میلیارد دلار)

فرانسه را می‌توان مهد صنعت مد دانست. کشوری که زادگاه برندهایی نظیر دیور، شنل، لاگوست (لاکست)، هرمس و کلوئه بوده است. برنارد آرنو با شم تجاری قوی‌ای که داشت پایه‌های سلطنت خود را در همین عرصه از همان سنین جوانی‌اش بنا نهاد. نخست به سراغ کارهای مرتبط با رشته‌اش پرداخت. اما پس از گذشت مدتی دست روی شرکت کریستین دیور گذاشت و آن را خریداری کرد. او از این کار هدف بزرگ‌تری داشت و می‌خواست مدیر عامل یک برند لوکس و منحصر به فرد شود. این کار را هم کرد. او با خرید سهام برند لوئی ویتون به خواسته خود دست پیدا کرد و اکنون این برند شهرت خود را مدیون ثروت و البته درایت و هوشمندی برنارد آرنو است.

آن‌چه از برنارد یک تاجر و کارآفرین موفق ساخته است، توانایی خاص او در تشخیص موقعیت‌های فروش است. او می‌داند در کجا کدام محصول را ارائه کند.

او برخلاف بسیاری از برندهای دیگر که برای افراد متوسط جامعه فعالیت می‌کردند، جامعه ثروتمندان را هدف قرار داد و تا کنون با همین شیوه به فرمان‌روایی خود در قلمرو مد ادامه می‌دهد. برنارد آرنو که اکنون پولدارترین آدم روی زمین است، در سمت رئیس هیئت مدیره برند دیور نیز مشغول به فعالیت است. در واقع دیور شرکت هلدینگی است که بخش عمده ثروت برنارد آرنو را تامین می‌کند. جالب است بدانید که بسیاری از افراد برنارد آرنو را آدم چندان خوبی نمی‌دانند. چون او برای رسیدن به جایگاه فعلی‌اش افراد زیادی را از کار برکنار کرد. اما برخی دیگر همین جاه‌طلبی‌ها را تحسین می‌کنند و این ویژگی را عامل اصلی موفقیت او و برندش می‌دانند.

۲- جف بزوس: مرد پرنده الکترونیکی!

جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون
 • نام کامل انگلیسی: Jeffrey Preston Bezos
 • ثروت خالص: ۱۹۳.۳ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۱۲ ژانویه ۱۹۶۴ (۵۷ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: علوم رایانه و مهندسی برق
 • تعداد فرزندان:‌ چهار
 • سمت شغلی: مدیر عامل فروشگاه آمازون
 • میزان سهام او در شرکت آمازون: ۱۱٪ (۱۷۴ میلیارد دلار)

آنچه این روزها کنار نام جف بزوس می‌شنویم، چیزی فراتر از آمازون است. سفر به فضا که هنوز هم برای بسیاری در حد یک رویا است، برای جف بزوسی که چند دقیقه آن را تجربه کرده است، به خاطره تبدیل شده است. جف بزوس، این ابرمرد دنیای تجارت الکترونیک و مدیرعامل فروشگاه آمازون هرچیزی را که اکنون به دست آورده است مدیون عشقش به دنیای صفر و یک‌ها بوده.

بزوس که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، آمازون را در یک گاراژ به عنوان یک کتاب‌فروشی آنلاین تاسیس کرد. ولی اگر الان سری به این وب‌سایت بزنید، می‌توانید بفهمید که چرا گوگل از آمازون به عنوان رقیبش یاد می‌کند. آمازون اکنون بزرگ‌ترین خرده‌فروش دنیاست. پایه‌های موفقیت بزوس زمانی بنا شد که او با جسارت تمام، شغل پردرآمدش را رها کرد تا بتواند به نمود عینی ایده‌هایی که در سرش داشت دست پیدا کند.

بلندپروازی‌های این مرد تنها به سایت آمازون محدود نمی‌شود. او با خرید روزنامه واشنگتن پست و وب‌سایت الکسا به دنیا نشان داد که هیچ‌گاه دست از جسارت و رویاپردازی‌اش برنمی‌دارد. او با تاسیس شرکت Blue Origin به آرزوی فضانوردی‌اش که از کودکی به دنبال آن بود دست پیدا کرد.

البته انتقاداتی به جف بزوس وارد می‌شود و آن این که چرا مردی با این همه ثروت آن‌طور که باید به کمک‌های بشردوستانه روی نمی‌آورد. جالب آن که جف بزوس کمکی ۱۰ میلیارد دلاری را برای نجات کره زمین در نظر گرفته است؛ حال آن که بسیاری معتقدند بزوس با آمازونش خود به آلوده‌تر شدن زمین دامن می‌زند. منتقدان این میزان کمک نقدی را در مقایسه با ثروت او ناچیز می‌دانند و تیغ تیز انتقادات را بر گردن او بیشتر فشار می‌دهند. جدایی او از همسرش، مکنزی اسکات، او را به یکی از پولدارترین زنان دنیا تبدیل کرد.

۳- ایلان ماسک: سفر به دنیای ارز دیجیتال با خودروهای تسلا!

ایلان ماسک یکی از ثروتمندترین افراد دنیا
 • نام کامل انگلیسی: Elon Reeve Musk
 • ثروت خالص: ۱۸۲.۱ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ (۵۰ سال)
 • محل تولد: آفریقای جنوبی
 • تحصیلات: اقتصاد و فیزیک
 • تعداد فرزندان: هفت
 • سمت شغلی: مدیر عامل شرکت تسلا و SpaceX و بنیان‌گذار PayPal
 • میزان سهام او در شرکت تسلا: ۲۰٪ (۱۱۴ میلیارد دلار)

آن‌ها که عاشق تکنولوژی هستند یکی از ثروتمندترین افراد جهان را با تسلا و شرکت‌های او در زمینه فناوری اطلاعات و الکترونیک می‌شناسند. اما آن‌ها که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند، ایلان ماسک را با توئیت‌های جنجالی‌اش در خصوص رمزارزهایی چون بیت کوین و دوج کوین می‌شناسند. به هر حال هر چه که هست باید اعتراف کرد این مرد می‌تواند با هر اظهار نظرش طوفانی عظیم به پا کند. هر چند این مسئله گاهی کار دستش داده است. در یکی از این اظهارنظرها کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از او شکایت کرد و ماسک مجبور شد به طور موقت از هیئت‌مدیره شرکت تسلا کناره بگیرد.

در سال ۲۰۲۰ قیمت سهام شرکت تسلا رشد بسیار چشم‌گیری داشت. این مرد جنجالی اخیرا در یک برنامه تلویزیونی اذعان داشت که مبتلا به سندروم آسپرگر است که منجر به اختلال رشد می‌شود.

ایلان ماسک عاشق تکنولوژی و فناوری است و ماشین‌های الکترونیکش شاید در آینده‌ای نه چندان دور بسیار بیشتر از امروز فراگیر شود. ماسک با هدف مبارزه با گرمای جهانی در سال ۲۰۰۶ اقدام به تاسیس شرکت سولارسیتی کرد. این شرکت در زمینه تامین انرژی خورشیدی فعالیت دارد. ماسک نیز هم‌چون بزوس به فضا و فضانوردی علاقه دارد و با تاسیس شرکت اسپیس ایکس سعی در کاهش هزینه سفرهای فضایی داشته است. شاید تا ۲۰ سال دیگر به لطف اقدامات ایلان ماسک بتوانیم برای دیدن اقوام‌مان به مریخ سفر کنیم! جالب آن که ماسک که تمام ثروتش را مدیون تکنولوژی است اما از هوش مصنوعی می‌ترسد و بارها درباره عواقب نامطلوب آن صحبت کرده است. با این حال معتقد است که با سرمایه‌گذاری در این مسیر می‌تواند روی فرآیند تکامل آن نظارت داشته باشد.

۴- بیل گیتس: همه راه‌ها به دانشگاه ختم نمی‌شوند!

بیل گیتس، بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت
 • نام کامل انگلیسی: William Henry Gates III
 • ثروت خالص: ۱۳۲.۱ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ (۶۵ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: حقوق و ریاضیات (ناتمام)
 • تعداد فرزندان: سه (دو دختر و یک پسر)
 • سمت شغلی: مدیر عامل شرکت مایکروسافت
 • میزان سهام او در شرکت مایکروسافت: ۱.۳٪ (۲۵.۸ میلیارد دلار)

او پیش از ظهور افرادی نظیر برنارد آرنو، جف بزوس و ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان بود. او را می‌توان رکورددار حضور در صدر فهرست پولدارترین افراد دنیا جای داد چرا که از سال ۱۹۹۴ به مدت ۱۵ سال در این فهرست به صورت متوالی رده نخست را به خود اختصاص داده بود. انگار باید تا زمان حیاتش نام او را در میان پولدارترین آدم‌های دنیا ببینیم. از جمله حقایق جالبی که در مورد او وجود دارد این است که نخستین برنامه کامپیوتری خود را در سن ۱۳ سالگی نوشت. بیل گیتس که ضریب هوشی فوق‌العاده بالایی داشت، از تحصیلات در دانشگاه هاروارد کناره‌گیری کرد تا بتواند دنبال آرزوها و علایق خود برود. هر چند ۳۲ سال پس از ترک تحصیلش دانشگاه هاروارد که نمی‌توانست در برابر نبوغ و موفقیت او سر تعظیم فرود نیاورد، مدرک افتخاری به او اعطا کرد.

ثروت بیل گیتس آن‌قدر زیاد است که می‌تواند حتی پس از تقسیم دارایی‌اش در پی طلاق، باز هم در میان ثروتمندترین افراد جهان جای گیرد.

تاسیس بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس (همسرش) نقطه عطف زندگی او محسوب می‌شود. بنیادی که بزرگانی چون وارن بافت نیز مبالغ زیادی را به آن اهدا کرده‌اند. ما اکنون وجود ویندوز و آفیس و بسیاری دیگر از نرم‌افزارهای کامپیوتری را مدیون نبوغ و هوش بالای بیل گیتس هستیم. او که در سال ۲۰۰۴ عضو هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی شده بود، در سال ۲۰۲۰ از سمت هیئت‌مدیره مایکروسافت و برکشایر هاتاوی کناره‌گیری کرد تا بیشتر روی فعالیت‌های بشردوستانه و اقداماتی هم‌چون حفاظت از کره زمین، آموزش و اقدامات مربوط به سلامت متمرکز شود.

بیل گیتس شش سال قبل پیش‌بینی کرده بود یک بیماری ویروسی می‌تواند بلای جان بشر شود. هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، نام بیل گیتس به دلیل به این پیش‌بینی تا مدت‌ها در صدر اخبار دیده می‌شد. بنیاد خیریه بیل و ملیندا ۱.۸ میلیارد دلار تاکنون برای مبارزه با این بیماری خرج کرده است.

۵- مارک زاکربرگ: مرد غیراجتماعیِ شبکه اجتماعی

مارک زاکربرگ بنیان‌گذار فیسبوک
 • نام کامل انگلیسی: Mark Elliot Zuckerberg
 • ثروت خالص: ۱۳۰.۸ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۱۴ می ۱۹۸۴ (۳۷ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: روان‌شناسی و علوم کامپیوتر (ناتمام)
 • تعداد فرزندان: دو دختر
 • سمت شغلی: مدیر عامل شرکت فیسبوک
 • میزان سهام او در شرکت فیسبوک: ۱۳٪ (۱۱۵ میلیارد دلار)

مارک زاکربرگ از همان دوران کودکی علاقه فراوانی به رایانه و برنامه‌های کامپیوتری داشت. همین مسئله در دانشگاه نیز دنبال شد. تا جایی که او پروژه‌های مختلفی را برنامه‌ریزی و اجرا کرد که بیشتر مخصوص دانشجویان بودند. وب‌سایت فیسبوک در ابتدا برای استفاده دانشجویان طراحی شده بود؛ اما بعد از گذشت مدتی این محدودیت برداشته شد و این وب‌سایت به یک شبکه اجتماعی عمومی و البته محبوب تبدیل شد. اما ناگهان سر و کله دو نفر از دوستان مارک پیدا شد که مدعی بودند او ایده تاسیس فیسبوک را از آن‌ها دزدیده است. هرچند مارک زاکربرگ زیر بار این مسئله نرفت اما طی جریان شکایات مبلغی را به عنوان غرامت به آن‌ها پرداخت.

او در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ اینستاگرام و واتس‌اپ را نیز خریداری کرد تا جاه‌طلبی‌های خود را تکمیل کند. ویژگی بارز زاکربرگ شجاعت و البته جسارت او بود که باعث تاسیس فیسبوک و گسترش آن شد.

او در یک مکالمه با دوستش به داشتن اطلاعات و عکس‌های فراوانی که کاربران در سایتش آپلود کرده بودند افتخار می‌کرد! مسئله‌ای که موجب اعتراض کاربران به دلیل نادیده‌گرفتن حریم شخصی‌شان شد. در سال ۲۰۱۶ و در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز، فیسبوک به افشای اطلاعات کاربرانش متهم شد. همین امر موجب کاهش محبوبیت این وب‌سایت و سازنده‌اش در آن برهه از زمان شد. البته زاکربرگ در این خصوص از کاربران عذرخواهی کرد.

او هم‌چون ایلان ماسک یا جف بزوس، تمرکزی بر روی سفر به فضا ندارد. او این اتفاق را در واقعیت مجازی دنبال می‌کند. او نیز هم‌چون سایر ثروتمندترین افراد جهان بخش عمده‌ای از دارایی خود را صرف امور خیریه می‌کند. بسیاری از نزدیکان مارک زاکربرگ او را فردی غیراجتماعی می‌دانند که چندان برای گفتگو کردن رغبت نشان نمی‌دهد. از این رو او را با لقب مرد آهنی خطاب می‌کنند.

۶- لری پیج: مردی که موفقیتش را مدیون نیکولا تسلاست

لری پیج یکی از ثروتمندترین افراد جهان
 • نام کامل انگلیسی: Lawrence Edward Page
 • ثروت خالص: ۱۱۶.۴ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۲۶ مارس ۱۹۷۳ (۴۸ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر
 • تعداد فرزندان: دو
 • سمت شغلی: مدیر عامل شرکت گوگل و آلفابت و پیج رنک
 • میزان سهام او در شرکت آلفابت: ۶٪ (۸۹.۷ میلیارد دلار)

اگر اکنون با جستجوی عبارتی خاص به این مطلب و این صفحه رسیده‌اید، باید گفت که یافته‌های خود را مدیون لری پیچ هستید. یکی از ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۲۱ که موتور جستجوی گوگل را به دنیا معرفی کرد. لری پیج در محیطی رشد کرد که کاملا با کامپیوتر گره خورده بود. هم پدر و هم مادرش به تدریس هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی مشغول بودند. پس عجیب نیست که علایق او نیز به همین سمت متمایل شد. لری پیج در سن ۱۲ سالگی زندگی‌نامه نیکولا تسلا را مطالعه کرد و این مسئله به نقطه عطف زندگی او بدل شد. چرا که تاثیر زیادی از آن گرفت و در همان سنین هدفش را مشخص کرد. او پس از اتمام لیسانس با سرگی برین آشنا شد و هر دو به کمک هم در سال ۱۹۹۸ گوگل را تاسیس کردند.

البته از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ لری پیج از سمت مدیریت گوگل کناره گرفت. در سال ۲۰۱۵ نیز با کمک سرگی یک شرکت دیگر به نام آلفابت تاسیس کردند که گوگل به یکی از زیرمجموعه‌های آن تبدیل شد. لری افزون بر گوگل، شرکت‌های یوتیوب و موتورولا را نیز خریداری کرد. او شبکه‌ای اجتماعی به نام گوگل پلاس را نیز راه‌اندازی کرد که البته بعد از مدتی این شبکه بسته شد. نکته جالبی که می‌توان در مورد لری پیج گفت این است که شاید خیلی‌ها نام او را ندانند، اما زندگی‌شان با ابداعات او پیوند خورده است. شاید این همان چیزی بود که لری به دنبال آن بوده است. او هم‌چنین در شرکت‌های ماشین‌های پرنده سرمایه‌گذاری کرده است.

۷- لری الیسون: رهاشده در میان ابری از داده‌ها!

لری الیسون مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری اوراکل
 • نام کامل انگلیسی: Lawrence Joseph Ellison
 • ثروت خالص: ۱۱۶.۳ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۱۷ آگوست ۱۹۴۴ (۷۶ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: پزشکی، ریاضی و فیزیک (هر دو ناتمام)
 • تعداد فرزندان: دو (یک دختر و یک پسر)
 • سمت شغلی: بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت اوراکل
 • میزان سهام او در شرکت آلفابت: ۳۵.۴٪ (۶۱.۸ میلیارد دلار)

شرکت اوراکل پس از مایکروسافت دومین شرکت بزرگ نرم‌افزاری است و برنامه‌های بسیاری را در حوزه رایانش ابری توسعه داده است. الیسون در پروژه‌ای مربوط به سازمان سیا شرکت کرد که به ساخت پایگاه داده‌ای به نام اوراکل منجر شد. اوراکل زمانی به موفقیت رسید که شرکت‌های بزرگی نظیر آی‌بی‌ام و سازمان‌های هواپیمایی، خودروسازی و حتی بانک‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توانند از این پایگاه داده استفاده کنند.

البته نباید گمان کرد همه‌چیز رویایی پیش رفت. سهام شرکت اوراکل در سال ۱۹۸۶ در بازار بورس عرضه شد. اما اشتباهاتی که طی چهار سال در این شرکت رخ داد،

منجر به سقوط آن در سال ۱۹۹۰ شد. در آن زمان شرکت تقریبا در لبه پرتگاه و در شرف ورشکستگی بود. اما لری الیسون کم نیاورد و از مدیران باتجربه‌تری استفاده کرد. او ظرف مدت دو سال اوراکل را با قدرتی بیشتر از پیش به میدان فناوری برگرداند.

برخلاف بسیاری از بزرگان این عرصه که از کودکی با کامپیوتر آشنا بودند، الیسون تا پیش از ورود به دانشگاه نتوانسته بود استعداد و علاقه خود را به این رشته پیدا کند. چرا که او کودکی سختی داشت و حتی سایه مادرش نیز بالای سرش نبود. او مشاغل مختلفی را تجربه کرد و می‌توان گفت واقعا از صفر شروع کرد. نام لری مدت‌هاست که در فهرست ثروتمندترین افراد جهان به چشم می‌خورد. او موفقیت و بهترین بودن در کار خود را مقدم بر پولدار شدن می‌داند. شاید همین مسئله موجب شده است که جسارت داشته باشد و از شکست نترسد. این فرد ثروتمند به ورزش قایق‌رانی، تنیس و البته راجر فدرر هم علاقه زیادی دارد. زبان برنامه‌نویسی جاوا و سیستم عامل اوراکل لینوکس دو مورد از بزرگ‌ترین هدیه‌های شرکت اوراکل به دنیای تجارت الکترونیک بودند.

۸- سرگی برین: ستاره‌ بختی که از آسمان گوگل سر در آورد

سرگی برین یکی از موسسان شرکت آلفابت
 • نام کامل انگلیسی: Sergey Mikhaylovich Brin
 • ثروت خالص: ۱۱۲.۶ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۱۲ آگوست ۱۹۷۳ (۴۷ سال)
 • محل تولد: روسیه
 • تحصیلات: علوم رایانه و ریاضیات
 • تعداد فرزندان: دو (یک دختر و یک پسر)
 • سمت شغلی: بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت گوگل
 • میزان سهام او در شرکت آلفابت: ۵٪ (۸۶.۲ میلیارد دلار)

جالب است که نام دو نفر، دو رفیق، دو هم‌کار و دو نفر که موسس یک شرکت بوده‌اند، در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا نیز کنار هم قرار دارد. در زمان نوجوانی سرگی برین، اتحاد جماهیر شوروی داشت با تبعیض بر علیه یهودیان دست‌وپنجه نرم می‌کرد. همین مسئله مانع بزرگی برای سرگی یهودی بود که در رشته فیزیک تحصیل کند و به آرزویش یعنی ستاره‌شناس شدن برسد. به همین دلیل به ناچار در رشته ریاضی تحصیل کرد. اما سرانجام خانواده برین با هم به آمریکا مهاجرت کردند تا زندگی تازه‌ای را شروع کنند. پس از ورود به آمریکا سرگی تحصیلات خود را در رشته ریاضیات ادامه داد و همین‌طور به تحصیل در رشته سیستم‌های کامپیوتری پرداخت. جایی که با لری پیج آشنا شد.

فعالیت‌های سرگی تنها به گوگل و سرویس‌های آن ختم نمی‌شود. او نیز مانند لری پیج در شرکت تسلا موتورز سرمایه‌گذاری کرده است. او معتقد است اعتماد مردم، لازمه بقای کار آن‌هاست. او جوایز و تقدیرنامه‌های فراوانی به دلیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه و تغییر در زندگی بشر کسب کرده است. او میلیون‌ها دلار برای درمان بیماری پارکینسون و شناخت عوامل ژنتیکی آن به مراکز تحقیقاتی و پزشکی اهدا کرده است. برین در سال‌های اخیر کمتر در جلسات شرکت آلفابت حاضر می‌شد و در سال ۲۰۱۹ از سمت مدیریت در این شرکت استعفا داد. او اکنون بیشتر بر فناوری‌های نوآورانه‌ای هم‌چون عینک‌های هوشمند و اتوموبیل‌های خودران متمرکز شده است.

۹- وارن بافت: از فروشنده آدامس و کوکاکولا تا گرگ وال‌استریت!

 • نام کامل انگلیسی: Warren Edward Buffett
 • ثروت خالص: ۱۰۳.۷ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۳۰ آگوست ۱۹۳۰ (۹۰ سال)
 • محل تولد: آمریکا
 • تحصیلات: اقتصاد
 • تعداد فرزندان: دو (یک دختر و دو پسر)
 • سمت شغلی: مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره برکشایر هاتاوی
 • میزان سهام او در شرکت برکشایر هاتاوی: ۳۸.۰۰۱٪ (۹۸.۵۰۳ میلیارد دلار)

وارن بافت الگوی تمام افرادی است که رویای ثروتمند شدن از طریق بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری را در سر می‌پرورانند. گفتنی‌ها در مورد وارن بافت بسیار زیاد است. اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران او را الگوی خود قرار می‌دهند و دائم سخنان او را در محافل و شبکه‌های اجتماعی نقل می‌کنند. نبوغ مالی او از همان دوران کودکی آشکار شد. زمانی که هم‌سن‌وسال‌های او مشغول بازی بودند، وارن به فکر کاسبی و درآمد بود. البته این نبوغ موهبتی است که از پدر تاجرش به ارث برده است. الگو و موتور محرک او استادش یعنی بنجامین گراهام بوده است. او ابتدا در شرکت برکشایر هاتاوی سرمایه‌گذاری کرد و سپس مدیریت این شرکت را به عهده گرفت. بافت نیز هم‌چون بیل گیتس نام درخشانی از خود در کمک‌ به خیریه‌ها و فعالیت‌های بشردوستانه به یادگار گذاشته است.

وارن بافت در ابتدا موفقیتی در سرمایه‌گذاری نداشت. اما رفته‌رفته‌ راه خود را پیدا کرد. هنر بافت و در واقع راز موفقیت او در شم قوی اقتصادی‌اش نهفته بود. او می‌توانست شرکت‌هایی را که شناسایی کند که از دید بقیه پنهان است ولی برای او حکم یک مزرعه داشت که بتواند سرمایه‌اش را در آن‌جا بکارد و در فصل درو پول برداشت کند! در نگاه او بازار سهام همین مزرعه بود که او را به میلیاردها دلار ثروت نزدیک‌تر می‌کرد. او همواره معتقد است باید سهام شرکت‌های خوب را در قیمتی پایین خرید و در بلندمدت از آن سود برد. وارن بافت در خصوص ارز دیجیتال نظرات جالبی دارد و چندان به سرمایه‌گذاری در آن مطمئن نیست. با این وجود او نیز همین اواخر در این بازار سرمایه‌گذاری کرده است.

۱۰- فرانسوا بتانکور می‌یر: ثروتمندترین زن دنیا؛ خوشبخت‌ترین بازمانده‌!

فرانسوا بتانکور ثروتمندترین زن جهان
 • نام کامل انگلیسی: Francoise Bettencourt Meyers
 • ثروت خالص: ۹۳ میلیارد دلار
 • سن: زاده ۱۰ جولای ۱۹۵۳ (۶۸ سال)
 • محل تولد: فرانسه
 • تحصیلات: ریاضی (نیمه‌تمام)
 • تعداد فرزندان: دو پسر
 • سمت شغلی: مالک شرکت محصولات آرایشی و بهداشتی لورئال
 • میزان سهام او و خانواده‌اش در شرکت لورئال: حدود ۳۳٪

هر یک از افرادی که تاکنون در این لیست نام‌شان را بررسی کردیم، همه با تلاش و پشتکار خود به ثروت رسیده‌اند. اما فرانسوا بتانکور در این میان یک استثناست. لیلیان بتانکور مادر فرانسوا بود که در سال ۲۰۱۷ و در سن ۹۵ سالگی دست از زندگی کردن کشید. لیلیان که با زوال عقل دست‌وپنجه نرم می‌کرد پس از مرگش ثروتش را برای دخترش به جا گذاشت. همین مسئله اکنون از او ثروتمندترین زن جهان را ساخته است. با این همه فرانسوا توانست پس از به دست گرفتن مدیریت لورئال (به همراه خانواده‌اش) خود و توانایی‌هایش را اثبات کند.

مادرش برای او تنها ۳۹.۵ میلیارد دلار به ارث گذاشت اما فرانسوا توانست دارایی‌اش را بیش از دوبرابر افزایش دهد. او در کنار مدیریت شرکت لورئال به نویسندگی هم مشغول است و تاکنون چند کتاب به چاپ رسانده است. او هم‌چنین یک نوازنده چیره‌دست پیانوست.

مادر فرانسوا دوست عکاسی به نام فرانسوا ماری بانیه داشت که در طی دوران حیاتش به طرق مختلف او را تحت حمایت مالی خود داشت. هم‌چنین گفته می‌شود که لیلیان قصد داشت پس از مرگش بخش اعظمی از دارایی‌اش را به او ببخشد. همین مسئله موجب رنجش فرانسوا شد و این امر به شکایت او از فرانسوا ماری بانیه و البته مادرش انجامید. فرانسوا بتانکور معتقد بود که دوست عکاس مادرش از کهولت سن و ضعف او سوءاستفاده کرده و مبالغ هنگفتی را به جیب زده است. این مسائل در نهایت موجب محکوم شدن فرانسوا ماری بانیه و هم‌چنین وکیل و سردفتر لیلیان بتانکور نیز شد. فرانسوا نیز هم‌چون دیگر ثروتمندترین اشخاص جهان، بخشی از درآمد خود را صرف کمک‌های خیریه می‌کند.

لیست ثروتمندترین اشخاص جهان به ما چه می‌گوید؟ / سیگنال‌های برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار سهام

با یک نگاه گذرا می‌توان نتیجه گرفت که دیگر مسئله‌ی انرژی، تولیدات کشاورژی و یا صنعتی در امر ثروت‌سازی حرف اول را نمی‌زند. با توجه به لیست ثروتمندترین افراد جهان ۲۰۲۱، می‌توان گفت در جهان امروز صنایع مد و پوشاک، خدمات آنلاین، هوش مصنوعی و اینترنت به شدت بزرگ شده‌اند و از همین جهت اغراق نیست اگر این‌ها را صنایع اول آینده‌ی جهان در نظر گرفت. فراموش نکنید که این افراد علاوه بر خلاقیت و هوش تجاری خود، از طریق فروش سهام شرکت‌های خود به این ثروت‌ها دست یافته‌اند. پس اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید، روی سهام صنایع مد و پوشاک، خدمات آنلاین، هوش مصنوعی و اینترنت حساب ویژه‌ای باز کنید. البته توجه داشته باشید که برای ورود به بازار سهام مربوط به هرکدام از این صنایع، باید تحلیل‌های بنیادین دقیقی انجام دهید؛ هر شرکت فعال در این صنایع لزوماً آینده‌ای درخشان ندارد.

جمع‌بندی

بررسی فهرست ثروتمندترین افراد دنیا همیشه برای ما جذابیت دارد. فهرستی که سال‌ها صدرنشینی آن با نام بیل گیتس گره خورده بود و سرانجام این امپراطوری توسط یکی دیگر از پولدارترین آدم‌های دنیا در هم شکسته شد. اگر نگاهی به لیست ده‌نفره ثروتمندترین افرادی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بیندازیم، می‌بینیم که اکثر آن‌ها زاده و تابع آمریکا هستند. اما نکته جالب آن است که در حال حاضر بر اساس آمار نشریه فوربز، یک فرانسوی توانسته است لقب ثروتمندترین مرد جهان را از آن خود کند. جالب‌تر آن که ثروتمندترین زن جهان هم فرانسوی است. برای مشاهده لحظه‌به‌لحظه آمار ثروت این افراد می‌توانید به سایت فوربز مراجعه کنید.

سوالات متداول

ثروتمندترین مرد جهان کیست؟

در تازه‌ترین رده‌بندی نشریه فوربز (مرداد ۱۴۰۰)، برنارد آرنو فرانسوی، صاحب کمپانی کالاهای لوکس و برند لوئی ویتون به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شده است.
برنارد آرنوی

فهرست ثروتمندترین افراد جهان شامل چه کسانی است؟

به ترتیب: برنارد آرنو، جف بزوس، ایلان ماسک، بیل گیتس، مارک زاکربرگ، لری پیج، لری الیسون، سرگی برین، وارن بافت، فرانسوا بتانکور می‌یر.

پولدارترین زن جهان کیست؟

فرانسوا بتانکور فرانسوی، وارث ثروت بنیان‌گذاران شرکت لورئال است و اکنون به عنوان ثروتمندترین زن جهان از او یاد می‌شود.

رکورد بیشترین حضور در صدر فهرست ثروتمندترین افراد جهان در اختیار کیست؟

بیل گیتس با ۱۵ مرتبه صدرنشینی این عنوان را در اختیار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا