اخبار

بانک مرکزی روسیه: انقباض اقتصادی در سه ماهه سوم عمیق‌تر می‌شود

براساس گزارش رویترز، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که انقباض اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ عمیق تر خواهد شد.

به گزارش اخبار بورس، براساس گزارش رویترز، بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که انقباض اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ عمیق تر خواهد شد؛ چرا که مازاد حساب جاری قوی این کشور که محرک اصلی بازگشت اخیر روبل بوده است، در نیمه دوم سال جاری کاهش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، اقتصاد وابسته به صادرات روسیه پس از اعزام ده‌ها هزار نیروی نظامی این کشور به اوکراین در ۲۴ فوریه که باعث تحریم‌های مالی و اقتصادی گسترده غرب شد، در حال فرو رفتن در رکود است. بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور پس از انقباض ۴.۳ درصدی طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی، در سه ماهه سوم ۷ درصد کاهش می‎یابد.

اقتصاد روسیه از نیمه دوم ۲۰۲۳ رشد خواهد کرد

این بانک همچنین پیش‌بینی کرد که اقتصاد روسیه در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ شروع به بازگشت به سمت رشد خواهد کرد.

بانک مرکزی روسیه در مورد سیاست‌های پولی گفت که طبق پیش‌بینی به روز شده بانک روسیه، انقباض در سال ۲۰۲۲ کمتر از حدی خواهد بود که در ماه آوریل انتظار می‌رفت. در عین حال، تاثیر شوک‌های عرضه ممکن است در طول زمان طولانی‌تر شود.

این بانک با تکرار پیش‌بینی‌ای که هنگام کاهش نرخ بهره به ۸ درصد در ماه ژوئیه داشت، گفت: در سال ۲۰۲۲، اقتصاد (روسیه) ۴ الی ۶ درصد و در سال ۲۰۲۳،  یک الی چهار درصد کوچک خواهد شد و این قبل از بازگشت به رشد ۱.۵ الی ۲.۵ درصدی در سال ۲۰۲۴ خواهد بود.

بانک مرکزی روسیه همچنین تأکید کرد که انتظار دارد قانون بودجه که مخارج این کشور را محدود می‌کند و درآمدهای نفتی مازاد را به صندوق ذخیره این کشور هدایت می‌کند، از سال ۲۰۲۳ توسط وزارت دارایی به سناریوی اصلی خود بازگردانده شود.

تحت این قانون، خرید ارز خارجی که برای تکمیل ذخایر دولتی از طریق خرید بازار فارکس در زمانی که قیمت نفت بالا باشد، طراحی شده بود؛ یعنی زمانی که روبل به شدت در ماه ژانویه یعنی هفته‌های قبل از ۲۴ فوریه تضعیف شده بود، به حالت تعلیق درآمد.

قانون بودجه جدید که هنوز توسط وزارت دارایی فاش نشده و توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تایید شده است، انتظار می‌رود روبل را که به لطف اقدامات کنترل سرمایه بهترین عملکرد را در سال جاری میلادی درمیان ارزهای جهان داشته است، تحت فشار نزولی قرار دهد.

منبع
Reuters

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا