اخبار

تولید نفت خام روسیه در ماه آوریل ۹ درصد کاهش یافت

رویترز به نقل از منابع ثانویه اوپک پلاس اعلام کرد که تولید نفت خام روسیه در آوریل ۲۰۲۲، ۹ درصد کاهش یافت و به ۹.۱۶ میلیون بشکه در روز رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از اویل پرایس، رویترز به نقل از منابع ثانویه اوپک پلاس اعلام کرد که تولید نفت خام روسیه در آوریل ۲۰۲۲، ۹ درصد کاهش یافت و به ۹.۱۶ میلیون بشکه در روز رسید؛ یعنی بیش از یک میلیون کمتر از سهمیه این کشور طبق قرارداد اوپک پلاس.

روسیه طبق قرارداد اوپک پلاس ۱۰.۴۳۶ میلیون بشکه در روز باید تولید می‌کرد که میزان مذکور کمتر از این توافق است. این بدان معناست که روسیه ۱.۲۷۶ میلیون بشکه در روز کمتر از این مقدار تولید کرده است و احتمالا ضرر و زیان در ماه مه افزایش خواهد یافت. مشاهدات رویترز نشان می‌دهد که تمامی ائتلاف اوپک پلاس ۲.۶ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل کمتر از آنچه در قرارداد تعیین‌شده بود، تولید کرده‌اند.

روزبه‌روز کشورهای بیشتری در اتحادیه اروپا از خرید نفت روسیه امتناع می‌کنند و آماده می‌شوند تا با تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو همراهی کنند. بنابراین تولیدکنندگان نفت روسیه تعطیلی برخی از چاه‌های خود را آغاز کرده‌اند.

تولید نفت روسیه در آینده کمتر خواهد شد

پیش‌بینی می‌شود تولید نفت روسیه در ماه‌ها و سال‌های آینده کاهش بیشتری داشته باشد؛ زیرا مسکو نمی‌تواند تمام نفتی را که به اروپا صادر می‌کرد، به سمت چین و هند تغییر مسیر دهد. اروپا بزرگ‌ترین بازار نفت روسیه قبل‌ از حمله به اوکراین بود.

تحلیلگران می‌گویند که محدودیت‌ها، همراه با عدم دسترسی به فناوری غرب برای پمپاژ نفت و افزایش تولید از چاه‌های نفت، صنعت نفت روسیه را نه تنها در كوتاه مدت بلكه در درازمدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خبرگزاری تاس به نقل از آنتون سیلوانوف (Anton Siluanov)، وزیر دارایی روسیه اعلام کرد که روسیه خود نیز اعتراف کرده است که تولید نفت این کشور در سال جاری به دلیل تحریم‌ها ممکن است تا ۱۷ درصد کاهش یابد. تولید نفت این کشور در آوریل ۹ درصد نسبت‌ به ماه قبل ‌از آن پایین آمده بود.

تولید نفت روسیه در نیمه دوم ۲۰۲۲ به سه میلیون بشکه در روز می‌رسد

آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود از بازار نفت دنیا اعلام کرد که تولید نفت روسیه یک میلیون بشکه در روز در آوریل کاهش یافته که باعث می‌شود عرضه جهانی نفت ۷۱۰ هزار بشکه در روز پایین آمده و به ۹۸.۱ میلیون بشکه در روز برسد.

این آژانس اعلام کرد که تاکنون صادرات روسیه متوقف شده است. اما از ۱۵ مه، شرکت‌های بزرگ بین‌المللی مجبور شدند همه معاملات خود را با شرکت‌های دولتی روس‌نفت (Rosneftگازپروم نفت (Gazprom Neft) و ترانس‌نفت (Transneft) متوقف کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به کاهش عرضه یک میلیون بشکه‌ای نفت در آوریل، پیش‌بینی می‌کند که تولید نفت این کشور در نیمه دوم سال جاری میلادی به سه میلیون بشکه برسد.

منبع
Oil Price

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا