اخبار

عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه بانک صادرات در فرابورس

بانک صادرات با انتشار گزارش عملکرد سال مالی گذشته از تحقق ۱۴ ریال سود برای هر سهم، دو استراتژی اصلی و عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه در فرابورس خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، بانک صادرات که به تازگی از برنامه افزایش سرمایه ۴۳ درصدی خبر داده تا با رساندن سرمایه خود به ۲۵ هزار میلیارد تومان در جایگاه اولین بانک بزرگ بورسی از لحاظ سرمایه اسمی قرار گیرد، گزارش فعالیت ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ را منتشر کرد.

بر این اساس، شرکت اصلی در این مدت ۲۸.۶ هزار میلیارد تومان و تلفیقی ۳۳.۱ هزار میلیارد تومان درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه قبل ۲۷ و ۳۳ درصد رشد داشته است. همچنین سود خالص شرکت اصلی بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان و تلفیقی ۲۴۲.۵  میلیارد تومان شناسایی شده درحالی که در سال مالی ۹۷ شرکت اصلی و تلفیقی بالغ بر ۲.۷ و ۲.۳ هزار میلیارد تومان زیان داشته است.

سود هر سهم نیز در این دوره ۱۴ ریال محقق شده، در صورتی که در دوره مشابه سال قبل از آن برای هر سهم ۱۵۹ ریال زیان شناسایی شده بود. زیان انباشته این بانک در  سال ۹۷ بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان بوده که در سال مالی گذشته به ۷.۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

جمع درآمد تسهیلات اعطایی و سود سپرده‌های سرمایه گذاری این بانک در پایان دوازدهمین ماه سال گذشته به ۲۱.۳ و ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۱۶.۷ و ۱۴.۷ هزار میلیارد تومان، بیانگر افزایش درآمدها و سود پرداختی به سپرده‌های سرمایه گذاری است.

جمع کل سپرده‌های بانک در سال ۹۷ مبلغ ۱۷۰.۲ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۳۶.۳ درصدی به ۲۳۲ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ رسیده است. جمع کل مانده تسهیلات اعطایی نیز در سال ۹۷ بالغ بر ۱۱۸.۷ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۳۰.۸ درصدی به ۱۵۵.۳ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ رسیده است.

جمع زیان بانک در سال ۹۷ بالغ بر ۲.۷ هزار میلیارد تومان بوده که با رشد ۱۰۸.۹ درصدی به سودی معادل ۲۵۰ میلیارد تومان در پاسان سال ۹۸ رسیده است.

اقدامات مهم سرمایه گذاری در سال ۹۸

اقدامات مهمی که در بخش سرمایه گذاری‌ها و امور شرکت‌ها در سال ۹۸ صورت گرفته این است که به منظور بازگرداندن دارایی‌های منجمد به چرخه تسهیلات‌دهی و رشد اقتصادی طبق برنامه‌های کلان نقشه راه بانک و ایجاد بسترهای لازم جهت تولید کالاها و خدمات داخلی و خروج از بنگاه‌داری، بخش سرمایه گذاری بانک نسبت به انتقال کلیه شرکت‌های با موضوع فعالیت غیر بانکی به هلدینگ سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات اقدام کرد.

به صورت همزمان با برنامه خروج از بنگاه‌داری، شرکت‌های با موضوع فعالیت بانکی با هماهنگی و همکاری خلاقانه واحد سرمایه گذاری با معاونت شعب و بانکداری جامع نسبت به تدوین و اجرا کردن خدمات سوپرمارکت مالی و ارائه مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری اقدام کردند.

برنامه های مهم سال ۹۹

این بانک در نظر دارد طی سال ۹۹ در راستای تامین منابع سپرده گذاران و سهامداران، ساز و کارهای اجرایی حاکمیت شرکتی و افزایش سودآوری شرکت‌ها به عنوان دو استراتژی اصلی در برنامه کلان و نقشه راه را در دستور کار قرار دهد.

به صورت همزمان با اجرایی کردن دو استراتژی فوق با عنایت به اهمیت و نقش بازار سرمایه در ایجاد رونق اقتصادی و بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی و نظر به تاکیدات مسئولین مبنی بر بهره‌برداری بانک‌ها از ظرفیت های بازار سرمایه، مقرر است بخشی از سهام هلدینگ سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در نیمه اول سال ۹۹ و قدرالسهم بانک در تامین سرمایه سپهر تا پایان سال جاری از طریق فرابورس عرضه اولیه شود. سود حاصل از فروش شرکت‌های فوق در تحقق برنامه‌های افزایش سودآوری نقش بسزایی ایفا می‌کند.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا