تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد ساربیل (۷ مهر ۹۹)

شرکت سیمان آرتا اردبیل با نماد ساربیل اولین بار در سال ۸۲ در بازار سرمایه عرضه شد. طبق اطلاعیه موجود در سایت کدال، ساربیل یک افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته در دستور کار دارد.

به طور کلی در سال‌های اخیر درآمد در صنعت سیمان نتوانست به اندازه تورم رشد کند. به عبارتی اثر افزایش نرخ ارز در درآمد صنعت سیمان دیده نشد و این تفاوت اصلی صنعت سیمان با سایر صنایع کامودیتی محور بوده است.

چون سیمان قابلیت حمل به مقاصد دور را ندارد، سیمانی‌ها نتوانسته‌اند مثل صنایعی چون پتروشیمی، فلزات و معادن، محصول خود را به نقاط دیگر دنیا ببرند و نهایتا درآمد آن‌ها رشد قابل توجهی نکرده است.

در واقع صنایعی مثل مس و متانول در ایران توانسته‌اند مازاد عرضه خود را در نقاط دیگر دنیا عرضه کنند و این مساله باعث کاهش در تولید کارخانه‌های ایرانی‌ای که در زمینه این صنایع فعال هستند، نشده اما در سیمان چون امکان صادرات چندان مهیا نبوده، مقدار تولید و فروش تحت فشار قرار گرفته است.

اما تفاوت قیمت سیمان در ایران و نقاط دیگر دنیا بسیار فاحش است و این می‌تواند پتانسیل اصلی صنعت سیمان به خصوص برای حاشیه‌نشین‌ها مانند ساربیل باشد تا در صورت رفع تحریم‌ها از این پتانسیل جهت افزایش سودآوری استفاده کنند. در ادامه جریان ورود نقدینگی به نماد ساربیل نشان داده شده است.

از نظر نموداری، شاهد شکست خط روند صعودی یک ساله ساربیل هستیم. می‌بینیم که این سهم وارد مرحله اصلاحی شده و تا شروع موج صعودی بعدی توصیه به ورود به آن نمی‌گردد.

حمایت‌های سهم ۹۶۰۰ و ۸۴۰۰ تومان بوده و اولین مقاومت‌ پیش رو نیز ۱۴ هزار تومان است.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا