اخبار

صورت‌های مالی سازمان بورس برای نخستین بار منتشر می‌شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار صورت‌های مالی تصویب شده سال ۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار برای مشاهده عموم و برای نخستین بار طی روزهای آتی خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی تصویب شده سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار برای نخستین بار برای مشاهده عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد، گفت: موضوع جلسه شورای عالی بورس، برگزاری مجمع سالانه سازمان بورس و اوراق بهادار بود که طی آن، گزارش هیئت مدیره سازمان بورس به شورای عالی بورس و همچنین گزارش حسابرس قانونی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در جلسه شورای عالی بورس، گزارش حسابرسی سازمان بورس و اوراق بهادار، هیچ بند حسابرسی نداشت و به‌اصطلاح پاک بود، اظهار کرد: این گزارش‌ها به نحو مطلوب ارزیابی ‌شده و مورد تائید قرار گرفت و نهایتاً پس از ارائه، اعضای شورای عالی بورس ضمن تقدیر و تشکر از سازمان بورس به سبب مطلوب بودن گزارش ارائه ‌شده، صورت‌های مالی را تصویب کردند.

حدود ۹۰ درصد از درآمد سازمان به‌صورت داوطلبانه به‌ حساب صندوق تثبیت بازار واریز شده

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه واریز بخش عمده درآمدهای سازمان بورس و شرکت‌های تابعه آن به صندوق تثبیت بازار از نکات مثبت گزارش‎ها بود، بیان کرد: از نکات مهم این گزارش این بود که در سال ۹۹، به دنبال توسعه فعالیت در بازار و افزایش معاملات، درآمد سازمان از محل کارمزدها، قابل‌توجه بود که در حدود ۹۰ درصد از این درآمد به‌صورت داوطلبانه توسط سازمان بورس به‌ حساب صندوق تثبیت بازار واریز شده و در راستای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه علاوه بر سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سپرده‌گذاری و مدیریت فناوری و رایان بورس نیز که به‌عنوان شرکت‌های زیرمجموعه سازمان بورس از محل کارمزدها درآمد کسب می‌کنند، تصریح کرد: این شرکت‌ها به سهم خودشان، بخش قابل‌توجهی از درآمدشان را به صندوق تثبیت و توسعه بازار واریز کرده‌اند که این منابع نیز برای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.

وی افزود: علاوه بر منابع واریزی به صندوق تثبیت، سود سنوات گذشته صندوق نیز از سوی سازمان بورس دریافت نشده و در جهت حمایت از بازار و صرف حمایت از بازار شده است.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه انتشار عمومی این گزارش‌ها به عنوان یک تصمیم مهم از سوی سازمان بورس به منظور شفافیت تلقی می‌شود، خاطرنشان کرد:همان‌طور که  پیش ‌از این تصمیم گرفته بودم، در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی سازمان برای نخستین بار برای عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد.

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس همواره یکی از خواسته‌های فعالان بازار بود

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه در چند روز آینده صورت‌های سازمان برای اولین بار منتشر خواهد شد و از این طریق فعالان بازار، نهادهای مالی، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند گزارش سازمان عملکرد آن را مشاهده کنند، تصریح کرد: با این اقدام، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مانند هر نهاد عمومی دیگری که باید اصل شفافیت را رعایت کند، عملکرد مالی‌اش در عملکرد دید و قضاوت عموم مردم قرار خواهد گرفت و در این ساختار بر میزان شفافیت بازار سرمایه افزوده خواهد شد.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه سازمان بورس به‌ عنوان یک‌ نهاد عمومی غیردولتی هیچ الزامی برای انتشار این صورت‌های مالی ندارد، یادآور شد: با توجه به‌ ضرورت افزایش شفافیت در بازار سرمایه این تصمیم توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شد.

وی با اشاره به اینکه انتشار این اوراق همواره یکی از خواسته‌های فعالان بازار سرمایه بود، گفت: به‌طوری‌که در سال‌های گذشته همواره بر روی انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس تأکید داشتند اما بنا به دلایلی انجام‌نشده بود. خوشبختانه ما امسال برای اولین بار این کار را انجام خواهیم داد.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این سؤال که آیا در کنار گزارش سالانه، گزارش‌های سه‌ماهه و شش‌ماهه سازمان نیز منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد: فعلاً گزارش حسابرسی شده و تصویب‌شده سالانه منتشر می‌شود و در آینده سعی می‌کنیم گزارش‌های فصلی و غیره را نیز منتشر کنیم. هدف نهایی این است که همانند شرکت‌هایی که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند، سازمان نیز مانند آن‌ها این گزارش‌ها را منتشر کند.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا