تحلیل

تحلیل تکنیکال نماد شتران (۲۴ تیر ۹۹)

حرکت پرشتاب نماد شتران در مسیر صعودی از اواخر فروردین ماه و همزمان با سایر نمادهای پالایشی آغاز گردید. البته روند قیمت این سهم همواره در سال‌های اخیر صعودی بوده ولی از تاریخ مذکور شیب خط روند به شکل محسوسی تند گردیده است؛ به طوری که در سه ماه اخیر بازدهی ۳۵۰ درصدی این نماد را برای سهامداران شاهد بوده‌ایم.

از نکات قابل تامل اینکه در زمان شروع رشد گروه پالایشی، قیمت جهانی نفت به شدت کاهش پیدا کرده بود. به طور سنتی در بازار سرمایه، با کاهش قیمت نفت، قیمت سهام شرکت‌های پالایشی نیز دچار افت می‌شود؛ ولی همان‌گونه که اشاره شد، این بار بر خلاف سنت همیشگی، قیمت این نمادها با افزایش مواجه شد.

بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت، رشد اخیر سهام این گروه نه بر اساس بهبود چشم‌انداز سودآوری، بلکه بر اساس بحث ارزش جایگزینی و انتظارات از انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفته است.

از پتانسیل‌های این سهم می‌توان به افزایش قیمت جهانی نفت در اثر کاهش ریسک کرونا و افزایش قیمت ارز در داخل کشور اشاره کرد. به علاوه در پیش بودن عرضه صندوق ETF دولتی مرتبط به نمادهای پالایشی نیز عاملی است که انتظارات مثبت از این نماد را افزایش داده است.

در ادامه گراف مربوط به ورود نقدینگی حقیقی ارائه شده است. همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، از اواسط فروردین ۹۹، ورود پول حقیقی با شیب تندی در این سهم جریان دارد.

در معاملات امروز (سه‌شنبه، ۲۴ تیر) نماد شتران رتبه پنجم بیشترین ورود پول حقیقی به مقدار ۱۲۸ ملیارد تومان را در بین نمادهای بازار سرمایه به خود اختصاص داد که نشان‌دهنده وجود تقاضای زیاد و نیز نقدشوندگی بالا برای این نماد است. در انتها نیز ارزش صف خرید این نماد ۲۳۰ ملیارد تومان است.

از نظر نموداری، سهم پس از شکست کانال دو ساله، به سمت سقف کانال بعدی در حرکت است و تا زمانی‌که قیمت سهم بالای ۲۵۰۰ تومان باشد، روند سهم، صعودی ارزیابی می‌گردد.

مقاومت‌های پیش رو به ترتیب ۴۲۰۰ و ۵۰۰۰ تومان و حمایت‌های سهم نیز به ترتیب ۲۵۰۰ و ۲۰۰۰ تومان هستند.

آنچه در این مطلب بیان شده، صرفا نظر نویسنده است و اخبار بورس مسئولیتی در قبال درستی آن نداشته و پیش‌بینی‌های مطرح شده را تضمین نمی‌کند. پیامدهای حاصل از تصمیم‌گیری در خصوص پیروی از احتمالات بیان شده نیز بر عهده خواننده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا