اخبار

بخشی از تحریم‌های ایران توسط آمریکا لغو شد / آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده در ژاپن و کره جنوبی

وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره اعلام کرد که با هدف ایجاد دسترسی جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های بلوکه شده خود در ژاپن و کره جنوبی، بخشی از تحریم‌‌های تجاری ایران را لغو می‌کند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایرنا، براساس گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن (The Washington Free Beacon)، آنتونی بلینکن، وزیر  امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در گزارشی به کنگره اعلام کرد که بخشی از تحریم‌های تجاری ایران با هدف دسترسی این کشور به دارایی‌های بلوکه شده در کشورهای ژاپن و کره جنوبی، لغو می‌شود.

بدین ترتیب، لغو بخشی از تحریم‌ها به این معناست که انتقال وجوه ایران در حساب های محدود به صادرکنندگان در ژاپن و جمهوری کره، مجاز است. این معافیت اجازه می‌دهد تا پول ایران که در نتیجه تحریم‌های آمریکا مسدود شده بود، بدون نقض قانون آزاد شود.

لازم به ذکر است که براساس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، دارایی‌های بلوکه شده به ایران منتقل نمی‌شود. بلکه وجوه مذکور، به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالا و خدمات غیر تحریمی را قبل از تشدید تحریم‌های دولت قبلی آمریکا، به ایران صادر می‌کردند، تعلق می‌گیرد.

فرصت ۹۰ روز ژاپن و کره برای تکمیل معاملات با ایران

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد:  بلینکن لغو تحریم‌ها را امضا کرد تا به ژاپن و کره ۹۰ روز دیگر فرصت دهد تا معاملات خود را با ایران کامل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه وزیر امور خارجه قبلاً لغو این تحریم‌ها را امضا کرده بود، تاکید کرد: بلینکن با تایید لغو تحریم‌ها در نظر دارد تا اجازه دهد وجوه و دارایی‌هایی که در حساب‌های محدود ایرانی در ژاپن و کره نگهداری می‌شود، برای بازپرداخت شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالاهای غیر تحریم شده را به ایران صادر می‌کنند، استفاده شود.

دانستن این نکته حائز اهمیت است که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هنوز در این باره اظهارنظری نکرده است.

تلاش کره جنوبی برای استفاده از پول منجمد شده ایران از طریق یک کانال در سوئیس

براساس گزارش منتشر شده در خبرگزاری رسمی یونهاپ، هونگ نام کی، وزیر دارایی کره جنوبی و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه (به وقت محلی) در ونیز ایتالیا در حاشیه نشست گروه ۲۰ (G-۲۰) در مورد همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و مسائل جهانی از جمله نحوه آزادسازی دارایی‌های ایران در سئول گفت و گو کردند.

در گزارش یونهاپ آمده است: کره جنوبی در تلاش است با حمایت ایالات متحده از یک کانال در سوئیس برای استفاده از بخشی از پول منجمد شده ایران در کره جنوبی برای فروش کالاهای بهداشتی و درمانی شرکت‌های سوئیسی به ایران استفاده کند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از محل فروش نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های کره جنوبی بلوکه شده است.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا