اخبار

استارتاپ ها ۱۰۰ میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه جذب کردند

مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران از جذب و تامین مالی ۱۰۰ میلیارد تومانی ۱۶ استارتاپ از طریق بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، عارف علیقلی‌پور، مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران با اشاره به آخرین خبرهای مربوط به تامین مالی و جذب سرمایه استارتاپ ها از طریق بازار سرمایه، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه فرابورسی و سکوهای تامین مالی جمعی در دوره نزدیک به یک ماه گذشته برای ۱۶ شرکت دانش بنیان و استارتاپی تامین مالی انجام دادند.

علیقلی‌پور با بیان اینکه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بازار سرمایه در کشور است، اظهار کرد: تامین مالی شرکت‌های نوپا و دانش بنیان به مراتب از اهمیت بالایی برخودار است و سیاست‌گذاران حوزه اقتصادی نیز همیشه بر این موضوع تاکید داشتند.

تامین مالی ۸۰ میلیاردی صندوق‌های جسورانه برای ۸ شرکت نوپا

وی با تاکید بر اینکه این روزها شاهد اتفاقات جالبی در حوزه شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان هستیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، طی یک ماهه اخیر، تامین مالی هشت شرکت نوپا توسط صندوق‌های جسورانه اتفاق افتاده که این صندوق‌ها با انعقاد قراردادهای نزدیک به ۸۰ میلیارد تومان برای تزریق منابع مالی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

مدیر نهادهای مالی فرابورس بیان کرد: همچنین، سرمایه‌‎گذاری (co-investing) دو صندوق جسورانه در یکی از اپلیکیشن‌های حوزه مشاوره خرید خودرو از ابتکارات و نوآوری صورت گرفته توسط این ابزار بازار سرمایه بوده است.

علیقلی پور با اشاره به نمونه‌های دیگری از تامین مالی شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان با بهره‌گیری از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه که در مدت اخیر مورد استفاده قرار گرفته، گفت: با توسعه همزمان صندوق‌های جسورانه و تامین مالی جمعی، شاهد اتفاقات جالبی بوده‌ایم؛ به عنوان مثال شرکت دانش‌بنیانی که ابتدا توسط صندوق خصوصی جذب سرمایه کرده بود، در مراحل بعدی با هدف تامین مالی طرح‌های خود به سکوهای تامین مالی جمعی رجوع و مبالغ مورد نیاز برای تامین مالی را از مردم جذب سرمایه کرد و در مجموع توانست نزدیک به ۲۴ میلیارد تومان از طریق ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه جذب کند.

وی در توضیح نمونه‌های تامین مالی طرح‌های نوپا از بازار سرمایه نیز گفت: اپلیکیشن مشاوره خرید خودرو، قبل از جذب سرمایه از طریق صندوق‌های جسورانه اقدام به تامین مالی از سکوهای تامین مالی جمعی کرده بود. همچنین یک شرکت استارت‌آپی در حوزه آموزش نیز از دو صندوق جسورانه فرابورسی جذب سرمایه نزدیک به ۱۲.۵ میلیارد تومانی داشته است.

برنامه کارویا و تامین مالی برندگان

دبیر کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی عنوان کرد: در یک ماه اخیر، با شروع برنامه تلویزیونی کارویا، هفت شرکت دانش‌بنیانی که در این برنامه تلویزیونی برنده شده‌ بودند، اقدام به تامین مالی از طریق سکوهای تامین مالی جمعی کردند.

علیقلی‌پور یکی از موضوعات مهمی که در این طرح‌های برنامه تلویزیونی کارویا وجود دارد را بیمه اصل سرمایه توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری دانست و افزود: این بیمه ریسک سرمایه‌گذاری در این ابزار پر ریسک را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه درکنار طرح‌های فوق، دو طرح دیگر البته بدون ضمانت، توسط سکوهای تامین مالی جمعی فراخوان جذب سرمایه داشتند، گفت: در مجموع برای این طرح‌ها، نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان سرمایه توسط مردم یا سرمایه‌گذاران حقوقی جمع‌آوری شد.

فعالیت ۱۸ صندوق جسورانه و خصوصی با ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه ثبتی

دبیر کمیته صندوق‌های جسورانه و خصوصی با بیان اینکه در شرایط فعلی ۱۴ صندوق جسورانه و ۴ صندوق خصوصی با مجموع سرمایه ثبتی ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در کشور فعال هستند، گفت: افزایش این نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در واقع ابزار تامین مالی محسوب می‌شوند، باعث افزایش توان تامین مالی بنگاه‌های خرد و متوسط از بازار سرمایه خواهد شد.

دریافت موافقت اصولی تاسیس دو صندوق جدید

وی همچنین از دریافت موافقت اصولی تاسیس دو صندوق جدید در حوزه‌های سلامت و علوم تکاملی طی ماه‌های اخیر، خبر داد و اظهار داشت: با حرکت نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری جهت تاسیس ابزارهای تشکیل سرمایه و تأمین مالی افق روشن‌تری نسبت به آینده شرکت‌های خرد و متوسط در کشور وجود دارد.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا