اخبار

آغاز بازار بورس ۲۰ دی / کانال ۱.۳ میلیون واحدی از دست رفت

بازار بورس ۲۰ دی در شرایطی معاملات خود را آغاز کرد که به دنبال فشار عرضه در نمادهای محوری و بزرگ بازار، شاخص کل از محدوده ۱.۳ میلیون واحدی پایین‌تر آمد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، آغاز بازار بورس ۲۰ دی در ادامه‌ی روند نزولی هفته‌ی گذشته، ریزش شاخص کل را تجربه کرد؛ هرچند به نظر می‌رسد این روند بیش از این ادامه پیدا نکند و امروز تا پایان معاملات، صف‌های فروش جمع‌آوری شده و بازار سیری تعادلی پیدا کند. امروز اما در آغاز معاملات شاهد مثبت بودن شاخص هم‌وزن هستیم که حاکی از معاملات مثبت نمادهای کوچک است.

به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از فشار فروش ایجاد شده در آغاز بازار بورس ۲۰ دی به دلیل ثبت سهام جایزه نمادهای شتران، فارس و فملی در پرتفوی سهامداران باشد.

در هفته‌ی گذشته که روند ریزشی بر بازار غلبه یافت، اکثر کارشناسان عواملی همچون قیمت‌گذاری دستوری وزارت صمت برای محصولات فولادی و افزایش تنش‌های منطقه‌ای را بر این اتفاق موثر دانستند. دخالت وزارت صمت و قیمت‌گذاری دستوری آن شامل قیمت‌گذاری زنجیره فولاد می‌شود که طبق دستور صادره از سوی این وزارت‌خانه، صنایع فولادی بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS قیمت‌گذاری می‌شوند.

مسئله‌ی تعیین‌کننده‌ی دیگر، نرخ دلار است. اکنون با بیش‌تر نزدیک شدن به روی کار آمدن جو بایدن، احتمال کاهش نرخ دلار وجود دارد که می‌تواند اثری کاهشی بر بازار سهام بگذارد؛ هرچند کارشناسان بازار سهام تخمین می‌زنند که این کاهش نرخ ارز در نهایت قیمت دلار را به مرز ۲۱ یا ۲۲ هزار تومان برساند که در نتیجه می‌توان گفت ریزش شاخص کل بازار سهام به این دلیل و با این قیمت دلار، منطقی نخواهد بود.

با در نظر گرفتن تمام شرایط یاد شده، می‌توان گفت جو حاکم بر بازار سهام به شدت هیجانی شده است، به نحوی که حتی اخبار مثبت افزایش قیمت‌های جهانی، واکنش مثبتی از سوی بازار بورس را به دنبال ندارد و در عوض، هر خبر و سیگنال منفی در جهت منفی کردن شاخص کل موفق عمل می‌کند. در نتیجه انتظار می‌رود این روند با جمع‌آوری صف‌های فروش در پایان معاملات امروز متوقف شده و بهبود پیدا کند. چرا که در غیر این صورت، بازار با ریزش بیش‌تر، کف حمایتی خود را از دست می‌دهد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا