تحلیل

پیش‌بینی بورس هفته سوم مهر / ۲ روز ابتدای هفته روند بازار را متعادل می‌کند؟

معاملات هفته گذشته با افت قابل توجه شاخص کل پایان یافت. بدین ترتیب دماسنج بازار در عدد یک میلیون و ۵۰۳ هزار و ۴۲۶ واحد آرام گرفت که علاوه بر افت هفتگی ۱۰۸ هزار واحدی و معادل تقریبی هفت درصدی، باعث شد شاخص کل تا مرز کانال ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی به عقب برگردد. حال باید دید روند بورس در هفته سوم مهر طبق پیش‌بینی ها صعودی خواهد ماند یا خیر.

این اتفاقات در بازار سرمایه در شرایطی رخ داده که در بازارهای موازی، روند صعود قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. در بازار ارز نرخ هر دلار آمریکا به نزدیکی ۳۰ هزار تومان رسیده و سکه نیز وارد کانال ۱۴ میلیون تومانی شده است.

اما در هفته سوم مهر روند بورس و بازار سرمایه چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

متاسفانه در هفته گذشته نیز نماد شستا بازگشایی نشد و نگرانی سهامداران از بابت بازگشایی این نماد موثر مرتفع نشد. اما طبق اخبار منتشر شده، صندوق بازارگردانی شستا با مدیریت صبا تامین تشکیل شد. بنابراین با آغاز رسمی بازارگردانی، احتمالا یکی از موانع بازگشایی شستا مرتفع شده و به زودی شاهد بازگشایی این سهم خواهیم بود.

اما امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس در جلسه با حقوقی‌های بازار سرمایه تاکید کرد، مجلس به صورت قوی و موثر بازار بورس را پیگیری می‌کند و ضمن هشدار به حقوقی‌هایی که تاکنون مصوبات شورای عالی بورس را رعایت نکردند، به نوعی با آن‌ها اتمام حجت نمود.

جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس نیز از برخورد انضباطی با مدیرانی که ظرف مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نکنند، خبر داد.

در بعد خارجی، مهمترین خبری که تا این لحظه منتشر شده، ابتلای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و همسرش به کرونا است. تا پیش از این، گمانه‌زنی درباره نتایج انتخابات ماه آینده ایالات متحده بسیار داغ بوده و حالا با ابتلا ترامپ به کرونا، داستان پیچیده‌تر نیز خواهد شد.   

برخی گمانه‌زنی‌هایی در این رابطه وجود دارد مبنی بر این که این مساله یک طرح‌ انتخاباتی ترامپ و بهانه‌ای برای رونمایی زودتر از موعد واکسن و داروی کرونای ساخت آمریکا است.

همان‌گونه که در گزارش‌های قبلی اشاره شد، در چند هفته اخیر، شاهد شکل‌گیری یک الگو در معاملات هفتگی هستیم که در روزهای پایانی هفته، صفوف فروش نمادهای شاخص‌ساز، جمع شده و شاخص کل سبزپوش می‌شود. اما با شروع هفته بعد، دوباره فشار فروش در بازار تشدید شده و این چرخه ادامه می‌یابد.

حال اگر در دو روز ابتدایی هفته آینده، شاهد بهبود تقاضا و سبزی شاخص کل و به خصوص، شاخص هم‌وزن باشیم، می‌توان امیدوار شد که در ادامه با بازگشایی نماد شستا، هفته متعادلی را شاهد بوده و به تدریج روند صعودی بازار از سر گرفته شود. اما اگر دوباره فشار عرضه‌ها بر بازار غالب گردد، شاهد ادامه چرخه قبلی خواهیم بود.

در این بین می‌توان صحبت‌های رییس دفتر رییس‌جمهور مبنی بر اینکه دولت از بورس حمایت نمی‌کند و فقط وظیفه دارد از آن مراقبت کند را به فال نیک گرفت. زیرا نشان می‌دهد دیگر دولتمردان از بورس حمایت قاطع نکرده و در روند آن دخالت نمی‌کنند.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا