تحلیل

روند بورس این هفته برمی‌گردد؟

از دست دادن کانال  یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی و بازگشت به نیمه کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد، نتیجه معاملات بورس‌بازان در روند بورس در هفته گذشته بود. بدین ترتیب دماسنج بازار در عدد ۱٬۵۵۶٬۲۸۰ آرام گرفت که نشانگر افت هفتگی ۷۵ هزار واحدی و معادل ۵.۴ درصدی آن است.

معاملات در روز شنبه در شرایطی آغاز خواهند شد که هفته پیش رو آخرین مهلت خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم است. این در حالی است که تاکنون دولت موفقیت زیادی در فروش واحدهای این صندوق کسب نکرده است.

اما پس از برگزاری جلسه شورای عالی بورس در روز گذشته، حسن قالیباف، رییس سازمان بورس در بین خبرنگاران حاضر شد و به تشریح نتایج پرداخت.

قالیباف ضمن تاریخی خواندن این جلسه برای ثبات بازار سرمایه، از بررسی آیین‌نامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران خبر داد.

حسن قالیباف اصل ادامه داد: به موجب مفاد این آیین‌نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد.

همچنین منع مشارکت بانک‌ها در بازار سرمایه، تقویت نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس و سهولت اجرایی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام، از دیگر نتایج تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه است.

همچنین تکلیف وظیفه پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس، از دیگر مصوبات شورای عالی بورس بود. شایان توضیح است که صندوق توسعه ملی مکلف است که یک درصد از منابع سالانه خود را (از سال ۱۳۹۴ به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به صورت بلندمدت (حداقل ۲۰ ساله) سپرده‌گذاری کند.

اما برخی از این اخبار در روزهای قبل در فضای مجازی مطرح بودند و شاید به همین دلیل شاهد بهبود روند معاملات بورس در روز چهارشنبه این هفته بودیم.

اما هفته آینده واکنش معامله‌گران به این اخبار چه خواهد بود؟

از یک سو تحلیلگران بنیادی شرایط مساعد فاکتورهای اقتصادی را دلیل پایان اصلاح می‌دانند. از سوی دیگر، مصوبات ذکر شده مثل اختصاص یک درصد از صندوق توسعه ملی برای بهبود شرایط بازار، احتمالا جو مثبتی را در بازار ایجاد خواهد کرد که برخی از سهامداران از روز چهارشنبه به استقبال آن رفتند.

همچنین گمانه زنی‌هایی مبنی بر برگشت بازار در اواخر شهریور و به خصوص تاریخ بیست و چهارم این ماه در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده که البته از سوی منبع موثقی منتشر و تایید نشده است اما بازنشر بالای این خبر، انتظارات صعودی از بازار در هفته آینده را، افزایش داده است.

اگر روند بازار بتواند اعتماد را به سهامداران باز گرداند، پول‌هایی که کنار بازار پارک شده است، دوباره وارد بورس شده و حجم تقاضا را در کل بازار بهبود می‌دهد. خواسته اغلب سهامداران نیز بازگشت کلیت بازار به روند صعودی است، نه فقط نمادهای لیدر و بزرگ بازار. این اتفاقی است که مدیرعامل بورس تهران نیز آن را وعده داده است.    

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا