اخبار

پیش بینی بازار بورس منتهی به ۱۹ مرداد | آیا حجم معاملات باک خودروی بورس را پر می‌کند؟

شاخص کل بازار بورس در اولین روز هفته معاملاتی منتهی به ۱۲ مرداد ماه با افت همراه بود. اما توانست آخرین روز معاملاتی را با رنگ سبز به پایان برساند و با رشد نیم درصدی در محدوده یک میلیون و ۴۳۷ هزار واحدی قرار گیرد. با توجه به پیش بینی کارشناسان از بازار بورس منتهی به ۱۹ مرداد، بازار همچنان نزولی خواهد. بود اما نشانه‌هایی از اصلاح نیز به چشم می‌خورد.

به گزارش اخبار بورس، بازار بورس هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه عملکرد بهتری را ثبت کرد. به طوری که با وجود ادامه روند نزولی، نسبت به هفته منتهی به ۵ مرداد ماه شرایط بهتری را پشت سر گذاشت‌. شاخص در هفته منتهی به ۱۲ مرداد ماه در نهایت با افت ۱٫۳۵ درصدی همراه بود.

پیش بینی بازار بورس منتهی به ۱۹ مرداد

طی این هفته خبر عرضه خودروهای گروه بهمن در بورس کالا روی ورودی رسانه‌ها قرار گرفت. سارا فلاح، تحلیلگر بازار سرمایه این خبر را اتفاقی مثبت و خوب برای خودروسازان می‌داند. از سوی دیگر، کلیت اقتصاد کشور را به سمت شفاف‌سازی و حذف رانت‌ها می‌برد. این خبر تا حدود زیادی جلوی فشار فروش را در بازار گرفت. این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که روند کلی در شاخص کل نزولی است. اما نشانه‌هایی از اصلاح روبه بالا در روند نزولی وجود دارد.

در آخرین روز معاملاتی هفته نیز جواد کریمی‌ قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی نیز اعلام کرد که دور جدید مذاکرات احیای برجام به احتمال زیاد بعد از تاسوعا و عاشورا آغاز می‌شود. همچنین، خبر سفر انریکه مورا و علی باقری‌کنی و تیم مذاکره‌کننده ایرانی به وین در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب داشت. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که صنایع برجامی می‌توانند تحت تاثیر این خبر قرار بگیرند.

از آنجایی که در هفته پیش رو، به واسطه تعطیلی تاسوعا و عاشورا تنها سه روز کاری وجود دارد، احتمالا هفته کم حجم و متعادلی را پیش رو خواهیم داشت.

به گفته علیرضا محمدی، کارشناس بازار سرمایه به نظر می‌رسد که در صورت تداوم شرایط فعلی و افزایش ارزش معاملات، بتوانیم شاهد بهبود نسبی وضعیت بازار سهام باشیم.

با توجه به پایان فصل مجامع و همچنین انتشار وضعیت عملکردی شرکت‌ها در فصل بهار به نظر می‌رسد که قیمت‌های ارزنده و جذاب با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کلان در بازار سهام یافت می‌شود. اما عدم اطمینان‌بخشی به فعالان بازار سهام از جانب سیاستگذاران پولی و مالی، افت ارزش معاملات و در نهایت رکود در بازار سهام را در بر دارد.

با وجود افت شاخص بازار، بخش عمده‌ای از سهام موجود در بازار ارزنده‌ هستند. بهمن فلاح، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید که درست است که سهم‌ها ارزنده هستند، اما بورس ارزنده نیست. این عدم ارزندگی خود نشان از بی‌اعتمادی دارد.

در روزهای پیش، سیگنال مثبت دیگری هم در مورد سهام عدالت منتشر شد. مشاور سازمان بورس در امور سهام عدالت با انتشار توییتی اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود سود نقدی امسال سهام عدالت با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی همراه باشد.

سیاه و سفید

در پیش بینی بازار بورس منتهی به ۱۹ مرداد، همچون هفته‌های اخیر همه چیز در گروی حجم معاملات است. نگاهی به اعداد و ارقام و اخبار نشان از یک وضعیت دوگانه در بازار دارد. نیمی از بازار سیاه است و سفید. نیمه‌ی سفید بازار شرایط بنیادی مطلوبی است که در هنگام صحت و سلامت بورس می‌تواند سیگنالی باشد برای خرید. اما نیمه‌ی تاریک و سیاه این بازار به حجم معاملات پایین اشاره دارد. کارشناسان معتقدند تا زمانی که حجم معاملات پایین باشد، اخبار فوق‌العاده مثبت هم چندان اثری نخواهند داشت. یعنی تاثیری کوتاه‌مدت بر بازار می‌گذارند و شاخص مجددا راهش را به سمت پایین پیش می‌کشد.

بورس ایران در بستر بیماری است و داروی آن افزایش حجم معاملات و نقدینگی است. رونق بورس در گروی این عوامل است. اگر حجم نقدینگی افزایش یابد، ارزش معاملات نیز صعودی می‌شود و در نهایت اعتماد تا حدودی به بازار سهام بر می‌گردد. اما در غیر این صورت، حتی اخبار خوب و مثبت خودرویی‌ها هم ممکن است در میان این حجم از بدبینی کم‌رنگ شود و اثرش را از دست بدهد. این همان چیزی است که سهامداران امروز بورس را بسیار آشفته می‌کند.

بازار هنوز هم با همان مشکلات قبلی‌اش دست و پنجه نرم می‌کند. قیمت‌گذاری دستوری، عدم شفافیت اطلاعاتی و سایر مسائلی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، مانع از تحلیل‌پذیری بورس می‌شوند. پس تا زمانی که هم‌چنان اعتماد به بورس برنگردد، نمی‌توان چندان به سبزپوشی دوباره‌ای این بازار خوش‌بین بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا