اخبار

دامنه نوسان بورس فعلاً تغییر نمی‌کند

بنا بر اعلام مدیر عامل فرابورس ایران، دامنه نوسان بورس فعلاً تغییر نمی‌کند و با توجه به شرایط فعلی، بازار سهام با همین دامنه نوسان فعلی ادامه می‌دهد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، امیر هامونی، مدیر عامل فرابورس، در رابطه با بحث دامنه نوسان نامتقارن و احتمال تغییر آن، تصریح کرد: دامنه نوسان بورس فعلا قرار نیست تغییری کند و با شرایط فعلی ادامه خواهیم داد.

این مسئله در حالی است که دیروز (۱۷ فروردین)، حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس از احتمال باز شدن تدریجی دامنه نوسان تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خبر داده و گفته بود: نگاه غالب این است که دامنه نوسان باید با یک روند تدریجی باز شود، خود سازمان بورس هم برنامه‌هایی در این رابطه دارد.

اما مدیر عامل فرابورس در رابطه با این احتمال گفت: نباید بورس کشور خودمان را با سایر بورس های دنیا مقایسه کنیم. مثلا در بعضی کشورها دامنه نوسان باز است و یک نماد مثبت و منفی ۱۰۰ درصد نوسان می‌کند ولی در این کشورها سهم حقیقی‌ها دو درصد است و ۹۰ درصد دست حقوقی‌ها و هلدینگ‌ها است، که این افراد حرفه‌ای هستند، اما این در حالی است که در کشور ما ۱۰۰ درصد حقیقی‌ها حضور دارند و حقیقی‌هایی که سواد مالی درستی ندارند.

هامونی سپس اضافه کرد: وقتی نقدشوندگی کاهش پیدا کند، حضور بازارگردان‌ها افزایش پیدا می‌کند، اما باید توجه به تفاوت اقلیم داشته باشیم. برای مثال در کشور ژاپن دو نوع بازار وجود دارد، یکی بازار بازگردان‌ها و دیگری بازار بازارگردان‌ها و مردم است. در کشورهای دیگر برای نمادی که با مشکل کمبود نقدینگی مواجه می‌شود، چهار عدد بازارگردان وجود دارد.

مدیر عامل فرابورس در پایان نیز گفت: برای برداشتن دامنه نوسان یک سری پیش نیاز احتیاج است. اگر دامنه نوسان نداشته باشیم خیلی بهتر از داشتن دامنه نوسان ۱۰ درصدی است.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا