اخبار

بورس این هفته را چطور سپری کرد؟

بورس در هفته اخیر با صعود ۵۴ هزار واحدی شاخص کل در اولین روز معاملاتی هفته آغاز گردید. در جریان معاملات روز شنبه، برخی از نمادها بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، برخی به خاطر لغو این مجمع و برخی بعد از کنفرانس اطلاع رسانی درباره نوسان ۵۰ درصدی، به جریان معاملات بازگشتند.

به گزارش اخبار بورس، در معاملات روز یکشنبه اما مسیر بازار عوض شد و نمادهای لیدر به صف فروش رسیدند. صف فروش «فارس»، «فولاد» و «فملی» آنقدر روی افت شاخص کل تاثیرگذار بود که حتی بازگشایی «خساپا» با رشد ۱۸ درصدی هم نتوانست شاخص کل را به مدار مثبت بازگرداند. 

معاملات روز دوشنبه با مشکلات عمده در هسته معاملات دنبال شد. همچنین احتمال حذف معاملات فولاد از بورس کالا خبری بود که طی ساعات معاملاتی روز دوشنبه به بازار مخابره شد اما همان روز تکذیب شد.

معاملات بورس در دو روز پایانی هفته نیز به سیاق سه روز اول طی شده و شاخص کل دچار افت نسبی گردید. مهمترین دلیل این نوسانات برخورد شاخص کل به عدد مهم دو میلیون واحد است که شکست آن نیاز به پیش‌زمینه ذهنی معامله‌گران دارد. این فرایند از چند هفته پیش و زمانی که شاخص کل از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد عبور کرد، آغاز شده و حالا روزهای آخر خود را سپری می کند.

بازگشت دلار به بالاتر از ۲۳ هزار تومان در بازار آزاد، رشد قیمت طلا و سکه و چشم انتظاری برای تورمی در ماه‌های آتی همچنان محرک بازار سرمایه برای فتح قله‌های جدید است.

نکته قابل توجه اینکه در هفته جاری سطح یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد دو بار در برابر ریزش بیشتر شاخص کل نقش حمایتی ایفا کرد تا نشان دهد شاخص کل همچنان در محدوده ۱.۹ تا ۲ میلیون واحد در حال نوسان است.

نکته قابل تامل اینکه در افت اخیر شاخص کل، در همه نمادها اصلاح قیمتی همزمان رخ داده است. به عنوان مثال بزرگان فلزات اساسی از اوایل هفته وارد اصلاح شدند، در حالی که نمادهای پالایشی در آخرین روز هفته وارد اصلاح شدند.

این در حالی است که در زمانی که شاخص پس از برخورد به سطح یک میلیون وارد فاز اصلاح شد، تقریبا همه نمادها در گروه‌های مختلف وارد فاز اصلاحی شدند.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اصلاح جاری در شاخص کل چندان عمیق نبوده و بیشتر از نوع زمانی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن