اخبار

بازار بورس ۱۶ دی / معاملات منفی فولادی‌ها به دنبال سخنان وزیر صمت

بازار بورس ۱۶ دی در حالی به معاملات خود پایان داد که با ورود مجدد معاملات شاخص‌سازان به رنج منفی، شاخص کل ۱.۷ درصد افت کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، در چارچوب معاملات بازار بورس ۱۶ دی شاهد بودیم که شاخص کل دوباره وارد روندی نزولی شد و بازار را با افتی ۱.۷ درصدی تمام کرد. به این ترتیب شاخص کل با ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحد ریزش، به کانال یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحدی سقوط کرد.

شاخص کل امروز در حالی نزولی بود که شاخص هم‌وزن رشدی ۰.۶ درصدی از خود نشان داده است که بیان‌گر معاملات متعادل و مثبت در نمادهای کوچک است. ارزش کل معاملات امروز بورس نیز ۱۰ هزار و ۴۹۱ میلیارد بود. شاخص کل فرابورس نیز امروز با ۱۴۵ واحد عقب‌گرد همراه بود و به ۱۹ هزار و ۳۸۸ واحد رسید. ارزش کل معاملات آن نیز بیش از ۶ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان بود.

وضعیت نمادهای امروز بازار سهام چگونه بود؟

نمادهای فملی، فولاد و شستا با معاملات منفی سنگینی که تجربه کردند، بیش‌ترین اثر کاهشی را روی شاخص کل بازار بورس ۱۶ دی گذاشتند. دارویی برکت، شستا، سایپا، ایران خودرو، زرماکارون، بهسازکاشانه تهران و صنعتی باما نیز امروز بیش‌ترین تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص دادند. بیش‌ترین ارزش معاملات نیز متعلق به گروه‌های خودرویی و بانکی بود.

در فرابورس نیز سنگ‌آهن گوهرزمین، پتروشیمی زاگرس، صباتأمین از شرکت‌هایی بودند که بیش‌ترین تأثیر منفی را روی شاخص کل داشتند. همچنین چوب خزر، کاسپین، برق پیوندگستر پارس و دامپروری ملاردشیر از پرمعامله‌ترین شرکت‌های امروز بودند.

امروز همچنین سفارش آفلاین عرضه اولیه نماد سپیدار فعال شد.

تحلیل بازار بورس ۱۶ دی

عده‌ای از کارشناسان افت سنگین نمادهای فولادی در بازار بورس ۱۶ دی را حاصل انتشار اظهارات وزیر صمت می‌دانند که گفته بود از فردا قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS اعمال می‌شود. حتی در این زمینه شاهد واکنش بورس کالا نیز بودیم که در نهایت درخواست وزارت صمت به دبیرخانه شورای عالی بورس ارجاع داده شد. این در حالی است که در روزهای اخیر، فعالین صنعت فولاد و کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی صنعت و سرمایه نسبت به تأثیرات منفی قیمت گذاری دستوری هشدار داده‌اند.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا