اخبار

بازار بورس ۵ آبان / ادامه‌ی روند ریزشی و حباب منفی در برخی سهم‌ها

بازار بورس ۵ آبان در پایان کار خود به دنبال فشار عرضه‌ی سنگین افت کرد. به این ترتیب شاخص کل بورس با ۲.۷۳ درصد کاهش، به یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، در ادامه‌ی روند نزولی ممتد بازار بورس از هفته‌ی گذشته، امروز نیز بازار با افت همراه بود و شاخص کل به کمترین میزان خود در سه ماه گذشته رسید. طبق کارشناسی‌ها با توجه به وضع موجود احتمال ریزش شاخص کل به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نیز وجود دارد.

بازار بورس ۵ آبان ۲.۷۳ درصد افت شاخص کل را تجربه کرد و به یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد رسید. همچنین ارزش معاملات خرد امروز بازار سرمایه در حدود ۶۰۵۰ میلیارد تومان بود. با توجه به منفی شدن شاخص هم‌وزن می‌توان گفت کلیت بازار امروز منفی بود؛ به نحوی که شاهد فشار عرضه در اکثر نمادهای بنیادی بورس بودیم و به نظر می‌رسد مانند روزهای گذشته قرار نیست فعلا هیچ حمایتی از بازار سهام صورت بگیرد.

ریزش‌های مداوم فعلی، به دنبال نزدیک شدن انتخابات آمریکا اتفاق افتاده است؛ مسئله‌ای که به محور اصلی متغیرهای بورس تبدیل شده است و به دنبال آن بورس به کلیه سیگنال‌های مثبت بورسی بی‌تفاوت شده است. به عنوان نمونه امروز مجلس جلسه‌ای علنی برای حمایت از بازار سهام برگزار کرد و از طرفی نیز رئیس بانک مرکزی افزایش نرخ سود بانکی را تکذیب کرد اما هیچکدام از این موارد نتوانست تأثیر مثبتی بر بازار بورس ۵ آبان بگذارد.

به نظر می‌رسد برای مثبت شدن روند بازار، نیازمند بازگشت اعتماد به بازار هستیم. همچنین بازار باید کف قیمتی خود را پیدا کند، اما به دلیل انتخابات آمریکا و مختصات توده‌واری بازار سهام، کف‌سازی سهم‌ها انجام نمی‌شود. وضعیت فعلی بازار بورس مشابه وضعیت دوره‌ی رشد آن در ابتدای سال است، به گونه‌ای که همچنان به روند جاری خود بدون توجه به پالس‌های مثبت و منفی ادامه می‌دهد. به همین جهت بازار در این محدوده دیگر از لحاظ بنیادین قابل پیش‌بینی نیست.

همچنین بیشتر سهم‌های بازار به محدوده جذابی رسیده و دلیلی برای فروش آن‌ها وجود ندارند. به گفته کورش گرامی، کارشناس بازار سرمایه برخی از سهم‌ها حباب منفی دارند. با احتساب قیمت دلار، سهم‌های بازار سهام با دلار زیر ۲۰ هزار تومانی معامله می‌شوند و در صورتی که بازار سهام ایران بازاری ارزمحور است، در حال حاضر به دلیل عدم اطمینان از تثبیت قیمت ارز در محدود ۳۰ هزار تومان واکنشی به افزایش قیمت ارز ندارد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا