اخبار

بازار بورس ۲۳ شهریور / رفتار هیجانی ادامه دارد

بازار بورس ۲۳ شهریور ، علی رغم رشد نیم درصدی نسبت به روز گذشته در ابتدای معاملات، در ادامه کار خود را با ۵۵۰۰ واحد ریزش و رسیدن به یک میلیون و ۵۷۸ هزاررواحد به پایان برد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۲۳ شهریور در ابتدا و با شروع معاملات، روندی صعودی در پیش گرفت و با نیم درصد رشد روبه‌رو شد اما ادامه روند معاملات تحت تاثیر اخبار و شایعات مبنی بر بازگشایی نمادهای پالایشی، به سمتی پیش رفت که در پایان روز ریزشی ۵۵۰۰ واحدی را تجربه کرد و به یک میلیون و ۵۷۸ هزار واحد رسید. در ادامه نیز با از دست رفتن صف‌های خرید نمادهای بانکی و افزایش شدت عرضه در نمادهای کوچک روبه‌رو بودیم.

بازار بورس ۲۳ شهریور در حالی روند عادی خود را طی می‌کرد که در میانه کار با شایعات و اخبار ضد و نقیضی مبنی بر بازگشایی نمادهای پالایشی روبه‌رو شد. در ادامه نیز سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس ضمن بیان اینکه بازگشایی نمادهای پالایشی و شستا و خودرو همچنان در دست بررسی است، تاکید کرد: امروز برنامه‌ای برای بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو نداریم.

خبر بازگشایی نمادهای پالایشی و شستا و خودرو، با تاثیر منفی‌ای که در بازار بورس ۲۳ شهریور گذاشت نشان داد که در این روزها همچنان جوی هیجانی و بی‌اعتمادی در بازار جریان دارد؛ اگرچه از آغاز نمای بازار به خاطر معاملات مثبت بزرگان، مثبت مانده بود و کلیت بازار روند منفی نشان می‌داد.

در بازار بورس ۲۳ شهریور، شاهد این هستیم که فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معاملات ۲۶۶۵ میلیارد تومان، ۲۲۷۷ میلیارد تومان و ۵۰۵ میلیارد تومان برترین صنایع بورس هستند. با اینکه در روزهای گذشته تمام تلاش‌ها و توجهات و تصمیمات متوجه تقویت و مثبت کردن نمادهای بزرگ بود، امروز شاهد ادامه روند نزولی در صنایع کوچک بودیم.

کگل، فولاد و فارس بیشترین تاثیر مثبت و فملی، حکشتی و رمپنا بیشترین تاثیر منفی روی روند بازار را داشتند. ارزش مجموع معاملات امروز به ۱۳٬۳۸۸ میلیارد تومان رسید.

با اینکه در مقایسه با روز گذشته، شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات بودیم، در نهایت شاخص کل روندی نزولی و منفی در پیش گرفت. در ادامه روند نزولی نمادهای خودرویی امروز، خگستر نیز با افشای اطلاعات الف متوقف شد و عرضه در این نمادها با شدت ادامه دارد.

در خبری دیگر، انتشار اوراق اختیار فروش فارس قابل اشاره است که تعیین شده سررسید اوراق آن ۱۳ اسفند ۹۹ باشد.

در هیاهو و فشار اخبار ضد و نقیض و شایعات امروز که نوسان بازار بورس ۲۳ شهریور را در پی داشت، باید به جلسه غیرعلنی امروز مجلس پیرامون بازار سهام، ارز، طلا و مسکن اشاره کرد.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، در چارچوب ارائه گزارش در صحن علنی مجلس با اشاره به اولویت امور اقتصادی در مجلس، بر مصمم بودن مجلس در حمایت‌ از بازار سرمایه تاکید کرد و ضمن بر شمردن خدمات و فعالیت‌های مجلس در این راستا، درباره جلسه غیرعلنی امروز گفت: چیزی که توافق شد این است که سازوکارهای سهام خزانه و کاهش مزیت‌های سهام خزانه غیرمستقیم برای تقویت در سازوکارهای رسمی خزانه در بورس در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: با اطمینان عرض می‌کنم مجلس و دولت با جمع‌بندی امروز در صحن مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و تصمیم روز پنجشنبه در شورای عالی بورس این کار را انجام می‌دهند و کمیسیون‌های اقتصادی نظارت و پیگیری لازم را خواهند داشت. از فردا صبح (دوشنبه) نیز اولین جلسه با حضور روسای کمیسیون‌های مربوطه با حضور من، روسای کمیسیون‌های مربوطه و مسئولان مرتبط از جمله رییس کل بانک مرکزی برگزار خواهد شد و به زودی شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا