تحلیل

هفته آینده بورس مثبت می‌شود؟

از دست دادن کانال ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ واحدی و بازگشت به نیمه پایینی کانال ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ واحد، نتیجه معاملات بورس‌بازان در هفته گذشته بود. بدین ترتیب دماسنج بازار در عدد ۱٫۶۳۱٫۹۴۱ آرام گرفت که نشانگر افت هفتگی ۸۷ هزار واحدی و معادل ۵ درصدی آن است.اما در چنین شرایطی می‌توان انتظار مثبت شدن بورس در هفته پیش‌رو را داشت؟

معاملات در روز شنبه در شرایطی آغاز می‌شود که هفته پیش‌رو آخرین مهلت خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم است. این در حالی است که تاکنون دولت موفقیت زیادی در فروش واحدهای این صندوق کسب نکرده است.

اما پس از جلسه حقوقی‌های بازار بورس با سازمان بورس، حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس اعلام کرد که از شنبه هفته آینده سهامداران عمده و حقوقی موضوع بازارگردانی را برای متعادل کردن بازار به طور جدی انجام خواهند داد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در پستی ضمن حمایت از بورس ، از مالکان عمده سهام اعم از نهادهای دولتی و شرکت‌های تابعه بانک‌ها خواست با توجه به منتفع شدن از روند مثبت قیمت نمادها در ماه‌های اخیر، نقش بازارسازی را ایفا کنند و برای اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران خرد، در جهت نقد شوندگی بازار سهام اقدام کنند.

اما اکنون با توجه به خلف وعده‌های صورت گرفته جهت حمایت از بازار، سهامداران به این نتیجه رسیدند که حمایت دولت و در ادامه حقوقی‌ها دلیل مطمئنی برای بازگشت بازار به روند صعودی نیست و تصمیماتی که گرفته می‌شود نیز قطعیت لازم را در اجرا ندارد. در نتیجه برای اینکه روند نزولیِ شدید بازار به اتمام برسد، یا باید شاخص‌کل و در نتیجه قیمت سهام مختلف به محدوده‌ای برسد که اکثر سهامداران دوباره به خرید ترغیب شوند یا اینکه زمان بگذرد تا از نظر زمانی بازار برای رشد دیگری آماده شود. تا زمان محقق شدن یکی از این دو شرط، احتمال کاهش بیشتر شاخص کل علی رغم وعده وعیدهایی که داده می شود، دور از انتظار نخواهد بود.

در واقع اگر اکنون خبر حمایت حقوقی‌ها از بازار اعلام شود، سهامداران خرد این حمایت و رشد چند درصدی را به پای نوسان‌گیری حقوقی‌ها و در نهایت فرصت خروج قلمداد می‌کنند. بنابراین در این شرایط برای بازگشت بازار به شرایط عادی باید منتظر فروکش کردن هیجان فروش‌ها باشیم.

بازارهای جهانی نیز تا این لحظه مثبت دنبال می‌شوند و هفته کاملا سبزی را پشت سر گذاشتند اما در شرایط فعلی این خبر شاید آخرین خبری باشد که بازار برای رشد به آن توجه خواهد کرد.

همچنین وزیر خارجه سوییس قرار است هفته آینده به تهران سفر کند که هدف از آن بررسی روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوع‌های بین المللی ذکر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا