اخبار

گفتگوی تلویزیونی ابراهیم رئیسی در رابطه با یارانه ها | پرداخت کمک ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی تا دو ماه برای نان

مشروح پنجمین گفتگوی تلویزیونی آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در رابطه با طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش اخبار بورس، صبح امروز اعلام شد که آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور از طریق شبکه یک سیما در یک گفتگوی تلویزیونی شرکت خواهد کرد و در چارچوب آن توضیحاتی در رابطه با طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه ها به عموم مردم ارائه می‌دهد. مسئله‌ای که این روزها دغدغه‌های جدیدی را برای عموم مردم و حتی کارشناسان صنعتی و اقتصادی کشور ایجاد کرده و باعث بروز نگرانی‌های گسترده‌ای در میان صاحب‌نظران شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قیمت نان و دارو و بنزین به هیچ وجه برای هیچکدام از مردم تغییر نمی‌کند، به طور مشخص در رابطه با یارانه نان توضیح داد: تاکنون یارانه به تولیدکنندگان پرداخت می‌شد اما الان به مصرف‌کننده پرداخت خواهد شد و در واقع ما حذف ارز ترجیحی را نداریم. بلکه آن را از اول زنجیره به آخر زنجیره که مصرف‌کننده‌ها باشند، می‌رسانیم تا خودشان سفره‌هایشان را مدیریت کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه به ازای هر نفر در سه دهک اول تقریباً ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و دهک‌های چهارم تا نهم نیز هر نفر ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، تصریح کرد: پرداخت این یارانه تا آماده شدن کالابرگ الکترونیکی، به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت. در ادامه علاوه بر ویدیو کامل این گفتگو، مهم‌ترین بخش‌های پنجمین گفتگوی زنده تلویزیونی آیت ‌الله رئیسی با مردم مکتوب شده است.

مدیریت کرونا | ذخایر کالاهای اساسی کشور

رئیس جمهور در آغاز این گفتگو در رابطه با مدیریت کرونا گفت: با مدیریتی که انجام شد، با دیپلماسی فعال دولت و مشارکت مردم، امروز در شرایطی هستیم که ۷۰۰ خانواده داغدار به ۷ خانواده کاهش یافته و این از فضل خدا و مشارکت جدی مردم است.

وی اضافه کرد: همچنین فعال‌شدن سفرهای نوروزی، کسب و کار مردم و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از دیگر نتایج این شرایط تازه بود. از افتخارات کشور نیز می‌توان به تولید واکسن داخلی اشاره کرد که به سطح صادرات رسیده است.

رئیسی بیان کرد: مسئله مهم ذخایر کالاهای اساسی کشور از جمله مسائل پیش‌ روی دولت است که در آغاز به کار دولت اوضاع نگران‌کننده‌ای داشت. اما اوضاع الان خوب است. همچنین نگرانی این را داشتیم که حقوق را چگونه پرداخت کنیم اما الان دیگر این نگرانی نیست و حقوق بدون یک روز تاخیر پرداخت می‌شود.

کسری بودجه | تورم |‌ مسئله ارز ترجیحی یا دلار ۴۲۰۰ تومانی

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه حجم تجارت خارجی افزایش یافته است و ارتباط خوبی با کشورهای همسایه داریم، اظهار کرد: از مسائل دیگری که دولت با آن مواجه بود، کسری بودجه بود که بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول، تلاش شد تا با کسب درآمدهای دولت، مدیریت لازم انجام شود.

وی ادامه داد: همچنین وضعیت تورم نیز سیر نزولی پیدا کرده است. اما مسئله ارز ترجیحی را هم داشتیم که همیشه از سمت نخبگان و کارشناسان هشدارهایی به ما در این‌باره داده می‌شد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه از ابتدا معلوم بود ارز ترجیحی یا دو یا چند قیمتی کردن ارز مشکل‌ساز است، یادآور شد: دولت قبلی بعد از مواجه با این شرایط تلاش کرد از برخی کالاها این ارز را قطع کند و این میزان به چند کالای اساسی کاهش پیدا کرد. اما اگر همان زمان و با نرخ آن روز، برای ارز ترجیحی فکری اساسی می‌شد، راحت‌تر می‌توانستیم آن را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به مواردی از سوءاستفاده‌های انجام‌شده از ارز ترجیحی، تصریح کرد: رانت‌خواری و فسادی که این ارز به دنبال داشت ما را به سمت مدیریت و برنامه‌ریزی برای آن کشاند. اما تصمیم ما این شد که طرح ارز ترجیحی را تا زمانی که زیرسازی‌های لازم انجام شود ادامه دهیم؛ چرا که به خصوص باید مردم را برای مدیریت ارز ترجیحی قانع کنیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: ما شتابزده عمل نمی‌کنیم و موضوع را مدت‌هاست در نظر داریم و مجلس و دولت و نخبگان آن را بررسی کرده‌اند که ادامه آن چه مسائلی را به دنبال دارد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: ما شانی جر خدمتگزاری و نوکری مردم برای خود قائل نیستیم و می‌گوییم این یک اصلاح اقتصادی است که باید انجام شود و باید به ابعاد آن پرداخت. امروز همه بر سر این موضوع که باید به دو نرخی یا چند نرخی بودن ارز پایان دهیم اتفاق نظر دارند و صرفاً بحث بر سر زمان اجرای آن است که در این زمینه باید به قانون مصوب مجلس برگشت.

وی اظهار کرد: آنچه که برای ما مهم است این است که اولا مردم باید در جریان موضوع قرار گیرند و بدانند دولت چه اقدامی می‌کند. بعد اینکه باید شرایط جهانی را هم در نظر گرفت و اوضاع منطقه را دید. دولت برنامه دارد که این کار از یک جایگاه تخصصی برخوردار باشد.

رئیس جمهوری یادآور شد: نکته‌ای که مطرح است این است که ما هم باید قانون را اجرا کنیم و هم به مردم و به ویژه نیازمندان فشاری وارد نشود و مشکلی برایشان پیش نیاید که این هم دغدغه دولت است و هم مجلس.

برنامه دولت برای نان | اختصاص ۴۰۰ هزار تومان به سه دهک اول و ۳۰۰ هزار تومان به دهک چهارم تا نهم به مدت دو ماه | نان و بنزین گران نمی‌شود

رئیسی ادامه داد: تاکنون یارانه به تولیدکننده پرداخت می‌شد اما الان به مصرف‌کننده پرداخت خواهد شد و در واقع ما حذف ارز ترجیحی را نداریم بلکه آن را از اول زنجیره به آخر زنجیره که مصرف‌کننده‌ها باشند می‌رسانیم تا خودشان سفره‌هایشان را مدیریت کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید بدانیم این اقدام در راستای طرح حذف ارز ترجیحی نیست بلکه نحوه تخصیص آن متفاوت می‌شود، افزود: بر این اساس سه دهک اول تقریباً هر نفر ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. دهک‌های چهارم تا نهم نیز هر نفر ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

رئیس جمهوری تاکید کرد: قیمت نان و دارو و بنزین به هیچ وجه برای هیچکدام از مردم تغییر نمی‌کند و نان سنتی به دست همه مردم می‌رسد و بعد از اینکه زیرساخت‌ها را تکمیل کردیم، دارو نیز از مجرای بیمه‌ها به دست مردم می‌رسد و آن یارانه‌ای که واردکننده دریافت می‌کند به بیمه‌ها می‌رسد تا با قیمتی که الان وجود دارد به مردم برسد. نان و بنزین هم به این ترتیب هیچ افزایش قیمتی نخواهند داشت.

رئیسی یادآور شد: این کمک هزینه‌ای معیشتی برای دو ماه خواهد بود تا کالابرگ الکترونیکی آماده شود. ما دولتی صادق‌الوعد هستیم و این یارانه را پیش از اجرای طرح، برای مردم فراهم خواهیم کرد و به دست آنان خواهیم رساند.

وی همچنین گفت: البته آنچه به عنوان کمک معیشتی قرار است به نان تعلق گیرد با این کمک هزینه معیشتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی که قرار است به دهک‌های اقتصادی پرداخت شود، متفاوت است و در جای خودش پرداخت می‌شود و طبعا به این میزان یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی افزوده می‌شود.

قیمت کالاها

آیت‌الله رئیسی درباره قیمت کالاها نیز گفت: طبیعتاً اینگونه نیست که هرکس کالایی را با هر قیمتی بفروشد. سازمان حمایت از مصرف‌کننده موظف به اعلام قیمت کالاهاست. اگر ما در واکسیناسیون یا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها موفق شدیم، بخاطر مشارکت مردم بود و در این کار هم نیاز به مشارکت مردم داریم تا این اصلاح اقتصادی انجام شود.

وی اظهار کرد: تمام این اقدامات به این منظور است که مانند حوزه حفظ جان مردم که دولت به میدان آمد در حوزه معیشت و سفره و نان مردم هم به میدان بیاید و اجازه ندهد اجحافی صورت گیرد. تمام مسئولان و دلسوزان در این زمینه مسئولیت دارند و یقین داریم با مشارکت مردم و لطف خدا مثل همیشه موفق خواهیم بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت مسئولیت دارد و مسئولیت‌پذیری از وظایف دولت است، تاکید کرد: ما خودمان را در مقام پاسخگو قرار دادیم و آن زمان در روزنامه‌ها می‌گفتند ما در حال تحویل گرفتن یک دولت بدهکار هستیم. ما با علم و اطلاع و آگاهی به میدان آمدیم و تصمیماتی سخت اتخاذ کردیم تا رانت‌خواران و مفسدین مردم را چپاول نکنند. البته از منتقدین و نقدها قطعا استقبال می‌کنیم و می‌خواهیم راه‌حل‌هایی پیشنهاد کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا