اخبار

خواب‌های تازه سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه / ۲ طرح جدید در شورای مشورتی بورس مطرح شد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه دو طرح ویژه حمایتی از بازار سرمایه در شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری مهر، محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سازمان بورس با اعضای شورای مشورتی سازمان بورس نشستی برگزار کرد. در این نشست دو طرح ویژه حمایتی «بسته سیاستی پشتیبانی و مانع زدایی بازار سرمایه از تولید» و «طرح ارتقای جایگاه و عملکرد بازار سرمایه» ارائه شد و مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه بازار سرمایه در دو سال گذشته شاهد تحولات بسیاری بوده است، اظهار کرد: بازار سرمایه از لحاظ اندازه، حجم فعالیت و حضور مردم، رشد چشمگیری داشته که همین تحولات سریع برخی از معادلات را تغییر داده است.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه ساختار، نیرو و امکانات سازمان بورس باید با اندازه و حجم امروز بازار سرمایه و مسائلی که با آن روبرو است، بازبینی و متناسب‌سازی شود، بیان کرد: این ظرفیت‌ها نه تنها در ساختار سازمان بورس بلکه باید در همه ارکان بازار ایجاد شود تا به نیازهای موجود پاسخ مناسبی داده شود.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه دو طرح کلی در این حوزه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شده است، تصریح کرد: یکی از این طرح‌ها در مرکز پژوهش سازمان بورس با هدف آسیب شناسی مسائل و چالش‌های بازار سرمایه پیرامون ایفای نقش پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید تهیه شده و طی آن راهکارهایی برای بیش از ۴۰ الی ۵۰ مورد از چالش‌ها و مسائل بازار سرمایه، پیش‌بینی شده است.

طرح ارتقای جایگاه و عملکرد بازار سرمایه

وی ضمن اشاره به طرح دیگر ارائه شده، عنوان کرد: در طرحی با عنوان طرح ارتقای جایگاه و عملکرد بازار سرمایه، لزوم و نحوه تدوین برنامه بهبود جایگاه و عملکرد بازار سرمایه مطرح و مسائل و مشکلات طرح شده در قالب کارگروه‌های تخصصی و با حضور کارشناسان، صاحب‌نظران، فعالان بازار سرمایه و مدیران بخش‌های مختلف بررسی شود.

لازم به ذکر است که در این جلسه نظرات و پیشنهادات اعضای شورا، طرح و اولویت موضوعات مطرح شده، بررسی شد. همچنین موارد دیگری نیز از سوی اعضای شورا به عنوان موضوعاتی که باید در این مقطع زمانی از سوی سازمان بورس در اولویت قرار گرفته و پیگیری شود، توسط اعضا مطرح شد.

تنظیم روابط درون بازار سرمایه، تقویت روابط ارکان بازار و روابط بورس‌ها با سازمان بورس، تسهیل فرایندهای مربوط به تأمین مالی، تقویت نقش نظارتی سازمان بورس در بازار سرمایه، بهبود سامانه‌های نظارتی، توسعه آموزش و فرهنگ‌سازی، بهبود ساختار سازمانی و منابع انسانی سازمان بورس، بین‌المللی شدن بازار سرمایه، توسعه ابزارهای مشتقه و کمک به تقویت و بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه، به ترتیب، ازجمله پیشنهادات و اولویت‌های ارائه شده در این جلسه بوده است.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار این موارد به طور مفصل در طرح‌های توسعه‌ای سازمان قرار گرفته است و سازوکار اجرایی شدن آن‌ها در جلسات بعدی این شورا ارائه خواهد شد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا