اخبار

افزایش ۶ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در ۲۰۲۱

آنکتاد با انتشار گزارش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان در سال ۲۰۲۲، اعلام کرد که میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سال ۲۰۲۱، ۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) با انتشار گزارش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان در سال ۲۰۲۲، اعلام کرد که میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سال ۲۰۲۱، ۶ درصد افزایش یافته است و به یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار رسیده است.

ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر یک میلیارد و ۳۴۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که بدین ترتیب میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۸۳ میلیون دلار افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش ایران در سال ۲۰۲۱، ۸۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای دیگر داشته است؛ این رقم برای سال پیش از آن ۷۸ میلیون دلار اعلام شده بود.

میزان سرمایه‌گذاری خارجی در جهان در ۲۰۲۱

آنکتاد رقم سرمایه‌گذاری خارجی در جهان طی سال ۲۰۲۱ را نیز یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار اعلام کرده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۶۲۰ میلیارد دلار معادل ۷۴ درصد رشد داشته است. در سال پیش از آن ۹۶۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان جذب شده بود.

میزان سرمایه‌گذاری خارجی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه

بر اساس این گزارش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب‌ شده در کشورهای توسعه ‌یافته طی سال ۲۰۲۱ با رشد ۱۳۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۷۴۵ میلیارد دلار رسیده است. سرمایه‌گذاری خارجی جذب ‌شده در کشورهای درحال ‌توسعه ۳۰ درصد رشد داشته و به ۸۳۷ میلیارد دلار رسیده است.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل هرساله برآورد خود از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای مختلف جهان طی سال قبل را جمع‌آوری و در قالب گزارشی موسوم به گزارش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تدوین می‌کند.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا