تحلیل

شاخص بورس در هفته آینده به کدام سمت پیش می‌رود؟

گذشته از تحولات سیاسی نیمه‌شب گذشته، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر روند معاملات بورس در هفته آینده نرخ دلار خواهد بود. اگر دلار بتواند تا محدوده ۲۰۰۰۰ تومان افت کرده و تثبیت شود، احتمالا اصلاح شاخص ادامه دار خواهد بود. در غیر این صورت شاخص روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت. همچنین با توجه به این که نمادهای مختلف پس از برگزاری مجامع سالیانه، در هفته آینده به جریان معاملات باز می‌گردند، تنور معاملات بورس در هفته پیش‌رو داغ‌تر خواهد بود.

معاملات بورس در هفته ای که گذشت با افت ملایم شاخص کل در دو روز پایانی هفته، به دنبال افت دلار پایان یافت. بدین ترتیب دماسنج بازار در عدد ۱۴۷۹۰۱۱ آرام گرفت. نکته مهم، عدم کاهش قیمت مجدد دلار در معاملات روز پنج‌شنبه بازار آزاد بود؛ به نحوی که آخرین قیمت‌ها در بازار آزاد بین ۲۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰۰ تومان نوسان داشته است و خبری از افت قیمت به زیر ۲۰ هزار تومان نیست اما باید به یاد داشت که نرخ دلار در سامانه نیما، اثر بنیادی بر سود شرکت‌ها دارد نه قیمت در بازار آزاد.

تا لحظه نگارش این گزارش، بازارهای کالایی با نوسان منفی اندکی همراه بوده‌اند. بر خلاف کامودیتی‌ها، اونس جهانی به صعود خود ادامه داده و با رسیدن به عدد ۱۸۹۵، در یک قدمی کانال ۱۹۰۰ دلار قرار گرفته است.  

تا این لحظه، بر خلاف هفته‌های قبل، خبر مهم یا تاثیرگذاری در بعد اقتصادی یا بازاری مبنی بر تغییر قوانین یا وضع قانون جدید به بازار مخابره نشده است اما در بعد سیاسی بامداد جمعه، خبری با عنوان تعرض جنگنده‌های اسراییلی به هواپیما مسافربری ماهان در سوریه، بر روی شبکه های خبری قرار گرفت.

ظاهرا هواپیمای ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت بوده که جنگنده‌های مهاجم به آن نزدیک شده است و خلبان مجبور شده سرعت هواپیما را به صورت ناگهانی کاهش دهد که این مسئله باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است. البته پس از ساعاتی مشخص شد که جنگنده متعلق به نیروی هوایی آمریکا بوده است.

حال باید دید واکنش سیاسی و حقوقی ایران در روزهای آینده چگونه است و آیا این اقدام می‌تواند به افزایش بیش از پیش تنش‌ها منجر شود یا خیر.

جدا از تحولات سیاسی، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر روند معاملات در هفته آتی نرخ دلار خواهد بود. اگر دلار بتواند تا محدوده ۲۰۰۰۰ تومان افت کرده و تثبیت شود، احتمالا اصلاح شاخص ادامه دار خواهد بود. در غیر این صورت شاخص روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت.

همچنین با توجه به این که نمادهای مختلف پس از برگزاری مجامع سالیانه، در هفته آینده به جریان معاملات باز می‌گردند، تنور معاملات در هفته آینده داغ‌ترخواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن