آموزش

اندیکاتور Alligator؛ با این تمساح به شکار خرس‌ها و گاو‌ها بروید!

نام بیل ویلیامز برای معامله‌گران و تکنیکالیست‌ها آشناست. این معامله‌گر قهار، بر روان‌شناسی بازارهای مالی تسلط دارد و چندین اندیکاتور ابداع کرده است. یکی از این اندیکاتورها Williams Alligator یا اندیکاتور تمساح ویلیامز نام دارد. نام‌گذاری جالبی به نظر می‌رسد. ویلیامز در این اندیکاتور از سه خط استفاده کرده است که میانگین‌های متحرک پنج، هشت و ۱۳ دوره‌ای هستند. این خطوط به صورت نمادین آرواره، لب و دندان‌های تمساح را تشکیل می‌دهند. حرکت این سه خط و فاصله‌ی آن‌ها از یک‌دیگر ملاکی است برای تفسیر و تحلیل سهام. به طور کلی کار این اندیکاتور شناسایی روندهای قوی است. اگر برای‌تان جالب است که بدانید اندیکاتور Alligator یا تمساح چیست و چطور می‌توان آن را تفسیر کرد نگاهی به این آموزش اخبار بورس بیندازید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

اندیکاتور تمساح ویلیامز یا Williams Alligator چیست؟

آموزش اندیکاتور Williams Alligator

آموزش اندیکاتور Alligator را با یک توضیح کلی در مورد چیستیِ این ابزار آغاز می‌کنیم. ویلیامز را به عنوان یکی از نخستین پیشگامان روانشناسی بازار می‌دانند که در سال ۱۹۹۵ تصمیم به ابداع این اندیکاتور گرفت. فرض اساسی و اولیه‌ی او این بود که اوراق بهادار و به طور کلی بازارهای مالی تنها در ۱۵ الی ۳۰ درصد مواقع در مسیر روند حرکت می‌کنند و توسعه می‌یابند. در ۷۰ الی ۸۵ درصد مواقع سهام در یک محدوده‌ی معاملاتی جانبی در حرکت‌اند. باور ویلیامز این بود که افراد و نهادهای مالی تمایل به کسب سود بیشتر در دوره‌هایی با روندهای قوی دارند. او با تکیه بر همین فرضیه، این اندیکاتور را ابداع کرد که تمرکز آن بر شناسایی روند است.

اما دلیل نام‌گذاری این اندیکاتور به تمساح چیست؟ پاسخ این سوال جالب است. تمساح یک استعاره است. سه خط میانگین هموارشده در واقع هر یک نماد آرواره یا فک، دندان و لب‌های تمساح هستند. این تمساح وقتی بیدار باشد به دنبال این است که روندهای بازار را شکار کند. حرکت این سه خط معیار خوبی برای تشخیص امواج اصلاحی یا جنبشی به شمار می‌رود. اما همان‌طور که در آموزش هر اندیکاتور تاکید بر این بوده است که از آن ابزار به تنهایی استفاده نشود، زمانی که این اندیکاتور با یک اندیکاتور مومنتوم مورد استفاده قرار گیرد، بهترین کارایی و عملکرد را خواهد داشت.

اندیکاتور تمساح ویلیامز با تکیه بر سه میانگین متحرک هموارشده (با دوره‌های متفاوت) کار می‌کند و به روابط همگرایی-واگرایی در یک دارایی تکیه دارد. شناسایی روند و هم‌چنین نقاط برگشت بازار از جمله مواردی هستند که می‌توان به کمک این اندیکاتور از آن‌ها مطلع شد.

کاربردها و اهمیت اندیکاتور Alligator

با وجود تعداد فراوان اندیکاتورهایی که تاکنون ابداع شده‌اند، ممکن است این سوال پیش بیاید که دلیل استفاده از اندیکاتور تمساح چیست. شاید مهم‌ترین اهمیت اسیلاتور Alligator‌ به اهمیت مبدع آن برگردد. چرا که شهرت ویلیامز در زمینه‌ی تسلط بر روان‌شناسی بازارهای مالی فراگیر است. شاید همین مسئله است که باعث شده است افراد به او اعتماد کنند و از علم او که در این اندیکاتور نمود پیدا کرده است، استفاده کنند.

هم‌چنین شناسایی موج‌های جنبشی یا اصلاحی که از مفاهیم اصلی امواج الیوت هستند، مسئله‌ی مهم دیگری است که با استفاده از نوسانگر Alligator قابل انجام است.

افزون بر این مسئله به کمک این اندیکاتور می‌توانیم از شروع و شکل‌گیری روندها مطلع شویم. تعیین زمان‌های ورود و خروج با توجه به حالت‌های مختلف اندیکاتور تمساح ویلیامز نیز مسئله‌ی دیگری است که خوشایند فعالان بازارهای مالی است. البته باید به این نکته توجه کرد که تمرکز این اندیکاتور بیشتر بر تحلیل سهام است. یافتن نقاط رنج در بازار و یا تشخیص Breakout یا شکست‌ها از جمله مواردی است که به کمک این ابزار می‌توان به آن دست یافت.

تشریح ساختار و فرمول اندیکاتور Alligator

هم‌چون سایر اندیکاتورها، در آموزش اندیکاتور Alligator نیز قصد داریم فرمول این ابزار را شرح دهیم و با اجزای آن بیشتر آشنا شویم. ساختار این اندیکاتور بسیار ساده است. سه خط استفاده شده در نوسانگر Alligator میانگین‌های متحرک پنج، هشت و ۱۳دوره‌ای هستند که همگی از اعداد فیبوناچی به شمار می‌روند.

اولین میانگین هموارشده به کمک میانگین متحرک ساده محاسبه می‌شود. سپس میانگین‌های هموارشده‌ی دیگری اضافه می‌شوند که منجر به کند شدن و در واقع تاخیر در حرکات اندیکاتور می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید فرمول اندیکاتور Alligator و متغیرهای استفاده‌ شده در آن را مشاهده کنید.

فرمول اندیکاتور تمساح ویلیامز

متغیرهایی که در تصویر بالا می‌بینید از این قرار هستند:

 • SUM1: مجموع قیمت‌های بسته شدن در دوره‌‌ی موردنظر
 • SMMA1: میانگین متحرک هموارشده‌ی نخستین کندل
 • N: دوره‌ای که هموارسازی در آن اتفاق می‌افتد.
 • PREVSUM: مجموع هموارشده‌ی کندل‌ قبلی در نمودار
 • SMMA(i): میانگین متحرک هموارشده‌ی کندل فعلی (به جز کندل اولی)
 • CLOSE(i): قیمت بسته شدن فعلی

ما نیازی به انجام این محاسبات نداریم. بلکه تنها دلیل اشاره به این فرمول، این است که بهتر درک کنیم کارکرد اندیکاتور تمساح ویلیامز چیست. اما افزون بر این مسئله باید ساختار این اندیکاتور را هم شرح دهیم تا بتوانیم خطوط آن را روی نمودار تشخیص دهیم. به شکلی ساده می‌توان این سه خط را به کمک توضیحات زیر شناسایی کرد.

بررسی ساختار اندیکاتور Williams Alligator
 • فک یا آرواره (خط آبی):‌ این خط یک میانگین متحرک ساده هموارشده ۱۳دوره‌ای است که به هشت کندل بعدی منتقل می‌شود. یعنی شروع آن از هشت کندل آینده اتفاق می‌افتد.
 • دندان (خط قرمز): یک میانگین متحرک ساده هموارشده هشت‌دوره‌ای است که به پنج کندل آینده منتقل می‌شود.
 • لب (خط سبز): لب تمساح یا همان خط سبز هم یک میانگین متحرک ساده هموارشده پنج‌دوره‌ای است که به اندازه‌ی سه کندل به سمت راست منتقل می‌شود.

البته این رنگ‌ها به صورت پیش‌فرض به این صورت هستند و ممکن است در برخی سامانه‌ها متفاوت باشند.

در این بخش از آموزش اندیکاتور Williams Alligator بد نیست به نقل قولی از سازنده‌ی آن اشاره کنیم تا بهتر به فلسفه‌ی ساخت و ابداع این ابزار پی ببریم.

اگر همیشه در یک زمان مشخص به یک مرغ کور دانه بدهیم، حتی او هم می‌تواند به راحتی غذای خود را پیدا کند. سال‌ها طول کشید تا بتوانیم اندیکاتوری ابداع کنیم که به ما اجازه می‌دهد تا سرمایه‌ی خود را نقد نگه داریم و منتظر مرغ کور بازار بنشینیم.

بیل ویلیامز، مبدع اندیکاتور تمساح ویلیامز

منظور ویلیامز از این حرف‌ها آن است که می‌توان با توجه به حرکت‌های اندیکاتور الیگیتور، در زمان خوابیدن تمساح کناری نشست و تماشا کرد. سپس هم‌زمان با شروع روند و بیدار شدن تمساح اقدام به معامله کرد. بازار مثل یک مرغ کور است و خودش بلد است چطور با دارایی افراد برخورد کند.  

حالت‌های مختلف اندیکاتور Alligator

وضعیت سه خط میانگین متحرک یا همان فک و دندان و لب تمساح، می‌تواند بیان‌گر حالات مختلفی باشد. تمساح یا خواب است یا بیدار. وقتی خواب است، گرسنه‌تر می‌شود و منتظر فرصت است. بیدار که می‌شود، شکارش را پیدا می‌کند و بعد از سیر شدن دوباره می‌خوابد.

با نزدیک شدن سه خط فک و لب و دندان به هم‌دیگر می‌توان دریافت که روند در حال تضعیف است و احتمال دارد به زودی معکوس شود.

تمساح که خواب باشد، سه خط به هم نزدیک شوند و فاصله‌ای بین‌شان نخواهد بود. این وضعیت مانند آن است که دهان تمساح بسته است. وقتی تمساح خوابیده است، هر دقیقه گرسنه‌تر از قبل می‌شود. اما اگر غذایی پیدا کند سریع از خواب بیدار می‌شود. با شکل‌گیری روند، تمساح گرسنه از خواب بیدار می‌شود و تا جایی که می‌تواند دهانش را پر می‌کند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، تمساح از غذایش احساس رضایت می‌کند و سیر می‌شود. سپس دوباره دهانش را می‌بندد و به خواب می‌رود.

اما وقتی این سه خط از هم جدا می‌شوند و در جهت‌های بالا یا پایین حرکت می‌کنند، حاکی از دوره‌هایی است که روندی مشخص بر بازار حاکم است. در چنین شرایطی باید موقعیت‌های خرید یا فروش را حفظ کرد (با توجه به صعودی یا نزولی بودن روند). فاصله‌ی خطوط نشان از این دارد که تمساح گرسنه دهانش را برای خوردن باز کرده است. زمانی که خطوط اندیکاتور هم‌گرا و به هم نزدیک می‌شوند، به سمت یک مسیر افقی تغییر جهت می‌دهند. این اتفاق به دوره‌ای اشاره دارد که احتمال پایان گرفتن روند در آن وجود دارد و بازار به اصطلاح رنج است. پس باید به دنبال تغییر موقعیت و سودگیری بود. در این زمان است که می‌فهمیم تمساح سیر شده است و دوباره خوابیده است.

گاهی پیش می‌آید که به دلیل شرایط نامنظم بازار، اندیکاتور به اشتباه بازار را مثبت نشان می‌دهد. این اتفاق زمانی می‌افتد که سه خط به صورت دائم از هم‌دیگر عبور می‌کنند. مطابق صحبت‌های مبدع این اندیکاتور، تمساح در این شرایط در خواب به سر می‌برد. پس شما به عنوان معامله‌گر حواس‌تان باشد تا زمانی که تمساح مجددا از خواب برمی‌خیزد، بتوانید اقدامات مناسب را انجام دهید. اما این مسئله خود موجب یک عیب اساسی در اندیکاتور الیگیتور می‌شود. آن هم این که بسیاری از سیگنال‌های مربوط به زمان بیداری تمساح در محدوده‌های بزرگ، با شکست مواجه می‌شوند. این مسئله به ایجاد الگوی whipsaw (یعنی حرکت دارایی به یک سمت و تغییر جهت ناگهانی به سمت مخالف) منجر می‌شود. به همین دلیل است که تاکید می‌شود برای اعتباردهی به سیگنال‌ها از سایر اندیکاتورهای مومنتوم کمک بگیرید.

آموزش تفسیر و دریافت سیگنال از اندیکاتور Alligator

حال می‌خواهیم ببینیم روش تفسیر اندیکاتور تمساح چیست. برای این کار باید ببینیم آیا تمساح خواب است یا بیدار. با همین دیدگاه می‌توان سهام را تحلیل کرد و از آغاز یا پایان روند مطلع شد.

اگر بخواهیم اندیکاتور Alligator را تفسیر کنیم، می‌توانیم به دو طریق این کار را انجام دهیم. اولین حالت استفاده از سیگنال سه‌خط رو به بالاست. زمانی که سه خط رو به بالا در حرکت‌اند، بسته شدن کندل‌ها بالای این سه خط به منزله‌ی روند صعودی است. به صورت معکوس اگر سه خط اندیکاتور الیگیتور رو به پایین و کندل‌ها هم زیر این سه‌ خط باشند، یک روند نزولی داریم. مزیت این روش این است که با منتظر ماندن برای بسته شدن کندل، می‌توانیم از اعتبار تحلیل خود بیشتر مطمئن شویم.

زمانی که خط سریع‌تر (لب یا خط سبز) بالاتر از خط متوسط (دندان یا خط قرمز)، و خط متوسط بالاتر از خط کند (فک یا خط آبی) باشد، روند صعودی است. اما زمانی که این ترتیب برعکس باشد (آبی بالا، قرمز وسط و سبز پایین)، شاهد روند نزولی خواهیم بود.

اگر کمی دقت کنیم در می‌یابیم آن‌چه در روش اول بیان شد، بی‌شباهت به استراتژی‌های ایچیموکو نیست. اما روش دوم به منظور تفسیر اندیکاتور Williams Alligator بر مبنای فاصله‌ی میان خطوط انجام می‌شود. در این روش باید تمرکزمان روی فاصله‌ی میان لب و فک و دندان باشد. هرچه این سه خط از هم بیشتر فاصله بگیرند، می‌توان با اطمینان بیشتری از قدرت روند صحبت کرد. نزدیک شدن خطوط خبر از ضعف روند می‌دهد. فرض کنید روند صعودی است ولی فاصله‌ی خطوط در حال کاهش است. این مسئله نشان می‌دهد که روند صعودی در حال تضعیف است. برعکس این مسئله نیز در روندهای نزولی رخ می‌دهد.

در خصوص روابط همگرایی و واگرایی اندیکاتور Williams Alligator باید بدانیم که چرخش فک‌ها به صورت آهسته انجام می‌شود و چرخش لب‌ها با سرعت صورت می‌گیرد. این مسئله به دلیل آن است که این خطوط میانگین‌هایی متحرک با دوره‌هایی متفاوت هستند. وقتی لب‌ها سایر خطوط را از بالا به پایین قطع می‌کنند، سیگنال فروش صادر می‌شود. برعکس، وقتی این تقاطع از پایین به بالا رخ دهد ، به منزله‌ی یک فرصت مطلوب برای خرید دارایی است. ویلیامز هر یک از این حالات را به حالات دهان یک تمساح تشبیه کرده است. یعنی تقاطع‌های رو به پایین را برابر با خوابیدن تمساح و تقاطع‌های رو به بالا را برابر با بیداری تمساح در نظر گرفته است.

زمانی که سه خط اندیکاتور به میزان زیادی از هم دور می‌شوند به منزله‌ی آن است که تمساح دهان خود را بسیار باز کرده و مشغول خوردن است. این حالت نشان از وقوع یک روند پرقدرت دارد.

تمساح که می‌خوابد شاهد نوسان هستیم. یعنی بازار رنج می‌شود و به عقیده‌ی ویلیامز باید در این محدوده کنار بنشینیم. باید منتظر بمانیم تا تمساح از خواب بیدار شود. چرا که در یک بازار رنج، ممکن است سیگنال‌های نادرستی دریافت کنیم. در نتیجه معاملات اشتباهی انجام دهیم و متضرر شویم.

این نوسان آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند که در نهایت یک شکست اتفاق بیفتد. شکستی که می‌تواند به سمت بالا یا پایین صورت گیرد. پس از آن سهم در همان مسیر حرکت می‌کند و تمساح از خواب بیدار می‌شود.

هم‌چنین می‌توان از برخورد کندل‌ها با لب تمساح نیز سیگنال گرفت. زمانی که کندل‌ها خط سبز را به سمت بالا قطع می‌کنند، موقعیت خرید و زمانی که این تقاطع به سمت پایین باشد موقعیت فروش خواهد بود. البته توجه کنید این سیگنال از اعتبار چندانی برخوردار نیست.

مثال استفاده از اندیکاتور الیگیتور

برای آن که بتوانیم دانسته‌های خود را از آموزش اندیکاتور Williams Alligator کامل‌تر کنیم و بر اساس آن معامله کنیم، سه مثال را در ادامه بررسی می‌کنیم.

مثال اول

به تصویر زیر نگاه کنید.

استفاده و کاربرد تمساح ویلیامز

ابتدا این مسئله را به خاطر داشته باشید که معامله‌گران برخی از مواقع اندیکاتور Alligator را در کنار یک اسیلاتور دیگر هم‌چون CCI مورد استفاده قرار می‌دهند. این کار به آن دلیل انجام می‌شود تا سیگنال‌های به‌دست‌آمده از اعتبار بیشتری برخوردار شوند. به ابتدای تصویر بالا نگاه کنید. وقتی سه خط فک و دندان و لب به هم نزدیک هستند و فاصله‌ی کمی دارند، تمساح در قسمت ابتدایی روی نمودار لم داده و خوابیده است. تمساح که از خواب بیدار می‌شود، اول از همه لبش تکان می‌خورد؛ یعنی همان خط سبز. پس از آن نوبت خط قرمز یا همان دندان‌هاست. خط قرمز که حرکت می‌کند، نشان از شکست قیمت در جهت جدید دارد.

بیشتر بخوانید

در این مثال به طور ویژه اسیلاتور CCI هم در ابتدا سیگنال اشباع خرید را صادر می‌کند که در سمت چپ تصویر مشخص است. اما تمساح با تاخیر عمل می‌کند و از این سیگنال جا می‌ماند. در نهایت کمی جلوتر و زمانی که شمع‌ها زیر هر سه خط اندیکاتور بسته می‌شوند، تمساح ویلیامز هم سیگنال فروش را تایید می‌کند. به همین ترتیب زمانی که در میانه‌ی تصویر، CCI‌ خبر از اشباع فروش می‌دهد، کمی بعد بسته شدن کندل بالای هر سه خط این سیگنال را تایید می‌کند.

نقطه ضعف و در واقع محدودیت اندیکاتور Williams Alligator همین است که در این مثال دیدید. این زمان‌بندی ممکن است موجب تاخیر در موقعیت بعدی سهام شود. به همین دلیل تحلیل‌گران از یک اندیکاتور مومنتوم استفاده می‌کنند تا این مسئله را جبران کنند.

مثال دوم

حالا یک مثال دیگر را بررسی می‌کنیم تا بهتر بتوانیم بر اساس اندیکاتور Alligator‌ معامله کنیم. نمودار زیر را نگاه کنید.

مثالی از حالت‌های مختلف اندیکاتور Alligator

با توجه به آن‌چه تاکنون در مورد اندیکاتور Alligator آموزش دادیم، می‌توان این مثال را به سادگی تفسیر کرد. در گوشه‌ی پایین سمت چپ تصویر سه خط از هم فاصله دارند. پس تمساح بیدار است و آماده‌ی خوردن. در میانه‌ی راه، قیمت یا همان کندل‌ها به خطوط اندیکاتور برخورد می‌کنند. این‌جا سهم شرایطی نوسانی را تجربه می‌کند ولی خطوط اندیکاتور هم‌دیگر را قطع نمی‌کنند و روند ادامه پیدا می‌کند. سپس در فاز Sated یا سیری، خطوط هم‌دیگر را قطع می‌کنند و سیگنال فروش صادر می‌شود و تمساح می‌خوابد. مجددا تمساح بعد از استراحت از خواب بیدار می‌شود. ولی روند چندان قوی نیست و سیگنال فروش به زودی صادر می‌شود. باید تا باز شدن دوباره‌ی دهان تمساح، دست نگه دارید و به اصطلاح در حاشیه بمانید.

مثال سوم

به عنوان یک مثال دیگر از تفسیر اندیکاتور Williams Alligator و دریافت سیگنال با آن، به مثال زیر هم توجه کنید.

مثال استفاده از اسیلاتور الیگیتور در سهام

در تصویر مشخص است که دهان تمساح باز است و این مسئله تا زمانی که پولبکی در ادامه‌ی مسیر رخ دهد ادامه دارد. با وقوع این پولبک، کمی بعد خطوط به هم برخورد می‌کنند و تمساح دهانش را می‌بندد. به فاصله‌ای کوتاه کندل‌ها در زیر سه خط تشکیل می‌شوند و روندی نزولی آغاز می‌شود. در انتهای سمت راست تصویر نیز می‌توانید ببینید که تمساح خواب است و خطوط در یک مسیر افقی فاصله‌ای کم از هم دارند. در این شرایط هیچ روندی در بازار مشاهده نمی‌شود. بلکه حرکات نوسانی قیمت، نشان از آن دارد که معامله‌گران بهتر است که دست از معامله بکشند و منتظر واکنش تمساح بمانند.

نکات مهم در رابطه با استفاده از اندیکاتور Alligator

آموزش اندیکاتور Alligator را با اشاره به چند نکته‌ی مهم و کاربردی به پایان می‌بریم.

 • معمولا معامله‌گران هنگام استفاده از اندیکاتور تمساح ویلیامز گرفتار نوسان‌های متعدد بازار می‌شوند. خود ویلیامز می‌گوید در طی این شرایط تمساح هنوز خواب است و بیدار نشده است (درست مانند تصویر مثال قبل). پس معامله‌گران باید منتظر تاییدهای دیگر بمانند. مثلا آن‌ها باید منتظر بمانند تا قیمت، تغییر روندی را که اندیکاتور نشان می‌دهد در خود منعکس کند و بازتاب دهد.
 • افزایش یا کاهش قیمت را می‌توان از دهانِ بازشده‌ی تمساح دریافت. با کاهش نوسانات، دهن تمساح هم بسته می‌شود. این امر نشان می‌دهد که روند فعلی در حال تضعیف است. پس یک تغییر روند محتمل پیش رو داریم.
 • این اندیکاتور با تکیه بر رفتار سهام‌داران در حال حاضر، اقدام به پیش‌بینی وقایع در آینده می‌کند.
 • اندیکاتور تمساح ویلیامز در دوره‌های فاقد حرکت‌های منظم و بدون روند مفید نیست.
 • سیگنال‌های صادرشده با اندیکاتور الیگیتور را می‌توان به کمک ابزاری دیگر هم‌چون مکدی تایید کرد.
 • اندیکاتور Alligator Williams با توجه به ساختارش، یک اندیکاتور تاخیری به شمار می‌رود.
 • خطوط این اندیکاتور را می‌توان به منزله‌ی سطوح حمایت و مقاومت در نظر گرفت. زمانی که قیمت به این سطوح برخورد می‌کند، در جهت شکست به حرکت خود ادامه می‌دهد.

جمع‌بندی

اندیکاتور Williams Alligator یا تمساح ویلیامز، یکی از شاخص‌های جالب تحلیل تکنیکال است. شاخصی که ویلیامز با تشبیه آن به تمساح، سعی در ساده‌سازی آن داشت. او در این اندیکاتور از سه میانگین متحرک هموارشده با دوره‌های مختلف استفاده کرد و هر یک از آن سه میانگین را به لب، دندان و فک تمساح تشبیه کرد. می‌توان این ابزار را با این مشخصات در سامانه‌های معاملاتی جستجو و پیدا کرد:‌ خط آبی (آرواره تمساح- میانگین ۱۳دوره‌ای)، خط قرمز (دندان تمساح- میانگین هشت‌دوره‌ای) و خط سبز (لب تمساح- میانگین پنج‌دوره‌ای). از بین این سه خط، خط سبز سریع‌ترین و خط آبی کندترین حرکات را دارد. اندیکاتور تمساح ویلیام در دسته‌ی اندیکاتورهای روندی جای می‌گیرد. آموزش اندیکاتور Alligator بیش از هر چیز در تفسیر حرکات تمساح خلاصه می‌شود. تمساح یا خواب است یا بیدار. وقتی خواب است، یعنی هیچ روندی بر بازار حاکم نیست. روی نمودار می‌توان خوابیدن تمساح را با همگرایی‌ خطوط و نزدیک شدن آن‌ها به یک‌دیگر تشخیص داد اما زمانی که تمساح بیدار می‌شود، دهانش را باز می‌کند. پس فاصله‌ی میانگین‌های متحرک زیاد می‌شود. هرچه فاصله بیشتر شود، روند پرقدرت‌تر خواهد بود.

سوالات متداول با پاسخ‌های کوتاه

اندیکاتور تمساح ویلیامز یا Williams Alligator چیست؟

این ابزار یکی از اندیکاتورهای تاخیری است که از سه میانگین متحرک هموارشده با دوره‌های مختلف ساخته شده است و به شناسایی روند و آغاز و پایان آن می‌پردازد. می‌توان این ابزار را با این مشخصات در سامانه‌های معاملاتی جستجو و پیدا کرد:‌ خط آبی (آرواره تمساح- میانگین ۱۳دوره‌ای)، خط قرمز (دندان تمساح- میانگین هشت‌دوره‌ای) و خط سبز (لب تمساح- میانگین پنج‌دوره‌ای).

چطور می‌توان به کمک اندیکاتور Alligator سیگنال دریافت کرد؟

به کمک فاصله‌ی خطوط و ترتیب آن‌ها. اگر خطوط سبز، قرمز و آبی به ترتیب رو به بالا باشند و کندل بالای این سه خط تشکیل شود یک روند صعودی داریم. اگر خطوط آبی، قرمز و سبز رو به پایین حرکت کنند و کندل بالای آن‌ها تشکیل شود روند نزولی است.
هم‌چنین هرچه فاصله‌ی بین خطوط بیشتر باشد روند قوی است. زمانی که فاصله‌ی خطوط کم می‌شود می‌توان از تضعیف روند مطلع شد و منتظر ماند تا تمساح به خواب رود.

ساختار نوسانگر Aligator‌ چگونه است؟

همان‌گونه که در فرمول اندیکاتور Alligator مشخص است، این ابزار از سه میانگین متحرک همواره‌شده‌ استفاده می‌کند. میانگین‌ها پنج، هشت و ۱۳دوره‌ای هستند. میانگین پنج دوره‌ای لب تمساح، میانگین هشت‌دوره‌ای دندان تمساح و میانگین ۱۳دوره‌ای آرواره یا فک تمساح است.

منظور از حالت‌های تمساح در اندیکاتور الیگیتور چیست؟

این حالت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. تمساح یا خواب است یا بیدار. وقتی خواب است دهانش بسته است و خطوط میانگین متحرک به هم نزدیک هستند. ولی وقتی بیدار می‌شود دهانش باز می‌شود. با فاصله گرفتن خطوط از یک‌دیگر می‌توان از آغاز روند صعودی یا نزولی مطلع شد.

کاربرد اندیکاتور تمساح ویلیامز چیست؟

از این اندیکاتور می‌توان برای آگاهی از شروع و پایان روند و هم‌چنین تشخیص بازارهای رنج استفاده کرد. تمساح خوابیده به منزله‌ی بازار رنج است. در این شرایط معامله‌گر باید صبر کند تا تمساح بیدار شود.

معایب اندیکاتور تمساح ویلیامز چیست؟

صدور سیگنال‌های مثبت کاذب در هنگام عبور سه خط از یک‌دیگر. این مسئله ناشی از شرایط نامنظم بازار است ولی در واقع در این حالت تمساح خوابیده است.

معامله بر اساس اندیکاتور Alligator چگونه انجام می‌شود؟

وقتی لب‌ها سایر خطوط را از بالا به پایین قطع می‌کنند، سیگنال فروش صادر می‌شود. اگر این تقاطع رو به بالا باشد سیگنال خرید داریم. دقت کنید بهتر است برای معامله با این سیگنال‌ها از اندیکاتورهای دیگر کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا