آموزش

اندیکاتور CMF یا جریان پول چایکین؛ ابزاری برای رصد جریان پول

زمانی که می‌خواهید یک سهم را خریداری کنید به چه مسائلی دقت می‌کنید؟ قطعا این موارد یکی دو تا نیستند و فاکتورهای مختلفی را بررسی می‌کنید تا به ارزش‌مند بودن یک سهم پی ببرید. در بین فاکتورها به احتمال فراوان جایی هم برای حجم نقدینگی در نظر می‌گیرید. چرا که میزان خرید و فروش و ورود و خروج پول به یک سهم می‌تواند که اطلاعات ارزشمندی را در دل خود داشته باشد. به همین خاطر است که برخی از اندیکاتورها به این فاکتور مهم توجه می‌کنند. یکی از آن‌ها اسیلاتور CMF یا جریان پول چایکین نام دارد که بر اساس حجم جریان پول طراحی شده است. اسیلاتور چایکین می‌تواند فشار خرید و فروش را با توجه به اندازه‌گیری حجم جریان پول تعیین کند. اگر تاکنون از اندیکاتور CMF استفاده نکرده‌اید، پس این آموزش از اخبار بورس را دنبال کنید چرا که جای آن در میان ابزارهای تحلیل‌تان خالی بوده است.

اندیکاتور CMF چیست؟

آموزش اندیکاتور CMF و آشنایی با آن

بهتر است پیش از شروع آموزش استفاده از اندیکاتور CMF، با تاریخچه و سازوکار آن آشنا شویم. پدر این اندیکاتور فردی است به نام مارک چایکین (Marc Chaikin) که اختراعش را به نام خود مزین کرده است. به کمک این ابزار می‌توان میزان جریان پول را در یک سهم مشخص و در یک بازه‌ی زمانی تعیین‌شده محاسبه کرد. اما دانستن این مسئله چه اهمیتی دارد؟ چگونه می‌توانیم با رصد کردن این فاکتور به اطلاعات مهم دست پیدا کنیم؟‌ حجم جریان پول نشان از استقبال خریداران و فروشندگان دارد. مسئله‌ای که در قالب عرضه و تقاضا قابل بررسی است.

اطلاع از میزان عرضه و تقاضا در یک سهم می‌تواند مسائل فراوانی را بازگو کند و معامله‌گر بر اساس آن سیگنال‌های مفیدی به دست خواهد آورد. به عنوان مثال به کمک تشخیص فشار خرید و فروش می‌توان دریافت که بازار تا چه میزان از سهم موردنظر استقبال می‌کند. این امر می‌تواند در تصمیم‌گیری تحلیل‌گران نقش موثری داشته باشد.

نزدیک شدن اندیکاتور CMF به عدد ۱ نشان از فشار خرید بیشتر دارد. نزدیک شدن اندیکاتور به عدد ۱- از فشار فروش بیشتر حکایت دارد.

اندیکاتور CMF در دسته‌ی اسیلاتورها قرار می‌گیرد. یعنی بین دو بازه‌ی ۱+ و ۱- نوسان می‌کند. هرگونه تغییر در جریان پول موجب می‌شود که اندیکاتور روی نمودار واکنش نشان دهد و تحلیل‌گر از این موضوع مطلع خواهد شد. اسیلاتور جریان پول چایکین را می‌توان در دوره‌های مختلفی به کار گرفت. اما این ابزار به صورت پیش‌فرض روی ۲۰ یا ۲۱  دوره تنظیم شده است. این اندیکاتور در دل خود از یک اندیکاتور دیگر به نام A/D (تراکم/ توزیع) استفاده می‌کند. اما به جای آن‌ که در این اندیکاتور از قیمت پایانی استفاده کند، اندیکاتور مکدی را به کار می‌گیرد. در ادامه بیشتر با کاربرد خط A/D در این اسیلاتور آشنا خواهیم شد.

روش محاسبه اندیکاتور چایکین (CMF) به همراه فرمول

در این بخش از آموزش اندیکاتور CMF روش محاسبه‌ی این ابزار را بررسی خواهیم کرد. در تصویر زیر می‌توانید فرمول این اندیکاتور را مشاهده کنید.

آموزش فرمول اندیکاتور CMF

در این فرمول N ضریب جریان نقدینگی است. M حجم جریان نقدینگی را اندازه می‌گیرد. ADL خط تراکم/توزیع است و CO اسیلاتور جریان پول چایکین است. اما برای محاسبه‌ی این اندیکاتور باید چند گام زیر را طی کنید.

  • نخست با توجه به فرمول میزان N را محاسبه کنید.
  • در مرحله‌ی بعد لازم است N را در حجم ضرب کنید تا حجم جریان نقدینگی به دست آید.
  • فهرستی از مجموع Nها را به دست آورید تا بتوانید بر اساس آن خط ADL را مطابق فرمول ترسیم کنید.
  • اختلاف بین میانگین متحرک نمایی سه و ۱۰ دوره‌ای را اندازه بگیرید. به این ترتیب می‌توانید اسیلاتور CMF را محاسبه کنید.

تشریح ساختار و عملکرد جریان پول چایکین (اندیکاتور CMF)

مهم‌ترین عملکرد اسیلاتور جریان پول چایکین به پیش‌بینی جهت قیمت آینده‌ی سهم مربوط است. برای پیش‌بینی بازار، نیازمند اطلاعات هستیم و این اطلاعات به کمک ابزارهایی نظیر CMF‌ به دست می‌آیند. تحلیل‌گران بر این باورند که تغییرات الگوهای قیمتی بهترین راهنما برای تشخیص جهت آینده‌ی بازار هستند. اندیکاتور CMF‌ می‌تواند روند جهت‌دار مومنتوم را نشان دهد.

برای درک بهتر ساختار این اندیکاتور شرایطی را در نظر بگیرید که در آن تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان هستند. این اتفاق باعث می‌شود فروشندگان با خیال راحت دارایی خود را با قیمت‌های بالا بفروشند. این مسئله به افزایش قیمت سهام منتهی می‌شود. اما اگر تعداد فروشندگان بیشتر باشد چه؟ در آن صورت فروشندگان برای رقابت مجبور به کاهش قیمت هستند تا بتوانند دارایی خود را بفروشند و از سایر فروشندگان عقب نمانند. نتیجه‌ی این اتفاق به صورت کاهش قیمت دارایی قابل مشاهده است. با توجه به این سازوکار اسیلاتور CMF می‌تواند حالت متعادل بازار را به تحلیل‌گر نشان دهد.

فلسفه‌ی جریان پول چایکین این است که هرچه قیمت‌های پایانی در محدوده‌ی بالا ثبت شوند، نشان از تراکم بیشتر پول دارند. به شکل معکوس بسته شدن قیمت‌ها نزدیک به پایین‌ترین محدوده‌ی کران پایینی، نشان از توزیع بیشتر جریان پول دارد.

خط صفر خط محوری این اندیکاتور است. عبور اندیکاتور به نواحی زیر صفر در روندهای نزولی حاکی از فشار فروش است. به همین ترتیب اگر روند صعودی باشد و خط اندیکاتور در نواحی بالای صفر قرار گیرد به منزله‌ی فشار خرید و افزایش قیمت‌هاست.

اگر روند سهم صعودی باشد و اندیکاتور مثبت باشد، نشان از قدرت روند دارد. اما اگر در همین حرکت صعودی اندیکاتور منفی باشد، از ضعف روند خبر می‌دهد. به شکل معکوس در روندهای نزولی مثبت بودن اندیکاتور به منزله‌ی ضعف روند است و منفی بودن آن به منزله‌ی قدرت روند.

بررسی اندیکاتور جریان پول چایکین CMF در سامانه‌های معاملاتی و آموزش تنظیمات آن

برای استفاده از اسیلاتور CMF کافی است در سامانه‌های معاملاتی از قسمت Indicators یا اندیکاتور این ابزار را جستجو کنید. در تصویر زیر می‌توانید شکل ظاهری این اندیکاتور را ببینید.

شکل ظاهری اندیکاتور جریان پول چایکین
خط اندیکاتور cmf با رنگ سبز

همان‌طور که در تصویر مشخص است، این اندیکاتور یک خط پایه دارد و که نمودار در بالا و پایین آن نوسان می‌کند. برای درک بهتر ساختار این اندیکاتور به حرکت اندیکاتور و نمودار قیمت توجه کنید.

تنظیمات این اندیکاتور در دو بخش قابل انجام است.

انتخاب دوره‌ی معاملاتی برای استفاده از اندیکاتور CMF

در قسمت ورودی‌ها یا Inputs می‌توانید دوره‌ی معاملاتی خود را انتخاب کنید که پیش‌فرض آن روی عدد ۲۱ قرار دارد. در قسمت نحوه‌ی نمایش یا Style هم می‌توان ظاهر خطوط اندیکاتور را مطابق میل خود تغییر داد.

تنظیمات اسیلاتور جریان پول چایکین

دو خط Money Flow‌ (رسم) و Zero‌ (صفر) در این اندیکاتور وجود دارند که می‌توانید رنگ و سایر ویژگی‌های آن را تغییر دهید. گزینه‌ی دقت به تعداد ممیزها بعد از رقم اعشار مربوط است. سایر گزینه‌های این صفحه نیز قابل تغییر هستند اما نیازی به توضیح بیشتر نیست. چرا که در عملکرد اندیکاتور نقشی ندارند و فقط فاکتورهای ظاهری را در بر می‌گیرند.

سیگنال‌گیری با استفاده از اندیکاتور جریان پول چایکین (CMF)

مهم‌ترین مسائلی که باید در خصوص اندیکاتور CMF آموزش داده شود مربوط به شیوه‌ی سیگنال‌گیری از آن است. در ادامه سیگنال‌هایی را که می‌توان به کمک این ابزار دریافت کرد با هم بررسی می‌کنیم. تاکید می‌کنیم که دریافت سیگنال از هر اندیکاتوری به منزله‌ی آن نیست که حتما قرار است بازار مطابق پیش‌بینی ما پیش رود. بلکه برای تایید سیگنال‌ها به اندیکاتورها یا ابزارهای دیگر نیازمندیم.

پس استفاده از این سیگنال‌ها نیازمند تجربه است و اگر تجربه‌ی کافی را ندارید ابتدا سعی کنید روی نمودارهای مختلف این سیگنال‌ها را بررسی و صحت آن را اعتبارسنجی کنید.

واگرایی

زمانی که تحرکات قیمتی موجب ایجاد سقف‌هایی بالاتر در محدوده‌ی اشباع خرید شود و اسیلاتور CMF روندی نزولی را نشان دهد، می‌توان از یک واگرایی نزولی خبر داد. این واگرایی یک سیگنال فروش صادر می‌کند. در سمت مقابل زمانی که در محدوده‌ی اشباع فروش تحرکات قیمتی موجب ایجاد کف‌هایی پایین‌تر شود ولی در اندیکاتور CMF‌ شاهد ایجاد کف‌هایی بالاتر  باشیم، یک واگرایی صعودی رخ می‌دهد و می‌توان سیگنال خرید دریافت کرد.

سیگنال واگرایی با اسیلاتور چایکین

تایید شکست

اسیلاتور CMF می‌تواند جهت شکست قیمت را تایید کند. این کار به کمک خطوط روند یا خطوط حمایت و مقاومت انجام می‌شود. به‌ عنوان مثال اگر قیمت خط مقاومت را به سمت بالا بشکند، باید منتظر تایید CMF‌ بمانید. این تایید با مقدار مثبت این اندیکاتور همراه است. در تصویر زیر می‌توانید این مسئله را مشاهده کنید. می‌بینید که چگونه پس از مثبت شدن مقدار جریان پول چایکین شاهد روند صعودی سهم هستیم.

تایید شکست از طریق اندیکاتور CMF

تایید روند

فشار خرید و فروش را می‌توان معیاری  برای تایید تداوم روند دانست. زمانی که در روند صعودی فشار خرید به صورت مستمر حفظ شود (یعنی مقادیر مثبت اندیکاتور CMF)، تحلیل‌گر می‌تواند این مسئله را به عنوان افزایش قیمت تلقی کند. به همین ترتیب در روندهای نزولی استمرار فشار فروش از کاهش قیمت‌ها خبر می‌دهد. در تصویر بالا هم می‌توانید ببینید روند صعودی با قرار گرفتن اندیکاتور در نیمه‌ی بالایی محدوده‌اش، مهر تاییدی است بر استمرار روند صعودی.

تقاطع‌ها

کراس یا تقاطع در شرایطی اتفاق می‌افتد که خط اسیلاتور CMF از خط صفر عبور کند. این امر می‌تواند نشان‌گر یک بازگشت روند قریب‌الوقوع باشد. اگر خط صفر از پایین به سمت بالا قطع شود، نشان‌گر یک سیگنال صعودی است که افزایش قیمت را به دنبال دارد. اما قطع خط صفر از بالا به پایین با کاهش قیمت همراه خواهد بود.

بررسی تقاطع‌ها در اسیلاتور چایکین

هم‌چون سایر اندیکاتورها ممکن است از اندیکاتور CMF نیز سیگنال‌هایی نادرست دریافت شود. یکی از این سیگنال‌های کاذب می‌تواند تقاطع‌های کوتاه‌مدتی باشد که پس از آن‌ها هیچ تغییر روندی مشاهده نمی‌شود. بهترین راه برای پرهیز از چنین اشتباهاتی بررسی تاریخچه‌ی سهم است. هم‌چنین می‌توان حتی به جای خط صفر یک محدوده‌ی متفاوت را در نظر گرفت. مثلا می‌توان خطوط ۰.۵ و ۰.۵- را به عنوان معیار در نظر گرفت و بر اساس آن سیگنال‌ها را شناسایی کرد.

محدودیت‌های جریان پول چایکین

درست است که در این آموزش از سیگنال‌های مفید و کاربردی اندیکاتور CMF صحبت کردیم. اما نمی‌توان محدودیت‌ها و نواقص این ابزار را نادیده گرفت. ضریب جریان پول که مبنای محاسبات این اندیکاتور است به تغییر محدوده‌ی معاملات بین دوره‌ها توجهی ندارد. زمانی که شاهد ایجاد شکاف یا وقفه‌ای در سهم هستیم، اندیکاتور این مسئله را نشان نمی‌دهد.

مثلا ممکن است سهم به هر دلیلی برای مدتی بسته شده باشد. اما از آن‌جا که در این اندیکاتور توجهی به این مسئله نشده است، CMF این وقفه را نمایش نمی‌دهد. اگر نگاهی به تصویر  زیر بیندازید بهتر متوجه این مسئله خواهید شد.

محدودیت‌های اسیلاتور جریان پول چایکین

آموزش استفاده از اسیلاتور چایکین (CMF) همراه با مثال

ما از اسیلاتور CMF استفاده می‌کنیم تا بتوانیم مومنتوم اصلی را در طی نوسانات در تراکم/ انباشت شناسایی کنیم. در ادامه یک استراتژی کاربردی را بررسی می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید از طریق اسیلاتور جریان پول چایکین، نقاط ورود به سهم و خروج از آن را شناسایی کنید.

آموزش استراتژی معاملاتی به کمک اندیکاتور CMF

در تصویر بالا می‌بینید که شاخص اندیکاتور از ناحیه‌ی زیر صفر به ناحیه‌ی بالای صفر حرکت می‌کند. این امر از انباشته شدن پول هوشمند خبر دارد که خود نویددهنده‌ی خبرهای بسیار خوبی است. پیش‌تر هم گفتیم عبور اندیکاتور از خط صفر به سمت بالا نشانه‌ی افزایش قیمت است.

اما کار به همین‌جا ختم نمی‌شود. ما باید منتظر بمانیم تا یک نشانه از ضعف بازار پیدا کنیم. فلش دوم را می‌بینید که طی آن اندیکاتور CMF مجددا به ناحیه‌ی زیر صفر برگشته است. این اتفاق به تدریج صورت گرفته است و برای ما یک علامت مهم تلقی می‌شود. پس همین‌جا آموختیم به محض عبور اندیکاتور از ناحیه‌ی صفر نمی‌توان وارد معامله شد. بلکه برای تایید این اتفاق بهتر است منتظر پولبک بمانیم تا با اطمینان بیشتری وارد معامله شویم. چرا که ممکن است پس از عبور اندیکاتور از خط صفر، در فاصله‌ای کوتاه مجددا خط اندیکاتور به نواحی زیر صفر حرکت کند و قیمت دارایی کاهش پیدا کند.

وقتی اندیکاتور به پایین ناحیه‌ی صفر حرکت می‌کند، باید مطمئن شویم که قیمت از آخرین کف ایجادشده در حرکت قبلی بالاتر است. با دیدن این اتفاق خیال‌مان راحت خواهد شد. در مرحله‌ی آخر هم مجددا شاهد شکست خط صفر به سمت بالا هستیم. اگر به تصویر نگاه کنید خواهید دید که اندیکاتور در ادامه‌ی حرکت سهم همواره در بالای خط صفر قرار گرفته است. اگر درست در نقطه‌ی شکست خط صفر و بسته شدن کندل وارد معامله شده باشید، سود خوبی نصیب‌تان خواهد شد.

به این نکته هم توجه کنید که باید حد ضرر را در پایین‌ترین کف پولبک قبلی قرار دهید. شکل زیر می‌تواند به خوبی این مسئله را نشان دهد. هم‌چنین اگر شاخص جریان پول چایکین تا ۰.۱۵- سقوط کرد می‌توانید سیو سود را انجام دهید و از معامله خارج شوید.

آموزش تعیین حد صرر در اندیکاتور CMF

تفاوت اندیکاتور CMF با اندیکاتور MFI چیست؟

اگر پیش‌تر آموزش MFI‌ را مطالعه کرده باشید احتمالا متوجه تفاوت آن با اندیکاتور CMF شده‌اید. تنها وجه اشتراک این دو ابزار این است که از هر دوی آن‌ها برای رصد جریان پول استفاده می‌شود. آن‌چه که میان این دو اندیکاتور جدایی می‌اندازد، نحوه‌ی محاسبه‌ی آن‌هاست. برای درک بهتر تفاوت میان این دو اندیکاتور می‌توان به این مسئله اشاره کرد که CMF مشابه MACD است و MFI‌ مشابه RSI. منظور از شباهت این است که ساختار آن‌ها به هم نزدیک است.

در CMF از دو میانگین متحرک نمایی استفاده می‌شود. همان‌طور که در مکدی نیز چنین است. یعنی این اندیکاتور می‌تواند با تکیه بر دو میانگین ۱۰ و سه روزه روند را مشخص کند. اما در اندیکاتور MFI از حجم برای تعیین بالا یا پایین بودن مومنتوم استفاده می‌شود. نگاهی به دو تصویر پایین بیندازید. این دو تصویر نمودار یک سهم مشخص در یک بازه‌ی زمانی یکسان را نشان می‌دهد. در اولی از CMF و در دومی از MFI‌ استفاده شده است.

تفاوت اندیکاتور CMF و MFI
مقایسه‌ی تفاوت اندیکاتور CMF و MFI

در نمودار اول می‌توانید ببیند که در نواحی که با رنگ نارنجی و به صورت مستطیل مشخص شده است سهم تمایل به حرکت به سمت پایین دارد. این امر جریان پول منفی را نشان می‌دهد که با حرکت جریان پول چایکین به زیر خط صفر همراه است. اما در سایر نواحی روند صعودی را داریم. حرکت شاخص به بالای ۰.۲ یا پایین ۰.۲- نشان از اشباع خرید و فروش دارد.

اما در نمودار دوم هیچ‌گونه اشباعی نشان داده نشده است. چرا که خط اندیکاتور بین ۲۰ و ۸۰ باقی مانده است. در حالی‌که در همین سهم از دید CMF در برخی نقاط شاهد اشباع خرید یا فروش بودیم. این اتفاق منجر به صدور سیگنال‌های متفاوت می‌شود. دلیل این مسئله به تفاوت در محاسبات این دو اندیکاتور برمی‌گردد. مقایسه‌ی این دو تصویر می‌تواند به خوبی در درک تفاوت میان این دو اندیکاتور کمک‌کننده باشد.

جمع‌بندی

اندیکاتور CMF ابزاری است که حجم جریان پول را رصد و ردیابی می‌کند. این ردیابی می‌تواند منجر به کسب اطلاعات مهمی شود. حجم جریان پول را می‌توان در قالب فشار خرید و فروش بررسی کرد. به این ترتیب می‌توان سیگنال‌های خرید و فروش را به دست آورد. CMF یک اسیلاتور است که بین محدوده‌ی ۱+ و ۱- نوسان می‌کند. زمانی که خط اندیکاتور در محدوده‌ی بالای خط صفر قرار بگیرد می‌توان از افزایش قیمت‌ها در روندهای صعودی مطلع شد. اما در روندهای نزولی قرار گرفتن این اندیکاتور در نواحی پایین خط صفر نشان از کاهش قیمت دارد.

سوالات متداول با پاسخ‌های کوتاه

اندیکاتور CMF یا جریان پول چایکین چیست؟

ابزاری است که با تکیه بر حجم جریان پول و ورود و خروج نقدینگی از سهم می‌تواند که سیگنال‌های معاملاتی را در اختیار تحلیل‌گران قرار دهد. این ابزار با شناسایی فشار خرید و فروش، میزان عرضه و تقاضا را بررسی می‌کند.

چگونه می‌توان به کمک اسیلاتور CMF سیگنال دریافت کرد؟

مهم‌ترین سیگنال، شکست خط صفر است. اگر خط صفر از پایین به بالا شکسته شود به منزله‌ی روند صعودی و اگر این خط از بالا به پایین شکسته شود حاکی از روند نزولی است. هم‌چنین مشاهده‌ی واگرایی هم می‌تواند به تولید سیگنال‌های معاملاتی دیگر منجر شود. علاوه بر این، به کمک این ابزار می‌توان روند و شکست سطوح را نیز تایید کرد.

تفاوت اندیکاتور CMF با MFI در چیست؟

این دو اندیکاتور هر دو به رصد جریان پول می‌پردازند. اما تفاوت آن‌ها در محاسبات‌شان است که منجر به تفاوت در سیگنال‌های آن‌ها خواهد شد. در CMF‌ به کمک دو میانگین متحرک نمایی روند مشخص می‌شود اما در MFI به حجم نیز توجه می‌شود.

اساس کار جریان پول چایکین چیست؟

زمانی که خط اندیکاتور در ناحیه‌ی بالاتر از صفر قرار گیرد، در روندهای صعودی شاهد انباشت پول هستیم. اما در روندهای نزولی با حرکت اندیکاتور به نواحی زیر صفر، می‌توان از افت قیمت و تراکم جریان پول مطلع شد.

معامله با CMF چگونه است؟

استراتژی معاملاتی موثری که به کمک جریان پول چایکین مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل چند مرحله است. نخست باید شاهد حرکت قدرت‌مند اسیلاتور CMF از پایین به سمت بالای خط صفر باشیم. پس از آن مجددا شاهد افت تدریجی این خط به زیر ناحیه‌ی صفر هستیم. در مرحله‌ی بعدی شاهد یک پولبک خواهیم بود و پس از شکست خط صفر می‌توانیم وارد معامله شویم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا