آموزش

کدال چیست؟

سال ۱۳۴۶ نماد حدود ۱۰ شرکت در بورس درج شد و از آن زمان مورد معامله قرار گرفتند. بورس تهران با آغاز جنگ تحمیلی و وقوع انقلاب اسلامی حدود ۱۲ سال تعطیل شد اما در سال ۱۳۶۹ پس از پایان یافتن جنگ، مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. از سال ۱۳۸۴ امکان معامله در بازار سهام به واسطه خدمات اینترنتی و معاملات آنلاین فراهم شد. از سال ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ با راه‌اندازی سامانه معاملات آنلاین توسط سازمان بورس تمامی شرکت­‌ها موظف شدند تا تمام اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی قرار دهند.

با راه‌­اندازی سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران یا همان سایت کدال، شرکت­­‌ها نیز موظف شدند تا تمام اطلاعات مالی خود را متنشر نمایند. در رابطه با این سامانه در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

معرفی سامانه کدال

کدال کوتاه شده عبارت « Comprehensive Database Of All Listed Companies » یا همان سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران، مرجع کاملی از اطلاعات شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس است که نشانی آدرس آن www.codal.ir است.

مزایای سایت کدال

برای آنکه سرمایه گذاران و معامله­‌گران بتوانند به اطلاعات مالی شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس به صورت یکجا و یک­پارچه دسترسی داشته باشند، سامانه جامع ناشران راه‌­اندازی گردید.

به واسطه این سایت، سرمایه­ گذاران برای آگاهی از اطلاعات مالی شرکت‌­ها نیازی به رجوع به سایت­‌های مختلف نخواهند داشت و سهولت کار سرمایه­ گذاران را به دنبال داشته‌ است.

ناشران بورسی به چه معناست؟

همه شرکت‌­های پذیرفته شده در بورس جزو ناشران بورسی هستند و برای ادامه فعالیت خود در این بازار، باید گزارش‌­های مصوب سازمان بورس را منتشر نمایند و این قانون برای تمام شرکت­‌ها الزامی است.

گزارش‌­های کدال چه کاربردی برای سرمایه گذاران دارند؟

کسب سود در بازاز سهام به دو طریق امکان­‌پذیر است. یکی از طریق افزایش قیمت خود سهم و روش دوم تقسیم سود نقدی در مجامع عمومی عادی سهام است. در بیش از ۹۰ درصد مواقع، سامانه کدال اطلاعات یا اخبار مرتبط به یک شرکت که منجر به افزایش قیمت سهام آن می‌­شود را منتشر می‌کند و فعالان بازار می‌توانند از این طریق از تحولات شرکت و ارزش سهام آن مطلع شوند.

شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس موظف هستند طبق قانون، تا ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی اطلاعیه مربوط به برگزاری مجمع را در سامانه کدال منتشر نمایند تا سرمایه گذاران بتوانند برای شرکت یا عدم شرکت در مجمع سهم تصمیم‌گیری کنند.

شرکت­‌های سودآور ملزم هستند تا ۱۰ درصد از سود خود را بین سهامدارانشان تقسیم نمایند. جهت آگاهی سرمایه­ گذاران از تمامی جزئیات تصمیمات اتخاذ شده در مجمع، زمان پرداخت سود نقدی نیز به هنگام انتشار آگهی باید در سامانه درج شود. تقسیم سود در مجمع انجام می‌گیرد. طبق قانون، حداکثر بعد از ۴ ماه از پایان سال مالی هر شرکت، مجمع عمومی عادی آن باید برگزار شود.

چه گزارش­‌هایی در سامانه کدال درج می‌­شوند؟

در سامانه کدال گزارش­‌های متنوعی قرار می‌­گیرند که هرکدام کاربرد خاصی دارند ولی در این مقاله به بررسی و توضیح چند مورد از آن‌­ها می‌پردازیم.

در واقع شرکت­‌های بورسی جهت شفاف‌سازی فعالیت خود و آگاهی استفاده کنندگان از اطلاعات مالی شرکت‌­ها، گزارش­‌های خود را روی سایت کدال قرار می­‌دهند.

۱- صورت‌های مالی میان‌دوره و پایان دوره

سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت‌­های پذیرفته شده در بورس را ملزم به ارائه گزارش صورت‌های مالی کرده است. این گزارش جزئیات عملکرد مالی شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

صورت­‌های مالی هر سه ماه یک ­بار باید بر روی سامانه کدال قرار می‌گیرند تا عموم مردم بتوانند از آن­‌ها استفاده کنند. این گزارش‌ها تحت عنوان صورت مالی میان­‌دوره­‌ ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه هستند. صورت مالی ۱۲ ماهه نیز گزارش سال مالی شرکت است.

۲- گزارش‌های ماهیانه

به جهت شفافیت اطلاعاتی شرکت­‌های بورسی، از سال ۱۳۹۵ سازمان بورس تمام شرکت‌­ها را ملزم به ارائه گزارش ماهانه کرد. گزارش یک ماهه، اطلاعات فروش شرکت را در اختیار سرمایه ­گذاران قرار می‌­دهد. در این گزارش که عملکرد یک ماهه شرکت مورد بررسی قرار می­‌گیرد، حجم و نرخ فروش و همچنین کل مبلغ فروش به ریال ارائه می‌­شود.

۳- گزارش فعالیت هیئت مدیره

شرکت‌­ها به هنگام برگزاری مجمع عمومی عادی باید گزارش صورت مالی سالانه (۱۲ ماهه) خود را روی سامانه قرار دهند تا سهامداران بتوانند اطلاعات حیاتی و مورد نیاز را از این گزارش به دست آورند. در گزارش هیئت مدیره، اعضای هیئت مدیره جایگاه فعلی و آتی شرکت را با توجه به اتفاقات سال گذشته و وضعیت آتی شرکت، پس از انتشار گزارش سالانه منتشر می‌کنند.

۴- گزارش اطلاعات بااهمیت گروه الف

تا پیش از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در صورتی که EPS شرکت بیش از ۲۰ درصد تغییر می­‌کرد و اتفاق مهمی رخ می‌داد که بر سود هر سهم تاثیر گذار بود، شرکت­‌های بورسی موظف بودند در گزارشی تحت عنوان پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳xx/xx/xx اطلاعات مرتبط را منتشر کنند.

از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به بعد ارائه و انتشار گزارش پیش بینی سود حذف شد و هر عاملی که منجر به تغییر سود هر سهم می‌­شد در گزارشی تحت عنوان افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف بر روی سایت کدال قرار می­‌گیرد.

۵- گزارش اطلاعات بااهمیت گروه ب

اطلاعاتی هم هستند که سهامداران باید از آن­‌ها اطلاع داشته باشند و بر سود سهام تاثیرگذار هستند اما به طور مستقیم بر تغییر سود هر سهم تاثیر ندارند (مانند برنده شدن شرکت تولیدی در مناقص‌ه­ا و ….) به همین خاطر تحت عنوان افشای اطلاعات بااهمیت گروه ب منتشر می­‌شوند.

۶- گزارش تفسیری مدیریت

عموما به همراه گزارش صورت­‌های مالی میان‌­دوره‌­ای، گزارشی تحت عنوان گزارش تفسیری مدیریت که به صورت فایل متنی PDF است نیز منتشر می‌شود. در این گزارش انتظارات مدیریت از میزان فروش محصولات به خصوص فروش مقداری گزارش داده می­‌شود.در گذشته این اطلاعات تماما در قالب گزارش پیش‌­بینی در هر سهم منتشر می­‌شد.

۷- یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی

همه شرکت‌­های بورسی حسابرس داخلی دارند و گزارش­‌هایشان توسط حسابرس مورد تائید سازمان بورس تهیه می­‌شود. حسابرسی که گزارش‌­های حسابرس داخلی شرکت را مورد بررسی و تائید قرار می‌­دهد، فردی است که خارج از شرکت است و مورد تائید سازمان است. گزارش‌های حسابرسی شده، گزارش‌­های میان دوره‌­ای ۶ ماهه و یک ساله (۱۲ ماهه) شرکت­‌ها هستند. ­یعنی شرکت­‌ها موظف هستند تا گزارش صورت مالی میان دوره‌­ای۶ ماهه و ۱۲ ماهه خود را به صورت حسابرسی شده در کدال قرار دهند.

گزارش صورت مالی ۶ ماهه یا ۱۲ ماهه عموما تحت عنوان یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی و در گزارشی با عنوان « اطلاعات و صورت‌های مالی ۶ (۱۲) ماهه منتهی به ۱۳XX/XX/XX »منشر می­‌شوند.

۸- فرایند انجام افزایش سرمایه

یکی از مهم‌­ترین اطلاعیه‌­هایی که در کدال قرار می­‌گیرد و مورد توجه سهامداران وسرمایه­ گذاران است، گزارش افزایش سرمایه نام دارد. این گزارش در قالب اطلاعیه­ درسایت قرار می‌گیرد و مجمع عمومی فوق­‌العاده در رابطه با این موضوع تشکیل می­‌شود.

روند اطلاعیه و گزارش‌­های افزایش سرمایه به این ترتیب است:

ابتدا گزارش پیشنهاد هیئت‌مدیره به مجمع فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه به عنوان طرح توجیحی منتشر می‌­شود. سپس این گزارش برای بازرس و حسابرس قانونی ارسال می‌شود و بعد از آنکه مورد تائید قرار گرفت، گزارشی تحت عنوان « اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی در خصوص افزایش سرمایه » در سایت کدال قرار می­‌گیرد و گزارش آن برای سازمان بورس ارسال می­‌شود. در نهایت سازمان بورس نظر خود را در گزارشی تحت عنوان  « مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه » در سامانه قرار می­‌دهد و شرکت درخواست دهنده افزایش سرمایه، موظف است طی ۶۰ روز مجمع فوق‌­العاده را برگزار کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن