آموزش

اندیکاتور DC چیست؟ شناسایی روند سهم با توجه به نوسانات

از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده در انجام معاملات موفق بازار سرمایه، پیش‌بینی روندها است که به کمک ابزار مختلف تحلیل تکنیکال انجام می‌شود. برای این منظور تعداد زیادی اندیکاتور وجود دارند که علی رغم کارکرد یکسان، هرکدام به شیوه‌های مختلف به شناسایی روندها کمک می‌کنند. اندیکاتور DC یا Donchian Channels نیز یکی از همین ابزار است که میزان نوسانات بازار را اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند نقش پررنگی در تعیین سیگنال‌های خرید و فروش ایفا کند. در ادامه‌ی این مطلب، ضمن ارائه توضیحی مفصل در رابطه با کارکرد اندیکاتور DC، به این خواهیم پرداخت که کاربردهای این اندیکاتور چیست و چه تفاوتی با دیگر اندیکاتورهای مشابه دارد.

اندیکاتور DC چیست؟

آشنایی با اندیکاتور DC

اندیکاتور DC یا Donchian Channels از سه خط تشکیل شده است که بر اساس محاسبات میانگین متحرک به وجود آمده‌اند. این خطوط، اندیکاتوری را تشکیل می‌دهند که دارای سه باند است. باندهای بالایی و پایینی در اطراف یک باند میان‌برد یا میانه قرار می‌گیرند. باند بالایی بیشترین قیمت دارایی را در طول N‌ دوره مشخص می‌کند. در حالی‌که باند پایینی کم‌ترین قیمت یک دارایی را در N دوره نشان می‌دهد. ناحیه میان باند بالایی و پایینی نشان‌دهنده Donchian Channel است. ریچارد دونچیان معامله‌گری که بر اساس قراردادهای آتی معامله می‌کرد، این اندیکاتور را در میانه قرن بیستم ابداع کرد. او به کمک این اندیکاتور روندها را شناسایی می‌کرد. بعدها لقب «پدر پیگیری روند» را به او دادند.

اندیکاتور DC به شناسایی نقاطی می‌پردازد که پتانسیل شکست روند در آن‌ها وجود دارد. هم‌چنین به کمک این ابزار شرایط اشباع خرید یا فروش نیز قابل بررسی است. این مسئله با توجه به رسیدن قیمت به باند بالایی یا پایینی انجام می‌شود.

اما عملکرد کانال‌های اندیکاتور DC چیست؟ این کانال‌ها موظف هستند نوسانات موجود را در دوره زمانی مشخصی اندازه‌گیری کنند. در شرایطی که نوسانات بازار زیاد باشد، باندها گسترده‌تر می‌شوند و در غیاب نوسانات فراوان، پهنای باندها کمتر خواهد بود. زمانی که قیمت به یکی از باندهای بالایی یا پایینی می‌رسد یا از آن‌ها عبور می‌کند، می‌توان از اشباع خرید یا فروش مطلع شد. این مسئله موجب تایید روند کنونی خواهد شد که قوت بیشتر روند را نشان می‌دهد.

باند میانی به سادگی، میانگین بیشترین قیمت بالا و کم‌ترین قیمت پایین را در طی N دوره محاسبه می‌کند. به این وسیله قیمت برگشت میانه یا میانگین مشخص می‌شود.

نکته: شاخص DC تلاش می‌کند تا نواحی اشباع را در بازارهای خرسی و گاوی شناسایی کند. این امر منجر به آن می‌شود که برگشت روندها درست مانند شکست، سقوط‌ و روندهای نوظهور با پایین‌تر یا بالاتر رفتن خطوط باندها تایید شود.  

فرمول اندیکاتور DC چیست؟

 •  کانال بالایی (UC): بیشترین قیمت بالا در N دوره اخیر
 • کانال میانی: 2/(UC + LC)
 • کانال پایینی (LC): کم‌ترین قیمت پایین در N‌ دوره اخیر

در این فرمول‌ها N برابر است با تعداد دقایق، ساعات، روزها، هفته‌ها و یا ماه‌ها. هم‌چنین دوره‌ها می‌توانند بر اساس دقیقه، ساعت، روز، هفته یا ماه باشند.

روش محاسبه اندیکاتور Donchian

روش محاسبه کانال‌های این اندیکاتور به شرح زیر است:

کانال بالایی

 • دوره زمانی خود را مشخص کنید؛ یعنی از میان دقیقه، ساعت، روز، هفته و ماه یکی را انتخاب کنید.
 • قیمت بالای خواند‌ه‌ شده در هر دقیقه، ساعت، روز، هفته یا ماه را در طی آن دوره زمانی مقایسه کنید.
 • بیشترین قیمت را از میان اعداد خوانده‌ شده، انتخاب کنید.
 • نتیجه را ترسیم کنید.

کانال پایینی

 • دوره زمانی خود را مشخص کنید؛ یعنی از میان دقیقه، ساعت، روز، هفته و ماه یکی را انتخاب کنید.
 • قیمت پایین خواند‌ه‌ شده در هر دقیقه، ساعت، روز، هفته یا ماه را در طی آن دوره زمانی مقایسه کنید.
 • کمترین قیمت را از میان اعداد خوانده‌ شده انتخاب کنید.
 • نتیجه را ترسیم کنید.

کانال میانی

 • دوره زمانی خود را مشخص کنید؛ یعنی از میان دقیقه، ساعت، روز، هفته و ماه یکی را انتخاب کنید.
 • بیشترین و کمترین قیمت خوانده‌ شده در هر دقیقه، ساعت، روز، هفته یا ماه را در طی آن دوره زمانی مقایسه کنید.
 • بیشترین قیمت بالای خوانده‌ شده را از کمترین قیمت پایین تفریق کنید و حاصل را بر عدد دو تقسیم کنید.
 • نتیجه را ترسیم کنید.

آموزش استفاده از اندیکاتور DC

اندیکاتور Donchian Channels روابط مقایسه‌ای را میان قیمت فعلی و محدوده معاملات در دوره‌های از پیش‌ تعیین‌شده شناسایی می‌کند. سه مقدار به‌دست‌آمده، یک نقشه تصویری از قیمت را در طول زمان ایجاد می‌کنند. درست مانند بولینگر باند، این اندیکاتور هم میزان صعودی یا نزولی بودن بازار را در هر دوره انتخابی نشان می‌دهد.

خط بالایی میزان قدرت گاوها را نشان می‌دهد و بالاترین قیمت به‌ دست‌ آمده در دوره را از طریق رقابت میان خرس‌ها و گاوها مشخص می‌کند. خط مرکزی قیمت میانه یا میانگین بازگشتی را در دوره نشان می‌دهد. این خط قیمت، میانه راه را در طی رقابت گاوها و خرس‌ها مشخص می‌کند. در نهایت خط پایینی میزان خرسی بودن بازار را نشان می‌دهد. این خط پایین‌ترین قیمت را در جریان رقابت خرس‌ها و گاو‌ها نشان می‌دهد.

مثالی از استفاده کانال‌های دونچیان

مثالی از اندیکاتور DC

در این مثال، کانال دونچیان همان منطقه سایه‌ای است که با خط سبز بالایی و خط قرمز پایینی محدود شده است. هر دو خط مذکور از دوره ۲۰ روزه به عنوان دوره‌های تشکیل باند استفاده می‌کنند. همان‌ طور که قیمت به سمت بیشترین حد خود در ۲۰ روز اخیر (یا بیشتر) حرکت می‌کند، میله‌های قیمت خط سبز را بالاتر می‌کشند. زمانی که قیمت تا محدوده پایین‌ترین میزان در ۲۰ روز اخیر (یا بیشتر) پایین می‌آید، میله‌های قیمت خط قرمز را پایین‌تر می‌کشند.

در شرایطی که قیمت برای ۲۰ روز از یک مقدار بالا به پایین می‌آید و کاهش پیدا می‌کند، خط سبز افقی خواهد بود و سپس شروع به افت خواهد کرد. برعکس این قضیه نیز صادق است. یعنی زمانی که قیمت برای ۲۰ روز از یک مقدار پایین بالا می‌رود و رشد می‌کند، خط قرمز افقی خواهد بود و سپس شروع به صعود خواهد کرد.

محدودیت‌های اندیکاتور DC‌ چیست؟

بازارهای مالی بر اساس شمار زیادی از چرخه‌های فعالیت حرکت می‌کنند. انتخاب یک مقدار دلخواه یا عددی رایج برای دوره زمانی در این کانال‌ها ممکن است شرایط کنونی بازار را منعکس نکند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد سیگنال‌های غلطی شود که عملکرد سرمایه‌گذاری و تجارت معامله‌گر را تضعیف می‌کند.

کاربرد اندیکاتور DC چیست؟

از این اندیکاتور در تایید روند و شناسایی نواحی اشباع استفاده می‌شود.

تایید روند

در بیشتر مواقع در یک روند مشخص، اشباع خرید/فروش می‌تواند به منزله علامتی برای قدرت روند تلقی شود. در زمانی که شاهد یک روند صعودی هستیم، حرکت سهم در حاشیه باند بالایی، خبر از یک روند قوی می‌دهد و این مسئله به کمک اندیکاتور Donchian قابل تایید است.

استفاده از اندیکاتور DC در تایید روند صعودی

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که در جریان یک روند نزولی، حرکت در حاشیه باند پایینی خبر از روند قوی نزولی می‌دهد.

استفاده از اندیکاتور Donchian در تایید روند نزولی

اشباع خرید و فروش

در جریان یک روند صعودی این امکان وجود دارد که طی مدت کوتاهی، قیمت‌ها به سمتی بروند که شاهد اشباع فروش باشیم. پس از آن در صورت برگشت، می‌توان از وجود روند قوی مطلع شد.

ارتباط DC و نقاط اشباع فروش در روند صعودی

در روندهای نزولی نیز عکس این  قضیه صادق است. تصویر زیر گویای این امر است.

ارتباط DC و نقاط اشباع خرید در روند نزولی

اندیکاتور DC چه تفاوتی با DT چیست؟

بسیاری از افراد دو اندیکاتور DC و DT را با هم اشتباه می‌گیرند. حال آن که این دو کاملا با یک‌دیگر متفاوت هستند. اندیکاتور DT از ترکیب دو اندیکاتور پرکاربرد دیگر به نام‌های RSI و Stochastic تشکیل شد که در آغاز با نام StochasticRSI شناخته می‌شد و سپس به نام کنونی‌اش تغییر پیدا کرد. این اندیکاتور می‌تواند نقاط اشباع خرید و فروش را نشان دهد.

کاربرد اندیکاتور DT در شناسایی نقاط خروج است اما در سایر موارد نیز از این اندیکاتور استفاده می‌شود. در بازار کم‌عمق بورس ایران این اندیکاتور قابل استفاده است اما کاربرد آن در بازارهای عمیق بسیار بیشتر است.

تفاوت‌ باند بولینگر و اندیکاتور DC چیست؟

کانال‌های دونچیان بالاترین قیمت در میان قیمت‌های بالا و پایین‌ترین قیمت در میان قیمت‌های پایین را در طی N‌ دوره زمانی ترسیم می‌کنند. این در حالی است که فرمول باند بولینگر این چنین است:

میانگین متحرک ساده در N‌ دوره به ‌اضافه / منهای انحراف معیار قیمت برای N‌ دوره ضرب ‌در عدد دو

این امر منجر به انجام محاسبات متعادل‌تر می‌شود که اثر قیمت‌های بالا یا پایین به‌دست‌آمده را کم می‌کند.

جمع‌بندی

اندیکاتور Donchian Channels جز آن دسته از اندیکاتورهایی است که به شناسایی روند سهم می‌پردازند. این اندیکاتور از سه خط تشکیل شده است که در کنار هم سه باند تشکیل می‌دهند؛ باند بالایی نشان‌گر بیشترین قیمت بالا و باند پایینی بیان‌کننده کم‌ترین قیمت پایین سهم است. این دو باند در اطراف خط میانی (باند میانی) قرار می‌گیرند. این اندیکاتور هم‌چنین می‌تواند نواحی اشباع خرید یا فروش را شناسایی کند. در جریان روندهای صعودی، حرکت سهم در منطقه اشباع خرید می‌تواند نشان‌گر تقویت روند فعلی باشد. در روند نزولی نیز حرکت سهم در حاشیه‌ باند پایینی خبر از یک روند نزولی قوی می‌دهد. در جریان یک روند صعودی، حرکت در نواحی اشباع فروش می‌تواند موقت باشد و به این ترتیب روند کلی ادامه‌دار خواهد بود. کانال‌های اندیکاتور DC در روندهای واضح و مشخص عملکرد بهتری دارند.

منبع
Investopedia

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا