آموزش

آموزش اندیکاتور EMA یا میانگین متحرک نمایی؛ کاهش تاخیر در خانواده میانگین‌ متحرک

در این مطلب اندیکاتور EMA یا شاخص میانگین متحرک نمایی را آموزش خواهیم داد. این اندیکاتور که بخشی از اندیکاتورهای میانگین متحرک است، خود چندین نوع دارد که البته تفاوت چندان زیادی با هم ندارند. میزان محبوبیت اندیکاتورهای خانواده میانگین متحرک زیاد است اما نمی‌توان مشکل اصلی آن‌ها را نادیده گرفت: واکنش‌های کند در برابر تغییرات قیمت. اندیکاتور EMA در اصل برای رفع همین مشکل توسعه پیدا کرده است.

شاخص میانگین متحرک نمایی چیست؟

آموزش اندیکاتور EMA

میانگین متحرک نمایی یا Exponential Moving Average که به اختصار EMA نوشته می‌شود، یکی از انواع میانگین متحرک است که داده‌های جدید در آن از اهمیت خاصی برخوردارند. این ابزار شاخصی است در تحلیل تکنیکال که قیمت یک دارایی را در طی زمان بررسی می‌کند. به کمک این اندیکاتور می‌توان سیگنال‌های خرید و فروش خوبی را به دست آورد. EMA یکی از میانگین‌های متحرک وزنی یا WMA است.

برای این که بهتر با سازوکار EMA آشنا شویم، در بخش بعدی فرمول آن را بررسی خواهیم کرد.

آموزش محاسبه فرمول اندیکاتور EMA

فرمول محاسبه این اندیکاتور به شکل زیر است:

آموزش فرمول اندیکاتور میانگین متحرک نمایی EMA

در این فرمول EMAToday میانگین متحرک نمایی امروز را نشان می‌دهد و EMAYesterday به میانگین متحرک نمایی دیروز اشاره دارد. هم‌چنین Smoothing‌ عملیات هموارسازی را نشان می‌دهد.

به منظور محاسبه شاخص میانگین متحرک نمایی ابتدا به محاسبه میانگین متحرک ساده یا SMA نیاز داریم. باید این میانگین را در یک بازه زمانی مشخص محاسبه کنیم. برای انجام این کار کافی است که قیمت‌های نهایی را در آن بازه جمع و سپس بر تعداد بازه زمانی تقسیم کنیم. یعنی برای محاسبه SMA در دوره ۲۰روزه، باید قیمت‌های نهایی ۲۰ روز اخیر را جمع و سپس تقسیم بر ۲۰ کنیم.

پس از آن لازم است که ضریب فزاینده‌ای را برای وزن‌دهی EMA محاسبه کنیم. ضریب هموارسازی (وزن‌دهی) میانگین متحرک نمایی را می‌توان از طریق این فرمول محاسبه کرد:

ضریب وزن‌دهی = (۱+ بازه ی زمانی مشخص شده) ÷ ۲

به این ترتیب ضریب فزاینده میانگین متحرک ۲۰ روزه برابر خواهد بود با ۲÷(۱+۲۰) که حاصل آن ۰.۰۹۵۲ می‌شود. گام پایانی نیز به محاسبه EMA فعلی مربوط است که از طریق این فرمول انجام می‌شود:

EMA روز قبل + ضریب فزاینده × [ ( EMA روز قبل – قیمت نهایی ) ]

EMA در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر به قیمت‌های جدید اهمیت بیشتری می‌دهد. مثلا ضریب فزاینده ۱۸.۸ درصدی در EMA با بازه زمانی ۱۰ به داده‌های جدیدتر اعمال می‌شود. اما در بازه‌ زمانی ۲۰روزه، همان‌گونه که دیدیم، ضریب ۹.۵۲ درصدی اعمال می‌شود. به‌علاوه در EMA می‌توان به جای قیمت نهایی از قیمت باز شدن سهم، قیمت بالا، پایین یا متوسط نیز استفاده کرد که منجر به تولید نتایج متفاوتی خواهد شد.

نکاتی در مورد اندیکاتور EMA

 • هدف از آموزش اندیکاتور EMA و به طور کلی سایر ابزار تحلیلی آن است که بتوانیم از خروجی این ابزار به خوبی استفاده کنیم. به همین منظور لازم است بدانید در میان بازه‌های مختلف کوتاه‌مدت میانگین متحرک نمایی، دوره‌های ۱۲ و ۲۶ روزه محبوبیت بیشتری برای معامله‌گران دارند. از این میانگین‌ها در ساخت اندیکاتورهایی مانند مکدی (MACD) و اسیلاتور PPO استفاده می‌شود.
 • در هنگام استفاده از متحرک‌های نمایی ۵۰ و ۲۰۰ روزه هم باید توجه کرد اگر قیمت از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه بگذرد، موجب ایجاد روندی معکوس خواهد شد.
 • میانگین‌های متحرک معمولا از روند اصلی بازار عقب‌تر هستند. به همین دلیل نتایج حاصل از استفاده از این ابزار باید موجب تایید حرکت بازار و نشان‌دهنده قدرت روند باشند.
 • معمولا پیش می‌آید که میانگین‌های متحرک در جریان حرکت‌های بزرگ بازار مسیرشان را تغییر داده‌اند اما سیگنال با تاخیر صادر شده است. این مسئله موجب از دست رفتن فرصت معاملاتی مطلوب شده است. واکنش‌های کند به تغییرات بازار معمولا موجب بروز چنین مسئله‌ای می‌شود. دقیقا به همین دلیل میانگین متحرک نمایی گسترش پیدا کرد. چرا که این میانگین به عملکرد قیمت کمی نزدیک‌تر است و همین مسئله موجب بروز واکنش‌های سریع‌تر می‌شود.
 • معمولا از این اندیکاتور برای تایید روندها و سنجش اعتبار بازار استفاده می‌شود.

اثر کاهش تاخیر در اندیکاتورهای میانگین متحرک

زمانی که بازگشت‌های قیمتی رخ می‌دهند، می‌توان به وضوح اثر ناشی از کاهش تاخیر را در این اندیکاتورها مشاهده کرد. کاهش تاخیر به ورود و خروج سریع و به‌موقع می‌انجامد که سودهای بیشتر و ضررهای کمتر را به دنبال دارد اما همین کاهش تاخیر اثرات جانبی منفی هم دارد.

معامله‌گری افراطی آفتی است که در پی کاهش تاخیر میانگین متحرک رخ می‌دهد. چرا که تاخیر کم موجب صدور سیگنال‌های بیشتر می‌شود. یعنی ممکن است معامله‌گران با کوچک‌ترین تغییر قیمتی سیگنال فروش یا خرید دریافت کنند. اگر معامله‌گر همواره بخواهد به این سیگنال‌ها توجه کند دچار معامله‌گری افراطی می‌شود.

شاید اکنون بتوان نتیجه گرفت که تاخیر در این ابزار گاهی نکته مثبتی است و گاهی می‌تواند معامله‌گر را متضرر کند. این مسئله به انتظار معامله‌گر از این ابزار مربوط است. بهترین حالت استفاده از انواع EMA ترکیب آن با استراتژی‌های تحلیل بنیادی یا پرایس اکشن است.

تفاوت شاخص میانگین متحرک نمایی و ساده

میانگین متحرک چند نوع دارد که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها میانگین متحرک نمایی (EMA) و میانگین متحرک ساده (SMA) هستند. البته این دو اندیکاتور بسیار شبیه به هم هستند ولی با این حال تفاوتی جزئی دارند و استفاده از هرکدام از این دو اندیکاتور، می‌تواند نتایج متفاوتی را رقم بزند.

در میانگین نمایی داده‌های اخیر ارزش‌مندتر هستند و وزن بیشتری می‌گیرند. اما در میانگین متحرک ساده تمام داده‌ها وزن یکسانی دارند.

این دو اندیکاتور در یک مورد با هم متفاوت‌اند و آن مورد هم سرعت واکنش آن‌ها در مواجهه با تغییرات قیمت است. اندیکاتور EMA‌ سریع‌تر از هم‌خانواده خود حرکت می‌کند. این اندیکاتور در مقایسه با SMA مسیر حرکتش را زودتر تغییر می‌دهد. به‌علاوه EMA توجه بیشتری به تحرکات قیمتی دارد. یعنی زمانی که قیمت تغییر می‌کند EMA در برابر این تغییر حساس‌تر است و زودتر متوجه آن می‌شود. میانگین‌های متحرک انواع مختلفی نظیر ساده یا SMA، خطی وزنی یا LWMA، نمایی یا EMA‌ دارند.

معمولا تحلیل‌گران هر دو میانگین را به شکلی یکسان تفسیر می‌کنند و از آن‌ها برای هموارسازی نوسان‌های قیمتی استفاده می‌کنند. واکنش به تغییرات اخیر قیمتی در اندیکاتور EMA بیشتر است. به همین دلیل نتایج حاصل از این اندیکاتور با دقت زمانی بالاتری همراه هستند.

مزایا و معایب اندیکاتورهای EMA و SMA

افراد هنگام فراگیری اندیکاتور‌های میانگین متحرک (چه EMA‌ و چه SMA) معمولاً با یک مشکل روبرو می‌شوند؛ مسئله انتخاب. یعنی معامله‌گران نمی‌دانند که کدام یک از این دو اندیکاتور برای آن‌ها مناسب‌تر است. EMA‌ مزایایی دارد ولی در برخی از مواقع همین مزایا به عیوب این اندیکاتور بدل می‌شوند.

همان تفاوت که در بخش پیش به آن اشاره کردیم -یعنی سرعت- می‌تواند عیب این اندیکاتور هم باشد. در واقع احتمال صدور سیگنال‌های نادرست از جانب اندیکاتور EMA بیشتر است. مثلا در شرایطی که با افت ناگهانی قیمت مواجه می‌شویم، شاخص میانگین متحرک نمایی ممکن است به سرعت سیگنال فروش صادر کند. حال آن که این افت ناگهانی چیزی نیست جز یک اصلاح جزئی. در این شرایط SMA عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

SMA به دلیل کندتر بودنش نسبت به EMA در بازارهای پرنوسان کاربرد بیشتری دارد.

خب، حالا شاید نتیجه بگیرید SMA‌ بهتر است. بله SMA‌ به دلیل سرعت کمترش سیگنال‌های خروج صحیح‌تری صادر می‌کند. اما آیا به این فکر کرده‌اید که سیگنال ورود را نیز دیرتر صادر می‌کند؟ چه بسا اگر کسی از اندیکاتور EMA استفاده کرده باشد، زودتر وارد دارایی شده باشد و از سود آن بهره‌مند شده باشد.

به طور کلی باید گفت این که از کدام اندیکاتور استفاده کنید به خود شما بستگی دارد. باید ببینید با کدام یک از این دو ابزار عملکرد بهتری دارید و راحت‌تر فعالیت می‌کنید.

SMA‌ یا EMA؟

نمودار روزانه زیر را با SMA برابر پنج در نظر بگیرید:

مقایسه EMA و SMA

قیمت‌های بسته شدن در پنج روز اخیر به این صورت هستند:

 • روز اول: ۱.۳۱۷۲
 • روز دوم: ۱.۳۲۳۱
 • روز سوم: ۱.۳۱۶۴
 • روز چهارم: ۱.۳۱۸۶
 • روز پنجم: ۱.۳۲۹۳

SMA به این صورت به دست می‌آید:

۱.۳۲۰۹ = ۵ ÷ (۱.۳۱۷۲ + ۱.۳۲۳۱ + ۱.۳۱۶۴ + ۱.۳۱۸۶ + ۱.۳۲۹۳)

حال در نظر می‌گیریم که در روز دوم با افت قیمت مواجه می‌شویم. این مسئله موجب بسته شدن قیمت در ۱.۳۰۰۰ می‌شود. به نظرتان چه تغییری در میانگین حاصل می‌‌شود؟ بیایید مجددا محاسبات را با عدد جدید تکرار کنیم.

۱.۳۱۶۳ = ۵ ÷ (۱.۳۱۷۲ + ۱.۳۰۰۰ + ۱.۳۱۶۴ + ۱.۳۱۸۶ + ۱.۳۲۹۳)

می‌بینید که حاصل کمتری به دست می‌آید. این مسئله ممکن است در ذهن شما چنین تفسیر شود که قیمت روندی نزولی دارد. اما واقعیت آن است که معمولا این نوسانات زودگذر هستند.

حال به این مسئله فکر کنید که میانگین متحرک نمایی به داده‌های اخیر یعنی روزهای سوم، چهارم و پنجم وزن بیشتری اختصاص می‌دهد. پس نوسانات قیمتی روز دوم کم‌ارزش‌تر می‌شود و تاثیر کمتری روی نتایج محاسبات می‌گذارد.

مقایسه SMA و EMA‌ روی نمودار

در تصویر زیر میانگین متحرک ساده به رنگ آبی و میانگین متحرک نمایی به رنگ قرمز مشخص است. می‌بینید که EMA نسبت به SMA‌ واکنش سریع‌تری به تغییرات دارد.

استفاده از شاخص میانگین متحرک نمایی در تحلیل سهام

میانگین متحرک نمایی به ما چه می‌گوید؟

این ابزار در بازارهای روندی کاربرد بهتری دارد. روندهای صعودی پایدار موجب می‌شوند خط اندیکاتور نیز روندی صعودی داشته باشد. خط نزولی شاخص میانگین متحرک نمایی نشان از روند نزولی بازار دارد. معامله‌گران مجرب علاوه بر این مسئله نرخ تغییر از یک میله قیمت به میله بعدی را نیز مدنظر قرار می‌دهند. مثلا وقتی قیمت در یک روند صعودی قوی هموار شده است و پس از آن روند معکوس می‌شود، نرخ تغییر میانگین متحرک نمایی از میله‌ای به میله بعدی کم می‌شود. این قضیه تا جایی که خط اندیکاتور صاف و نرخ تغییر صفر شود، ادامه پیدا می‌کند.

معمولا از آن جا که واکنش میانگین با نمودار قیمت کمی تاخیر دارد،‌ احتمال دارد که روند پیش از این معکوس شده باشد. پس می‌توان برای مقابله با این تاخیر و کاهش آن، کاهش مستمر در نرخ تغییرات میانگین متحرک نمایی را به عنوان یک علامت برای تغییر روند در نظر گرفت.

آموزش استفاده از اندیکاتور EMA به عنوان خط روند

به کمک شاخص میانگین متحرک نمایی می‌توان خط روند را تشخیص داد. مارتی شوارتز که تحلیل‌گر برجسته‌ای است، معتقد است که استفاده از میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه انتخابی عالی برای تشخیص روند بازار است.

زمانی که بالای ۱۰ روز معامله می‌کنید، این اندیکاتور مانند چراغ سبزی راهنمای شما خواهد بود. بازار سبز و مثبت، خبر از آن می‌دهد که باید به فکر خرید باشید. اما وقتی زمان معاملات کمتر از این میانگین است به منزله چراغ قرمز شماست. بازار منفی خبر از فروش دارایی می‌دهد. این تحلیل‌گر به منظور ماندن در سمت صحیح بازار و از بین بردن خطاها و اشتباهات معامله‌گری استفاده از یک EMA سریع را توصیه می‌کند.

نقدی بر شاخص میانگین متحرک نمایی

این اندیکاتور روی داده‌های اخیر بیشتر تمرکز دارد. اما برخی از معامله‌گران معتقدند تخصیص وزن بیشتر به این داده‌ها منجر به سوگیری‌های مشخص معاملاتی می‌شود و نتایج را آن‌چنان که باید درست تحویل نمی‌دهد. همین مسئله موجب ایجاد سوگیری تازه‌گرایی یا تمرکز بر آخرین اطلاعات (Recency Bias) می‌شود که یکی از معضلات بازارهای مالی است.

افزون بر این مسئله، این میانگین تنها بر داده‌های تاریخی استوار است. اما اگر نظریه بازار کارا را قبول کنیم (که می‌گوید قیمت‌ها آیینه تمام‌نمای اطلاعات بازار هستند)، استفاده از چنین ابزاری فایده‌ای نخواهد داشت و اطلاعات بیشتری در اختیار معامله‌گر قرار نمی‌دهد.

انتخاب بهترین دوره زمانی در اندیکاتور EMA

حال که تفاوت‌های میان شاخص میانگین متحرک نمایی و ساده را دریافتیم، گام بعدی انتخاب دوره زمانی مناسب است. برای انجام این کار لازم است که دو مسئله را مدنظر قرار دهیم. نخست آن که باید مشخص کنیم آیا می‌خواهیم معامله‌ را به صورت روزانه انجام دهیم یا استراتژی معاملاتی‌مان میان‌مدت یا بلندمدت است. بعد از مشخص کردن این مسئله، لازم است هدف‌مان برای استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک را مشخص کنیم.

بسیاری از معامله‌گران بازار بورس، اندیکاتور EMA را مانند یک پیش‌گو می‌دانند؛ نکته جالب این است که به دلیل اعتماد و باور تحلیل‌گران به این اندیکاتور و تصمیم‌گیری بر مبنای آن، این ابزار به این صورت جا افتاده است. وقتی معامله‌گران زیادی بر اساس سیگنال‌های این اندیکاتور معامله می‌کنند، این اندیکاتور می‌تواند تغییرات را به درستی پیش‌بینی کند. همین مسئله از این ابزار، یک اندیکاتور محبوب و دوست‌داشتنی و مورداعتماد ساخته است.

برای معاملات روزانه کدام بازه زمانی بهتر است؟

معاملات کوتاه‌مدت در بورس به میانگین متحرک سریع‌تر نیاز دارد. پس نمودار EMA‌ انتخاب مطلوب‌تر و مناسب‌تری است. بهتر است در سه بازه زیر از این اندیکاتور استفاده کنید:

 • ۹ یا ۱۰‌ روزه: بازدهی محبوب در میان تکنیکالیست‌ها که سرعت بالایی هم دارد.
 • ۲۱ روزه: که می‌توان به نوعی آن را میان‌مدت هم دانست. این بازه عملکرد دقیق‌تری دارد و افرادی که می‌خواهند از سوار شدن بر امواج سهام به سود برسند، معمولا تحلیل‌های خود را در این بازه انجام می‌دهند.
 • ۵۰ روزه: این بازه بلندمدت محسوب می‌شود و کسانی که اهداف بلندمدت دارند آن را برمی‌گزینند.

تایم فریم مناسب برای استراتژی بلندمدت

زمانی که معامله‌گران استراتژی‌های بلندمدت را انتخاب می‌کنند، رویکرد مخصوص به این شیوه را نیز برمی‌گزینند. معامله‌گران بلندمدت به بازه‌های روزانه و هفتگی نیاز دارند. پس بهتر است به سراغ SMA‌ بروند. دوره‌های زمانی رایج‌تر این نمودار به شکل زیر است:

 • ۲۰-۲۱ روزه: این بازه به درد افرادی می‌خورد که می‌خواهند در بازه‌ای مابین کوتاه‌مدت و میان‌مدت معامله کنند. این افراد از تایم فریم ۲۱ روزه بهره می‌برند. چرا که این بازه در طول روندها واکنش مناسبی به قیمت نشان می‌دهد.
 • ۵۰ روزه: این بازه، یک محدوده استاندارد است که در میان معامله‌گران بلندمدت از محبوبیت بالایی برخوردار است. معامله‌گران با تکیه بر این بازه می‌توانند سوار بر موج شوند و از آن بهره ببرند. ویژگی این بازه آن است که میان معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت تعادلی مطلوب ایجاد می‌کند.
 • ۱۰۰ روزه: معمولا اعداد رند واکنش‌های زیادی را به دنبال دارند. این مسئله به ویژه در بازه زمانی ۱۰۰ روزه بیشتر به چشم می‌آید. این بازه زمانی به ویژه با چارچوب‌های روزانه و هفتگی در پی واکنش‌هایی که به خطوط حمایت و مقاومت نشان می‌دهد، سازگاری خوبی دارد.
 • ۲۰۰-۲۵۰ روزه: در این بازه نیز واکنش‌های زیادی به اعداد رند نشان داده می‌شود. میانگین متحرک ۲۵۰‌روزه را معمولا در نمودارهای روزانه استفاده می‌کنند. هدف از این کار بررسی رفتار سهم در بازه زمانی یک‌ سال است.

آموزش فیلترنویسی اندیکاتور میانگین متحرک نمایی EMA

پیش‌تر از اهمیت فیلترها سخن گفته‌ایم و می‌دانیم که به کمک فیلترنویسی می‌توان سهامی را که با شرایط مدنظر ما هم‌خوانی دارند به آسانی یافت. به کمک فیلتر میانگین متحرک نمایی می‌توان سهامی را که در بالای خط میانگین ۲۶روزه قرار می‌گیرند، پیدا کرد. عدد ۲۶ را می‌توانید که به اعداد دلخواه دیگری تغییر دهید.

برای آشنایی کل با مبحث فیلترنویسی در بورس و سایت tsetmc مقاله زیر را مطالعه کنید:

به منظور انجام این کار ابتدا وارد سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس www.tsetmc.com شوید. برای دسترسی به قسمت فیلترنویسی، لازم است ابتدا روی گزینه دیده‌بان بازار (آیکن سوم از سمت چپ) کلیک کنید.

آموزش فیلتر اندیکاتور EMA

سپس باید گزینه فیلترنویسی را انتخاب کنید.

فیلتر شاخص میانگین متحرک نمایی

سپس در محلی که در تصویر مشخص است باید کدهای زیر را وارد کنید.

فیلترنویسی در سایت بورس تهران

و اما کد به این شرح است:

true==function()
{
var PriceN=function(){
var price=[ih][0].PClosing ;
var D=26 ;
var N=D-1 ;
var n ;
for(n=1;n<=N;n++)
price=[ih][n].PClosing + price ;
if(n=N)
{
price = price /(n+1) ;
}
return price ;
};
if((pl) > PriceN())
{
(cfield0)= Math.round(PriceN())
return true;
}
else
{
return false;
}
(cfield0)= PriceN()
}()

پس از کپی کردن این کد در قسمت مربوطه، گزینه اعتبارسنجی را کلیک کنید. در صورتی که خطایی وجود نداشته باشد فیلتر را ثبت کنید. در نتیجه سهام‌هایی با ویژگی‌ گفته‌ شده به شما نمایش داده خواهد شد.

میانگین‌های متحرک نمایی دوگانه یا DEMA

این اندیکاتورها در سال ۱۹۹۴ توسط پاتریک مالووی به بازارهای مالی معرفی شدند. این اندیکاتور از دو میانگین متحرک نمایی استفاده می‌کند. هدف از این کار حذف تاخیرهای موجود است چرا که این مسئله موجب عدم دریافت سیگنال‌های به‌موقع می‌شود. همانند سایر اعضای خانواده میانگین متحرک، DEMA نیز در تایید روندهای صعودی کارایی بهتری از خود نشان می‌دهد.

در مواقع قرارگیری قیمت در محدوده‌ای بالاتر از این میانگین‌ها، می‌توانیم که روند صعودی را تشخیص دهیم. اما قرار گرفتن قیمت در پایین این میانگین نشان از روند نزولی دارد. Cross میان اندیکاتور EMA و نمودار قیمت نیز سیگنال تغییر قیمت را صادر می‌کند. از این ابزار می‌توان به عنوان سطوح حمایت و مقاومت نیز بهره برد که پیش‌تر در قسمت کاربردهای اندیکاتور EMA آن را آموزش دادیم.

نکات

 • این میانگین‌ها در مقایسه با سایر انواع میانگین متحرک نسبت به تغییرات قیمتی واکنش سریع‌تری نشان می‌دهند.
 • می‌توان از این میانگین‌ها استفاده‌هایی مشابه با میانگین‌های متحرک کرد اما لازم است به این نکته توجه شود که معامله‌گران به دلیل سرعت واکنش بیشتر این اندیکاتورها، باید تغییراتی را در استراتژی معاملاتی خود پیاده کنند.
 • باید دقت کرد که تاخیر کمتر را نمی‌توان همیشه نکته‌ای مطلوب در نظر گرفت. چرا که این تاخیرها واکنش‌های سریع‌تری از خود نشان می‌دهند و همین مسئله ممکن است درصد خطا را افزایش دهد.
 • میانگین‌های متحرک نمایی دوگانه در بازه‌های زمانی بلندمدت مثل ۱۰۰روزه، در برابر قیمت‌ها واکنش کندتری خواهند داشت. اما در بازه‌های کوتاه‌تر این واکنش سریع‌تر بروز پیدا می‌کند. این مسئله موجب می‌شود که اعتبار این سیگنال‌ها کمتر باشد.
 • از آن‌جا که سرعت واکنش این اندیکاتور بیشتر از میانگین‌های متحرک ساده است،‌ بیشتر به درد معامله‌گران روزانه یا کوتاه‌مدت می‌خورد. میانگین‌های متحرک نمایی دوگانه برای تحلیل قدرت روند صعودی یا نزولی به کار می‌روند. تقاطع میان چند DEMA با بازه‌های زمانی متفاوت مسئله‌ای است که می‌تواند منجر به ایجاد سیگنال‌های مطلوبی شود.
 • اگر بازار رونددار نباشد و جهت روند در آن مشخص نباشد این ابزار چندان کارآمد نخواهند بود. در این زمان ممکن است چندین بار شاهد تقاطع قیمت و میانگین‌ها باشیم که نمی‌توان از تمام این تقاطع‌ها به عنوان سیگنال معاملاتی استفاده کرد.

آموزش فرمول اندیکاتور EMA دوگانه

به منظور محاسبه این اندیکاتور از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول شاخص میانگین متحرک نمایی دوگانه

ابتدا لازم است بازه زمانی موردنظر خود را انتخاب کنیم. پس از آن نیاز داریم که میزان EMA‌ را در این بازه محاسبه کنیم. عدد به دست آمده EMAN نامیده می‌شود. سپس لازم است میانگین متحرک نمایی با  EMANها محاسبه شود. این کار موجب می‌شود یک میانگین متحرک نمایی تعدیل‌شده یا Smoothed داشته باشیم. در انتها هم لازم است مقدار EMAN را در عدد دو ضرب کنید و میانگین تعدیل‌شده را از آن کم کنید.

کاربردهای میانگین متحرک نمایی دوگانه

زمانی که قیمت از میانگین متحرک نمایی دوگانه عبور کند، می‌توان این مسئله را به منزله سیگنالی برای آغاز یا پایان روند نزولی در نظر گرفت؛ اما چگونه؟ اگر نمودار قیمت، DEMAها را از پایین به سمت بالا قطع کند، پایان روند نزولی و آغاز روند صعودی محتمل‌تر است. زمانی که قیمت این میانگین‌ها را از بالا به سمت پایین قطع کند، انتظار داریم یک روند نزولی در سهم آغاز شود.

هم‌چنین معامله‌گران می‌توانند به کمک دو یا چند میانگین متحرک نمایی دوگانه که بازه‌های زمانی متفاوتی دارند، استراتژی معاملاتی خود را پایه‌ریزی کنند. تقاطع میان این خطوط موجب صدور سیگنال‌های معاملاتی می‌شود.

مثلا ممکن است معامله‌گر از دو میانگین متحرک نمایی دوگانه با بازه‌های ۲۰ و ۵۰ روزه استفاده کند. تقاطع میان این دو میانگین می‌تواند یک موقعیت معاملاتی خرید را به وجود آورد. هم‌چنین معامله‌گران می‌توانند که از این میانگین‌ها به عنوان سطوح احتمالی حمایت و مقاومت استفاده کنند. البته به دلیل سرعت واکنش در برابر قیمت، ممکن است این محدوده‌ها چندان هم عملکرد موثری نداشته باشند.

اگر می‌خواهید از میانگین متحرک نمایی دوگانه به منظور محدوده‌های حمایتی و مقاومتی استفاده کنید باید توجه کنید که این ابزار در گذشته سهم نیز همین عملکرد را داشته‌ باشند. یعنی اگر به تاریخچه سهم مراجعه کردید و متوجه شدید این میانگین‌ها پیش‌تر چنین نقشی را به عهده نداشته‌اند، می‌توان نتیجه گرفت در آینده نیز نمی‌توان از آن‌ها به عنوان محدوده‌های حمایت و مقاومت استفاده کرد.

تفاوت میانگین متحرک نمایی دوگانه و سه‌گانه

به جز میانگین متحرک نمایی دوگانه، نوع دیگری از این ابزار را نیز در اختیار داریم که میانگین متحرک نمایی سه‌گانه Triple Exponential Moving Average یا TEMA نام دارد.

در اندیکاتور DEMA میانگین متحرک نمایی به کمک میانگین متحرک سابق به دست می‌آید. در میانگین‌های سه‌گانه با محاسبات پیچیده‌تری سروکار داریم. چرا که یک میانگین متحرک نمایی دیگر داریم که از دو میانگین قبلی به دست آمده است. هم‌چنین اندیکاتور میانگین متحرک نمایی سه‌گانه تاخیری به مراتب کمتر از DEMA دارد.

استراتژی معاملاتی Moving Average Cross

این استراتژی بر پایه تقاطع میان دو اندیکاتور بنا شده است. این دو اندیکاتور عبارت‌اند از میانگین متحرک نمایی در دو دوره کوتاه‌مدت و بلندمدت. از جمله مزایای این استراتژی آن است که ردیابی آن کار ساده‌ای است. هم‌چنین تعیین حد ضرر نیز به کمک این استراتژی آسان است. در بازارهای کم‌نوسان نمی‌توان از این استراتژی توقع نتایج مطلوبی داشت.

به منظور اجرای این استراتژی لازم است که یک اندیکاتور EMA‌ را به نمودار اضافه کنید. دوره این اندیکاتور باید ۹ روزه باشد و قیمت بسته‌شدن سهم در محاسبات لحاظ خواهد شد. رنگ این اندیکاتور را در این مثال قرمز تعیین می‌کنیم. در تصویر زیر می‌توانید تنظیمات را مشاهده کنید.

آموزش تنظیمات اندیکاتور EMA

حال به یک اندیکاتور EMA کند هم نیاز داریم تا آموزش این استراتژی را ادامه دهیم. در این اندیکاتور، دوره ۱۴ روزه است و قیمت بسته شدن در محاسبات اعمال خواهد شد. رنگ این اندیکاتور را آبی در نظر می‌گیریم.

شرایط معامله

در شرایطی که FMA (اندیکاتور سریع‌تر) اندیکاتور SMA را از پایین به سمت بالا قطع کند، می‌توانیم وارد پوزیشن خرید شویم. هم‌چنین اگر اندیکاتور FMA‌ از بالا اندیکاتور SMA را قطع کند، می‌توانیم اقدام به اتخاذ پوزیشن فروش کنیم.

در پوزیشن‌های خرید، حدضرر روی Low آخرین کندل قبل از ایجاد کراس میان دو خط EMA‌ و FMA قرار داده می‌شود. در پوزیشن‌های فروش نیز به High آخرین کندل پیش از ایجاد تقاطع بین این دو میانگین توجه می‌کنیم و حدضرر را در این نقطه قرار می‌دهیم. هم‌چنین حد سود را به اندازه فاصله حدضرر از قیمت پوزیشن یا به اندازه یک و نیم الی دو برابر آن در نظر می‌گیریم. دقت کنید چنان‌چه پیش از رسیدن قیمت به حد سود یا ضرر تقاطع دیگری در نمودار رخ دهد، خروج از موقعیت بهترین اقدام است.

آموزش شناسایی نقاط ورود و خروح به کمک دو اندیکاتور EMA

در این نمودار می‌توانید شرایط ورود و پوزیشن‌های سودده را به خوبی مشاهده کنید.

استراتژی ترکیبی MACD-RSI-EMA

یکی از کاربردهای مهم شاخص میانگین متحرک نمایی در ترکیب با سایر ابزار نمایان می‌شود. پس بهتر است در ادامه آموزش اندیکاتور EMA به ترکیب این ابزار با اندیکاتورهای RSI و MACD‌ هم اشاره کنیم که موجب ایجاد یک استراتژی کارآمد می‌شوند.

اندیکاتور مکدی دو ناحیه مثبت و منفی دارد و از دو میانگین متحرک کوتاه و بلندمدت تشکیل شده است. یکی از میانگین‌ها ۱۲ و دیگری ۲۶ دوره‌ای است. اندیکاتور RSI نیز از میانگین متحرک در ساختار خود بهره می‌برد. این اندیکاتور نمودار را به سه ناحیه بالای ۷۰ (اشباع خرید)، زیر ۳۰ (اشباع فروش) و ناحیه میانی بین ۳۰ تا ۷۰ تقسیم می‌کند.

استراتژی ترکیبی MACD-RSI-EMA

به کمک ترکیب این سه اندیکاتور می‌توان نتایج خوبی دریافت کرد. زمانی که اندیکاتور مکدی در ناحیه اشباع فروش قرار دارد و خط مکدی خط سیگنال را از سمت پایین به بالا قطع کند، شرط نخست برای ورود به معامله برقرار است. افزون بر این باید به اندیکاتور RSI نیز توجه کرد. در شرایطی که مکدی سیگنال ورود صادر می‌کند اندیکاتور RSI نیز باید در نواحی زیر ۶۰ قرار داشته باشد تا بتوان وارد معامله شد.

صدور سیگنال فروش نیز توسط اندیکاتور میانگین متحرک و RSI صادر می‌شود. برای خروج از معامله به دو اندیکاتور میانگین متحرک نمایی کوتاه‌مدت ۱۳ روزه و بلندمدت ۲۱ روزه احتیاج داریم. زمانی که میانگین بلندمدت در نواحی پایین‌تر از میانگین کوتاه‌مدت حرکت کند، حدضرر شناور را می‌توان تعیین کرد.

در شرایطی که میانگین کوتاه‌مدت، میانگین بلندمدت را از بالا به پایین قطع کند، شرط اول سیگنال خروج برقرار خواهد شد. شرط دوم آن است که اندیکاتور RSI در نواحی بالای ۳۰ قرار گرفته باشد.

جمع‌بندی

اندیکاتور میانگین متحرک نمایی به منظور اصلاح مشکلات اندیکاتورهای MA طراحی شده است. اندیکاتورهای میانگین متحرک همیشه به دلیل کند بودن، سیگنال‌ها را با تاخیر منتشر می‌کنند. استفاده از اندیکاتور EMA که در این مطلب آموزش داده شد، می‌تواند موجب بهبود وضعیت شود. توجه کنید که این اندیکاتور به قیمت‌های اخیر توجه بیشتری دارد و وزن بیشتری برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. همین امر موجب می‌شود که در مقایسه با اندیکاتور میانگین متحرک ساده واکنش‌های سریع‌تری به تغییرات قیمت داشته باشد. شاید برخی میانگین‌های متحرک را اندیکاتورهایی پر از عیب بدانند اما مزایای این ابزار بیشتر است. درست است که اندیکاتورهای تاخیری همیشه یک گام از بازار عقب‌تر هستند اما این مسئله می‌تواند منجر به صدور سیگنال‌های خروج صحیح‌تری شود. هرچند برای صدور سیگنال‌های ورود به اندیکاتورهای سریع‌تری نیاز است. از شاخص میانگین متحرک نمایی می‌توان به منظور سطوح حمایت و مقاومت نیز استفاده کرد. به کمک این اندیکاتور می‌توان روندهای نزولی و صعودی را تشخیص داد و هم‌چنین می‌توان از تقاطع میانگین با نمودار قیمت سیگنال‌های مناسبی دریافت کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا