آموزش

صندوق بازارگردانی چیست؟

صندوق بازارگردانی از جمله‌ ابزارهای مالی در بازار سرمایه به شمار می‌رود که نقشی اساسی در تعادل بازار و جلوگیری از ایجاد نوسانات به عهده دارد. رسالت این صندوق‌ها، حفظ ارزش ذاتی سهام زیرمجموعه‌ یک نهاد است که منجر به جلوگیری از بروز قیمت‌های غیرواقعی می‌شود. این صندوق‌ها همچنین در زمان مقتضی وظیفه‌ پشتیبانی از سهام زیرمجموعه خود را نیز به عهده دارند.

صندوق بازارگردانی از آن دسته مفاهیمی است که بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده است. هم‌زمان با رشد بازار سهام، شرکت‌های زیادی اقدام به ورود به این بازار کرده‌اند. همچنین مقرر شده است که شرکت‌هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام دولتی دارند، باید وارد این بازار شوند.

نقش سبدگردان‌ها در این‌ میان مشخص می‌شود. شرکت‌ها به منظور دستیابی به موفقیت بیشتر، از سبدگردان‌هایی کمک می‌گیرند که با این بازار آشنایی دارند. از همین رو صندوق‌های بازارگردانی اقدام به در اختیار گرفتن سهام شرکت‌های فعال در بازار می‌کنند و معاملات خود را بر مبنای آن انجام می‌دهند.

کاربرد صندوق بازارگردانی

صندوق‌های بازارگردانی به منظور متعادل نگه داشتن قیمت سهام و جلوگیری از بروز نوسانات ایجاد شدند. هدف این صندوق‌ها جلوگیری از تشکیل صفوف خرید و فروش بی‌مورد و هم‌چنین حفظ تعادل بازار است. این صندوق‌ها شامل سهام مرتبط با یک شرکت و همچنین سهام هم‌خانواده‌ آن‌ها هستند و توسط همان شرکت یا نهاد اداره می‌شوند.

به عنوان نمونه صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی گروه دی عمدتا مربوط به سهام بانک دی و بیمه دی است و توسط این گروه اداره می‌شود. درست است که این صندوق‌ها سرمایه‌گذاران حقوقی دارند، اما افراد حقیقی هم به صورت غیرمستقیم، از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

مزایای صندوق بازارگردانی

اگر بخواهیم از مزایای این صندوق‌ها صحبت کنیم، در درجه‌ اول باید به کاهش کارمزد معاملات صندوق اشاره کنیم. این امر به دلیل معافیت‌های صورت گرفته، کاهش محدودیت اعتباردهی و تسهیلات به صندوق بازارگردانی با توجه به اساس‌نامه آن‌ صورت گرفته است. در کشور ما هم‌اکنون ۳۸ صندوق سرمایه‌گذاری مشغول فعالیت‌اند که مشتریان آن‌ها تنها نهادهای حقوقی هستند.

در میان تمام صندوق‌های بازارگردانی موجود در کشور، صندوق گروه گردشگری ایرانیان با بازدهی ۵۲.۷۵ درصد در مرداد ماه سال جاری لقب پربازده‌ترین صندوق را از آن خود کرده است.

عملکرد این صندوق‌ها موفقیت‌آمیز است؟

از آن‌جایی که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های این صندوق‌ها، حفظ ارزش ذاتی سهام و جلوگیری از نوسانات شدید است، می‌توان به نقش پررنگ این صندوق‌ها پی برد. آمارها نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر و به دلیل ورود افراد بی‌تجربه، تعادل بازار به هم خورده است. به گونه‌ای که در شش ماه ابتدایی سال ۹۹، شاهد تشکیل صفوف خرید و فروش فراوانی بوده‌ایم.

کارشناسان مسائل مالی و فعالان بازار بورس نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در ایجاد تعادل بازار بسیار مهم می‌دانند. آن‌ها بر این باورند که عدم تعادل در بازار، منجر به بروز اتفاقاتی خواهد شد که در روزهای گذشته نیز شاهد آن‌ها بودیم و این امر نکته‌ای منفی به شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا