آموزش

نسبت P/S چیست؟ رابطه میان قیمت سهم و میزان فروش آن

معمولا تکنیکالیست‌ها و تحلیل‌گران بنیادی بسیاری از مواقع با هم سر جنگ دارند چرا که هر یک شیوه خود را بر دیگری ارجح می‌دانند. استراتژی درست در این زمینه ترکیب تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال است. در این میان یکی از کلیدی‌ترین ابزار در تحلیل بنیادی که می‌تواند تضمین‌کننده‌ی انتخاب درست یک سهم برای تحلیل تکنیکال باشد، نسبت قیمت به فروش یا همان P/S است. در این مبحث می‌خواهیم ضمن معرفی کامل تعریف نسبت P/S، نحوه محاسبه آن را شرح دهیم و بررسی کنیم که کاربرد و مزایای آن چیست.

نسبت P/S چیست؟

آشنایی با تعریف و مفهوم نسبت P/S‌ سهام در تحلیل بنیادی

نسبت P/S سهام، نسبت قیمت بازار هر سهم را به فروش آن نشان می‌دهد. معمولا رشد فروش ثابت و قوی، نشان‌گر رشد شرکت است. به بیان دیگر رشد میزان فروش، رشد شرکت را رقم خواهد زد. این نسبت می‌تواند موجب برآورد صحیح تحلیل‌گران از وضعیت شرکت‌های مختلف شود؛ به‌ویژه شرکت‌های زیان‌ده، شرکت‌هایی که جریان نقدی منفی دارند و یا حتی شرکت‌هایی که به صورت سیکلی رشد کرده و سودشان نزدیک به صفر است. این نسبت در کنار نسبت P/E در تحلیل بنیادی از مقدمات ارزیابی وضعیت کلی سهام یک شرکت بورسی محسوب می‌شود.

نحوه محاسبه نسبت P/S‌ سهام

برای محاسبه نسبت قیمت به فروش یا همان P/S، دو روش وجود دارد. این نسبت از دو قسمت تشکیل شده است؛ بخش اول به قیمت اشاره دارد که در محاسبات خود می‌توانید از قیمت پایانی یا قیمت آخرین معامله استفاده کنید. بخش دوم این نسبت به فروش شرکت مربوط است و برای به دست آوردن این عدد لازم است میزان فروش کل شرکت به ریال را بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم.

لازم به ذکر است که از تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۰، اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است که نسبت P/S در سایت TSETMC در صفحه هر نماد درج می‌شود و نیازی به محاسبه دستی برای تحلیل نیست. با این وجود برای آشنایی دقیق‌تر، در ادامه نحوه محاسبه P/S‌ را به صورت تصویری بررسی خواهیم کرد. در این مثال از اطلاعات نماد فخوز استفاده می‌کنیم.

در صورتی که برای دریافت نسبت p/s در سایت TSETMC و در صفحه هر نماد به مشکل خوردید، می‌توانید از افزونه‌‌های وسهام برای مرورگر خود استفاده کنید:
– افزونه کروم وسهام
– افزونه فایرفاکس وسهام
– افزونه Edge وسهام

روش اول

روش نوع اول محاسبه نسبت p/s در پنج مرحله انجام می‌شود:

گام اول

ابتدا با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس tsetmc.com، سهم مورد نظر را جستجو می‌کنیم. حال باید قیمت آن را از روی تابلو بخوانیم.

گام اول محاسبه نسبت P/S سهام

گام دوم

پس از انجام مرحله نخست، لازم است که تعداد سهام را نیز پیدا کنیم. این عدد را می‌توانید در کادر میانی تابلوی هر نماد بیابید.

گام دوم محاسبه نسبت P/S

گام سوم

در گام بعدی باید به سایت کدال به آدرس codal.ir مراجعه کنیم. لازم است ابتدا نماد مورد نظر را جستجو و سپس صورت مالی تلفیقی را پیدا کنیم. خلاصه اطلاعات گزارش تفسیری برای ما حائز اهمیت است. مقدار فروش ریالی و برآورد مالی سال جاری از این طریق قابل دستیابی است.

گام سوم محاسبه نسبت P/S

پس از فشردن کلید جستجو، نتایج جستجو در جدولی در سمت چپ صفحه نمایش داده می‌شود. گزارش موردنظر را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که در بالای آن یک منوی کشویی وجود دارد. خلاصه گزارش تفسیری را می‌توانید از این منو انتخاب کنید.

دسترسی به خلاصه اطلاعات گزارش تفسیری هر نماد در سایت کدال

در نهایت می‌توانید اطلاعات لازم را در این صفحه مشاهده کنید. این جدول نشان می‌دهد که میزان فروش این سهم در سال ۱۳۹۹ برابر بوده با ۳۰۶,۴۶۷,۰۲۸ میلیون ریال. هم‌چنین برآورد میزان فروش برای سال ۱۴۰۰ نیز عبارت است از ۳۹۹,۵۳۷,۴۵۵ میلیون ریال.

محاسبه نسبت قیمت به فروش

گام چهارم

در گام بعدی لازم است اعداد به‌دست‌آمده را بر تعداد سهام منتشرشده تقسیم کنیم. دقت کنید که ارزش بازار معمولا به صورت میلیارد ریال (در این مثال ۵۰B) و میزان فروش به شکل میلیون ریال در تابلوی هر نماد درج می‌شود. پس ارزش بازار را نیز باید به صورت میلیون در نظر گرفت. یعنی به جای ۵۰ میلیارد ریال، باید ۵۰,۰۰۰ در محاسبات لحاظ شود. بر این اساس:

  • ارزش فروش به ازای هر سهم در سال ۱۳۹۹ برابر است با: ۶,۱۲۹ ریال.
  • ارزش فروش به ازای هر سهم در سال ۱۴۰۰ برابر است با: ۷,۹۹۰ ریال.

گام پنجم

در نهایت برای محاسبه نسبت P/S سهام کافی است قیمت سهم را بر میزان فروش به ازای هر سهم که در گام چهارم به دست آوردیم، تقسیم کنیم. قیمت سهم را در گام نخست به دست آوردیم که برای سهم فخوز برابر است با ۱۵,۶۰۰ ریال. بر این اساس:

  • نسبت P/S در سال ۱۳۹۹ برابر است با: ۲.۵۴۵ ریال.
  • نسبت P/S در سال ۱۴۰۰ برابر است با: ۱.۹۵۲ریال.

روش دوم محاسبه نسبت P/S

اما افزون بر روش قبلی، روش دیگری نیز برای محاسبه نسبت قیمت به فروش وجود دارد. این روش ساده‌تر از شیوه قبلی است. برای انجام محاسبات ابتدا باید ارزش بازار سهام را از سایت بورس تهران به دست آوریم. در تصویر می‌بینید که این عدد برابر است با ۷۷۷,۰۰۰ B. اما در محاسبات عدد ۷۷۷,۰۰۰,۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود تا نتایج درستی حاصل شود.

سپس لازم است که این عدد بر میزان فروش شرکت ( مشابه گام سوم روش قبلی) تقسیم شود. توجه کنید که در هر دو روش نتایج یکسانی به دست خواهیم آورد.

ارزش بازار سهام در تابلوی نماد هر سهم

نکته

باید به این نکته توجه کرد که نسبت قیمت به فروش برای هر صنعت متفاوت است. اما با این‌همه می‌توان گفت مناسب‌ترین بازه برای نسبت P/S سهام، عددی میان ۱ و ۲ است. البته اگر نسبت مذکور از عدد یک کوچک‌تر باشد، نشان‌گر شرایطی مطلوب است.

اما P/S برابر با یک بیان می‌کند که فروش شرکت دقیقا به اندازه ارزش بازار آن است. دقت کنید که این فروش با سود برابر نیست و در محاسبات باید سود بهای تمام‌شده را از میزان فروش کسر کنیم.

طریقه استفاده از P/S در تحلیل سهام

برای درک مفهوم این نسبت به یک مثال توجه کنید. فرض کنید برای راه‌اندازی یک کسب و کار مبلغ یک میلیارد تومان خرج کرده‌اید و میزان فروش سالانه‌تان هم به همین اندازه باشد. این یک خبر خوش است. ممکن است از این کسب‌وکار سودی چندصد میلیونی داشته باشید. اما حداقل باید فروشی به میزان حداقل ارزش کل کسب‌وکارتان داشته باشید.

برای بررسی بهتر نسبت قیمت به فروش یا P/S یک سهم، می‌توانید آن را با P/S سهم‌های مختلف در صنایع موردنظر مقایسه کنید. برای انجام چنین کاری می‌توانید این نسبت را برای تمام سهم‌های حاضر در یک صنعت محاسبه کنید. سپس باید میانگین اعداد‌ حاصل را محاسبه کنید. پس از آن می‌توانید دریابید که آیا میانگین سهام شما از میانگین صنعت کمتر است یا بیشتر. هم‌چنین اگر سهمی EPS منفی داشته باشد و P/S آن نزولی باشد، این احتمال وجود دارد که سهم در حال گذار از زیان‌دهی به سودآوری باشد.

چطور می‌توان مبلغ فروش را از صورت سود و زیان پیدا کرد؟

این امکان وجود دارد که در سایت کدال برای برخی از شرکت‌ها نتوانید گزارش تفسیری را بیابید. هم‌چنین در شرکت‌های سرمایه‌گذاری و واسطه‌گری مالی نیز میزان فروش مسئله‌ای متفاوت است. این شرکت‌ها تولیدی نیستند که کالایی برای فروش داشته باشند. پس در این شرکت‌ها روش راه‌کار محاسبه نسبت P/S چیست؟

در چنین مواقعی به سراغ صورت سود و زیان می‌رویم. برای این کار مرحله سه را تکرار می‌کنیم و این بار از منوی کشویی کدال، به جای خلاصه گزارش تفسیری گزینه صورت سود و زیان را انتخاب می‌کنیم. با مراجعه به بخش درآمدهای عملیاتی می‌توانید مبلغ فروش را به دست آورید. عددی که در درآمدهای عملیاتی درج می‌شود با عدد فروش یکسان است. البته دقت کنید که این نسبت را نمی‌توان به تنهایی ملاک خرید یا فروش یک سهم تلقی کرد. بلکه باید به سایر فاکتورهای تحلیل بنیادی نیز توجه شود.

دسترسی به مبلغ فروش از طریق صورت سود و زیان

مزایای استفاده از نسبت P/S سهام چیست؟

نسبت P/S میزان پیشرفت یک شرکت را نشان می‌دهد. این نسبت از حاشیه سود شرکت خبر می‌دهد. حاشیه سود بیشتر مساوی است با نسبت P/S بزرگ‌تر. همین مسئله موجب تفاوت این نسبت در صنایع مختلف می‌شود. مثلا این نسبت در صنایع خدماتی میزانی بیشتر از صنایع تولیدی دارد. چرا که حاشیه سود در صنایع خدماتی بیشتر از صنایع تولیدی است. دلیل این مسئله نیز کم بودن هزینه‌های سربار در صنایع خدماتی است.

معمولا دستکاری در میزان فروش نسبت به سود کمتر امکان‌پذیر است. هم‌چنین میزان فروش نسبت به سود و جریان نقدی پایدارتر است. یعنی میزان فروش صرفا به واسطه فروش شرکت حاصل می‌شود ولی در محاسبه میزان سود چندین پارامتر و فاکتور مالی مختلف دخیل هستند که راه را برای دستکاری باز می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت محاسبه این نسبت می‌تواند که باعث افزایش دقت در تحلیل و بررسی شرکت موردنظر شود.

جمع‌بندی

مفهوم نسبت قیمت به فروش یا P/S از جمله مهم‌ترین مفاهیم موجود در تحلیل بنیادی است و از تقسیم قیمت بازار هر سهم به فروش آن به دست می‌آید. برای محاسبه این نسبت به اطلاعاتی نیاز داریم که از طریق تابلوی سهم قابل دسترسی است. هم‌چنین لازم است که با مراجعه به صورت‌های مالی در کدال، میزان فروش سالانه سهام را نیز بررسی کنیم و سپس با تقسیم قیمت سهم بر میزان فروش به ازای هر سهم، می‌توانیم که این نسبت را به دست بیاوریم. عدد مناسب معمولاً عددی است که در بازه میان یک و دو قرار دارد.

سوالات متداول با پاسخ‌های کوتاه

نسبت قیمت به فروش یا P/S چیست؟

نسبت P/S سهام، نسبت قیمت بازار هر سهم را به فروش آن نشان می‌دهد. این نسبت یکی از فاکتورهایی است که در تحلیل بنیادی کاربرد دارد و در جهت انتخاب مطمئن‌تر سهام کمک زیادی می‌کند.

کاربرد نسبت P/S چیست؟

به کمک این نسبت می‌توان از رشد و پیشرفت یک شرکت در طی گذر زمان مطلع شد و برای انتخاب درستِ سهام تصمیم‌گیری کرد. برای این کار بهتر است این نسبت را در بازه‌های زمانی مختلف مقایسه کنید.

چطور می‌توان نسبت P/S سهام را محاسبه کرد؟

برای محاسبه این نسبت به اطلاعات تابلوی سهم برای به دست آوردن قیمت و به اطلاعات صورت‌های مالی در کدال نیاز داریم. با تقسیم قیمت سهم بر میزان فروش به ازای هر سهم، می‌توانیم که این نسبت را به دست بیاوریم. بهترین نتیجه حاصل از این نسبت، عددی میان ۱ و ۲ است.

نتایج حاصل از نسبت P/S‌ چقدر به واقعیت نزدیک است؟

اگر در محاسبات از میزان فروش پیش‌بینی‌شده استفاده کنیم، در صورتی که پیش‌بینی‌ها غیرواقع‌بینانه باشند نتایج نیز صحیح نخواهند بود. اما اگر گزارش فروش مطابق آمار واقعی باشد، نتایج نیز واقعی هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا