مقالات

شاخص Russell 2000 چیست؟ معیاری برای پیگیری شرکت‌هایی با سرمایه بازار اندک

همه سرمایه‌گذاران دوست دارند در زمانی اندک اطلاعات مفیدی از بازار سرمایه به دست آورند. شاخص‌ها بهترین ابزاری هستند که می‌توانند برای رسیدن به این هدف مهم به سرمایه‌گذاران کمک کنند. شاخص راسل ۲۰۰۰ یکی از مهم‌ترین این معیارهاست که افراد زیادی در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. این شاخص نیز مانند چند شاخص برتر دیگر دنیا، مربوط به بازار بورس آمریکاست. اما برای آشنایی بیشتر و درک این ابزار، باید دید نقطه قوت شاخص Russell 2000 در مقایسه سایر شاخص‌ها در چیست و سرمایه‌گذاران در چه مواردی و به چه علت به استفاده از این شاخص روی می‌آورند.

شاخص Russell 2000 چیست؟

آشنایی با شاخص Russell 2000‌ و ساختار آن

در سال ۱۹۸۴ شرکت فرانک راسل اقدام به راه‌اندازی شاخص راسل ۲۰۰۰ کرد. این شاخص از ۲۰۰۰ شرکت که سرمایه کوچکی دارند تشکیل شده است. سهام‌داران برای خرید سهام کوچک در آمریکا به این شاخص به عنوان یک معیار معتبر استناد می‌کنند.

شاخص‌ها با توجه به معیارهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. مثلا در یک شاخص اندازه شرکت مهم است و در شاخصی دیگر صنعت یا جغرافیا اهمیت دارد. در آمریکا برخلاف شاخص S&P500 که عملکرد ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی را در بازار بورس نشان می‌دهد، شاخص راسل دو هزار همین کار را در مورد شرکت‌هایی با سرمایه بازار کمتر می‌کند.

شاخص راسل چندین زیرمجموعه دارد که یکی از آن‌ها راسل ۲۰۰۰ نامیده می‌شود. عدد ۲۰۰۰ در این شاخص نشان‌گر آن است که این معیار عملکرد ۲۰۰۰ شرکت کوچک را که به کسب‌وکارهای داخلی مشغول هستند، اندازه‌گیری می‌کند.

تمام سهام این ۲۰۰۰ شرکت مورد محاسبه در شاخص Russell 2000 در بورس آمریکا حاضر هستند. یعنی این شاخص عملکرد بازار سهام آمریکا را نشان می‌دهد و از این منظر کاربرد آن گسترده است.

می‌توان از این شاخص در موارد مختلفی استفاده کرد ولی بیشترین کاربرد آن برای سنجش عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه کم است.

درک عملکرد و کاربرد شاخص راسل ۲۰۰۰

شاخص‌هایی نظیر S&P500، نزدک و یا داوجونز از جمله شاخص‌های معتبری هستند که سرمایه‌گذاران بسیاری از آن استفاده می‌کنند. اما در این میان برخی به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی هستند که سرمایه بازار کمتری دارند. به همین خاطر از شاخص راسل ۲۰۰۰ استفاده می‌کنند که هم برای سرمایه‌گذاران فارکس کاربرد دارد و هم برای سرمایه‌گذاران بازار بورس.

از آن ‌جا که این شاخص عملکرد کسب‌وکارهای کوچک‌تر و داخلی را به نمایش می‌گذارد، بسیاری آن را مهم‌ترین شاخص اقتصاد آمریکا قلمداد می‌کنند.

شاخص راسل ۲۰۰۰ با وزن‌دهی به ارزش سرمایه سهام عمل می‌کند. در واقع آخرین قیمت فروش یک سهم و هم‌چنین تعداد سهام قابل‌معامله (و نه کل سرمایه بازار شرکت) می‌تواند بر عملکرد این شاخص اثر بگذارد.

اکنون این شاخص بخشی از گروه FTSE Russell را تشکیل می‌دهد که در بازار بورس لندن مشغول فعالیت است.

معمولا سرمایه‌گذارانی که به سرمایه‌گذاری‌های کوچک مشغول‌اند برای مقایسه عملکردشان به مقایسه پرتفوی خود با شاخص راسل ۲۰۰۰ می‌پردازند چرا که این شاخص توسط بخش فرعی بازار بورس آمریکا ارائه می‌شود و فرصت‌های مطلوبی را می‌توان بر اساس آن کشف کرد.

ساختار شاخص Russell 2000 چیست؟

برای درک بهتر ساختار شاخص راسل، باید گفت راسل ۲۰۰۰ خود بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر به نام راسل ۳۰۰۰ است. شاخص راسل ۳۰۰۰ به منظور بازتاب بورس آمریکا به وجود آمد. این شاخص حدودا ۹۲ درصد بازار سهام آمریکا را پوشش می‌دهد و شامل ۳۰۰۰ شرکت آمریکایی بزرگ است.

این شاخص از آن جهت حائز اهمیت است که ۱۰ درصد از ارزش بازار شرکت‌های بورس آمریکا را نشان می‌دهد. به جز این شاخص، شاخص راسل ۱۰۰۰ نیز زیرمجموعه دیگری از راسل ۳۰۰۰ است. به طور خلاصه می‌توان گفت شاخص راسل از سه شاخص جزئی تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

 • شاخص راسل ۱۰۰۰
 • شاخص راسل ۲۰۰۰
 • شاخص راسل ۳۰۰۰

روش سرمایه‌گذاری در شاخص Russell 2000 چیست؟

سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید جداگانه سهام هر یک از شرکت‌های حاضر در این شاخص، کل راسل ۲۰۰۰ را در پرتفوی خود بازسازی کنند. این افراد مشقت‌های فراوانی کشیده‌اند تا یک پرتفوی مطلوب و البته پیچیده تشکیل دهند که هم چون شاخص راسل ۲۰۰۰ عمل کند. این سرمایه‌گذاران موفق شده‌اند عملکرد این شاخص را در پرتفوی خود تکرار و کپی کنند. این اقدام یکی از روش‌هایی است که می‌توان بر اساس آن به سودآوری رسید. اما راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد که می‌توان به آن‌ها روی آورد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از معاملات آتی این شاخص یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بر مبنای شاخص راسل ۲۰۰۰ فعالیت می‌کنند نیز بهره ببرند. یکی از پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری در این خصوص، صندوق‌های قابل معامله در بورس است. این صندوق‌ها در پی تکرار و تکثیر عملکرد شاخص هستند و سرمایه‌گذاری در آن‌ها می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. بیشترین معامله در ETFها به شاخص (iShares ‘Russell 2000 ETF (IWM مربوط است.

هم‌چنین تعدادی از کارگزاری‌ها خود اقدام به ارائه صندوق‌های قابل معامله در بورس و صندوق‌های شاخص بر مبنای راسل ۲۰۰۰ می‌کنند. با این همه نمی‌توان به صورت مستقیم صندوق‌های راسل ۲۰۰۰ را از FTSE خریداری کرد.

ترکیب صنایع حاضر در شاخص راسل ۲۰۰۰

صنایع این شاخص شامل صنایع مالی،‌ بخش صنعتی، خدمات درمانی، فناوری، مصرفی و فناوری ارتباطات هستند اما درصدی که هر کدام از این صنایع به خود اختصاص داده‌اند، متفاوت است.

نگاهی به جدول زیر بیندازید تا متوجه شوید مهم‌ترین صنعت از دید شاخص Russell 2000 چیست. در این جدول می‌توان دید که در سال‌های مختلف، درصد صنایع حاضر در این شاخص متفاوت است. این مسئله نشان می‌دهد که در هر برهه از زمان صنایع خاصی مورد توجه قرار می‌گیرند و بر آن‌ها تمرکز می‌شود.

صنعت۱۲/۳۱/۲۰۲۰۶/۳۰/۲۰۲۰۱۲/۳۱/۲۰۱۹۱۲/۳۱/۲۰۱۸۱۲/۳۱/۲۰۱۷۱۲/۳۱/۲۰۱۶۱۲/۳۱/۲۰۱۵
ارتباطات۲.۳۳%۲.۵۴%۲.۳۱%۳.۳۲%
کالاهای مصرفی اختیاری۱۳.۰۷%۱۱.۷۸%۱۰.۸۹%۱۲.۱۷%۱۲.۵۱%۱۲.۵۸%۱۳.۴۷%
کالاهای مصرفی اساسی۳.۲۲%۳.۳۴%۳.۰۲%۲.۸۸%۲.۷۷%۲.۹۹%۳.۴۱%
انرژی۲.۰۹%۲.۲۵%۳.۱۹%۳.۵۲%۴.۰۱%۳.۷۶%۲.۶۹%
مالی۱۵.۳۲%۱۶.۳۰%۱۷.۵۹%۱۸.۱۷%۱۷.۷۸%۱۹.۷۸%۲۵.۶۰%
مراقبت‌های بهداشتی۲۱.۱۱%۲۰.۶۳%۱۸.۲۲%۱۵.۵۲%۱۵.۳۵%۱۲.۱۶%۱۶.۵۳%
صنعتی۱۵.۳۵%۱۴.۵۳%۱۵.۸۴%۱۴.۸۴%۱۵.۳۸%۱۴.۶۴%۱۲.۱۳%
فناوری اطلاعات۱۴.۱۳%۱۳.۸۸%۱۳.۵۶%۱۴.۷۰%۱۶.۶۴%۱۶.۹۴%۱۸.۰۰%
مواد۴.۲۰%۴.۰۵%۳.۹۱%۳.۷۱%۴.۵۵%۴.۸۸%۳.۶۱%
خدمات عمومی۲.۹۸%۳.۶۴%۳.۶۸%۳.۸۵%۳.۵۳%۳.۶۵%۳.۷۱%
املاک و مستغلات۶.۲۰%۷.۰۶%۷.۸۰%۷.۳۳%۶.۷۴%۷.۸۶%
Telecoms (دیسکانت)۰.۷۶%۰.۷۶%۰.۸۵%
ترکیب صنایع حاضر در شاخص راسل ۲۰۰۰ در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰

از آن جا که این شاخص به لحاظ تعداد صنایع چندان متنوع نیست، نمی‌توان با بررسی آن به عملکرد سایر صنایع پی برد.

لیست شرکت‌های شاخص راسل ۲۰۰۰

به منظور تعیین این که کدام شرکت‌ها می‌توانند در این شاخص قرار گیرند، گروه FTSE هر کدام از شرکت‌های تشکیل‌دهنده راسل ۳۰۰۰ را با توجه به سرمایه بازار آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند. پس از انجام این کار، یک سوم ابتدایی این فهرست را به شاخص راسل ۱۰۰۰ اختصاص می‌دهد. دو سوم باقی‌مانده هم شاخص راسل ۲۰۰۰ را تشکیل می‌دهند.

هر سال با فرا رسیدن ماه می، FTSE اقدام به ارزیابی مجدد می‌کند تا ببیند آیا جایگاه فعلی شرکت‌ها صحیح است یا تغییراتی که رخ داده باید در این فهرست لحاظ شود. این تغییرات ناشی از تغییر اندازه شرکت‌ها یا منحل شدن آن‌ها با گذشت زمان است. در این بازنگری شرکت‌های جدیدی که تازه راه‌اندازی شده‌اند هم می‌توانند که در این فهرست قرار گیرند.

در فاصله هر ماه می تا ماه می سال آینده شرکت‌های واجد شرایطی که سهام آن‌ها (از طریق شیوه‌هایی مانند عرضه اولیه عمومی) به عموم عرضه می‌شود و به لحاظ سرمایه بازار شایستگی حضور در این شاخص را دارند، به صورت فصلی به شاخص اضافه می‌شوند. همین مسئله است که موجب می‌شود گاهی لیست شرکت‌های شاخص راسل ۲۰۰۰ بیش از ۲۰۰۰ عدد شود.

از آن جا که این شاخص از شرکت‌های کوچک تشکیل می‌شود ممکن است با اسامی آن‌ها چندان آشنا نباشید و یا حتی نام آن‌ها را تاکنون نشنیده باشید. تا تاریخ ۳۰ آوریل سال ۲۰۲۱، ۱۰ شرکت برتر این شاخص با دسته‌بندی بر اساس سرمایه بازار به شرح زیر هستند:

نام شرکتنماد
Caesars EntertainmentCZR
Novavax IncNVAX
Penn National GamingPENN
Plug PowerPLUG
Darling IngredientsDAR
Restoration HardwareRH
Lithia MotorsLAD
GamestopGME
Corp Builders FirstsourceBLDR
Deckers OutdoorDECK

در این لینک می‌توانید لیست به‌روز شرکت‌ها و وضعیت شاخص راسل ۲۰۰۰ را مشاهده کنید.

زیرمجموعه‌های شاخص Russell 2000

گروه FTSE شاخص راسل دو هزار را به شاخص‌های کوچک‌تری تقسیم کرده است. این کار برای سرمایه‌گذارانی که در پی ردیابی عملکرد بخش‌های خاصی از شرکت‌های بازار سهام هستند بسیار خوشایند است. این زیرمجموعه‌ها عملکرد شرکت‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد را ردیابی می کنند. مثلا شاخص رشد راسل ۲۰۰۰ (Russell 2000 Growth Index) عملکرد شرکت‌های راسل ۲۰۰۰ را با نسبت قیمت به ارزش دفتری و ارزش رشد پیش‌بینی‌شده‌ی بالاتر اندازه‌گیری می‌کند.  

یا مثلا شاخص ارزش راسل ۲۰۰۰ (Russell 2000 Value Index) عملکرد شرکت‌های راسل ۲۰۰۰ را با نسبت قیمت به ارزش دفتری و ارزش رشد پیش‌بینی‌شده‌ی پایین‌تر اندازه‌گیری می‌کند. 

شاخص‌های زیرمجموعه راسل ۲۰۰۰ عبارت‌اند از:

 • شاخص دفاعی راسل ۲۰۰۰
 • شاخص پویا
 • شاخص رشد راسل ۲۰۰۰
 • شاخص ارزش راسل ۲۰۰۰
 • شاخص رشد-دفاعی راسل ۲۰۰۰
 • شاخص رشد- پویا راسل ۲۰۰۰
 • شاخص ارزش- افعی راسل ۲۰۰۰
 • شاخص ارزش- پویا راسل ۲۰۰۰

دلیل نوسانات زیاد شاخص Russell 2000 چیست؟

از آن جا که این شاخص عملکرد شرکت‌هایی با سرمایه بازار کوچک را نشان می‌دهد، عملکرد متفاوتی با سایر شاخص‌ها نظیر میانگین صنعتی داوجونز دارد که تمرکزشان بر شرکت‌هایی است که سرمایه بازار آن‌ها بزرگ‌تر است. همین مسئله موجب می‌شود راسل دو هزار نوسانات بیشتری را نشان دهد چرا که شرکت‌های کوچک‌تر منابع مالی محدودتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر دارند و در برابر تغییرات بازار بورس کمتر مجهز هستند. بنابراین نمی‌توانند به آسانی این تغییرات را تاب بیاورند.

این پتانسیل بیشتر قرارگیری در معرض ریسک مساوی است با پتانسیل بیشتر برای رشد تصاعدی. اما با این همه وقتی سهام شما ۱۰ دلار می‌ارزد، دوبرابر کردنش آسان‌تر از موقعی است که ارزش آن ۱۰۰ دلار است.

بسیاری از اقتصاددانان شاخص راسل ۲۰۰۰ را هم‌چون S&P500 مانند یک فشارسنج اقتصادی دقیق در بورس آمریکا می‌دانند. به‌ویژه در مورد شرکت‌های کوچک‌تر این مسئله بیشتر صدق می‌کند. افزون بر این مسئله، از شاخص راسل دو هزار می‌توان به عنوان زنگ هشداری برای اقتصاد یاد کرد چرا که کسب‌وکارهای کوچک‌تری که در این شاخص حضور دارند، می‌توانند موتور رشد مشاغل را روشن کنند. به همین دلیل پیگیری این مشاغل می‌تواند به اقتصاددانان در پیش‌بینی روند اقتصاد آمریکا کمک کند.

شاخص راسل ۲۰۰۰ در برابر S&P SmallCap 600

شاخص S&P SmallCap 600 بر خلاف همتای معروفش (یعنی S&P) و البته مشابه راسل ۲۰۰۰، سهام شرکت‌های کوچک‌تر را ردیابی می‌کند. اما از آن جا که S&P SmallCap 600 تعداد کمتر از یک سوم شرکت‌های راسل ۲۰۰۰ را پوشش می‌دهد، محدوده کمتری از شرکت‌های با سرمایه بازار کم را در کل بورس در بر می‌گیرد. این مسئله باعث می‌شود این شاخص وسعت دید کمتری به معامله‌گران ببخشد.

S&P SmallCap 600 به طور تخمینی ۲.۵ درصد از سهام بازار را با توجه به سرمایه بازار در برمی‌گیرد؛ در حالی که این رقم در شاخص راسل ۲۰۰۰ چیزی در حدود ۱۰ درصد است.

سرمایه‌گذاری در راسل ۲۰۰۰؛ بله یا خیر؟

درست است که سرمایه‌گذاری روی شاخص راسل ۲۰۰۰ می‌تواند یک اقدام زیرکانه برای تشکیل پرتفوی موفق باشد اما لزوماً نمی‌توان این نسخه را برای هر کسی پیچید. راسل ۲۰۰۰ این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا بدون آن که نیاز باشد عملکرد هر یک از آن شرکت‌ها را جداگانه بررسی کنند، روی تعدادی از شرکت‌ها با سرمایه بازار کوچک‌تر سرمایه‌گذاری کنند. درست است که این اقدام با سودآوری بالایی همراه است، ولی در صورت متضرر شدن، موجب کاهش محسوس سرمایه خواهد شد. به بیان دیگر سودآوری بالاتر ریسک بالاتری را نیز به همراه دارد.

سرمایه‌گذاری روی این شاخص می‌تواند با یک رویکرد مطلوب همراه باشد. یعنی یک سرمایه‌گذاری ساده و صحیح که می‌تواند در عین حال فرصت‌های چشم‌گیر سودآوری را نیز از طریق شرکت‌هایی با سرمایه بازار کمتر و جایگاه بهتر را با خود به همراه داشته باشد. اما شرکت‌های با سرمایه کمتر اغلب نوسان‌های قیمتی شدیدتری را در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر تجربه می‌کنند. این جمله نشان می‌دهد که صندوق‌های راسل ۲۰۰۰ می‌توانند ترس و وحشت بیشتری را در مقایسه با شاخص شرکت‌های بزرگ‌تر در جان سرمایه‌گذاران محتاط‌تر بیندازند.

فارغ از این که از این فرصت سرمایه‌گذاری با ریسک و ریوارد بالا استقبال می‌کنید یا خیر، بیشتر سرمایه‌گذاران تمایل ندارند بخش اعظم پرتفوی خود را به صندوق‌های راسل ۲۰۰۰ اختصاص دهند. ریسک سرمایه‌گذاری در این شاخص (حتی با توجه به دربرگرفتن بخش مهم و عظیمی از بازار توسط شاخص راسل ۲۰۰۰) موجب می‌شود که نتوانیم از آن به عنوان معیاری اساسی برای تشکیل پرتفوی سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

جمع‌بندی

شاخص Russell 2000‌ سهام ۲۰۰۰ شرکت حاضر در بورس آمریکا را نشان می‌دهد و خود بخشی از شاخص بزرگ‌تری به نام راسل ۳۰۰۰ است. سرمایه‌گذاران معمولا برای سرمایه‌گذاری در شاخص راسل ۲۰۰۰، به سراغ صندوق‌های قابل معامله در بورس می‌روند. این صندوق‌ها بر اساس شاخص راسل ۲۰۰۰ فعالیت می‌کنند و از این رو تغییر در این شاخص، موجب تغییر در واحدهای صندوق خواهد شد. شاخص راسل دو هزار در اقتصاد آمریکا کارکردی مشابه یک زنگ هشدار دارد زیرا شرکت‌های کوچک‌ حاضر در آن به نوعی موتور مولد مشاغل محسوب می‌شوند و وضعیت آن‌ها در این شاخص می‌تواند به اقتصاددانان در پیش‌بینی روند اقتصاد آمریکا کمک کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا