آموزش

سامانه سجام چیست و چگونه می‌توان در آن ثبت‌نام کرد؟

در صورتی که می خواهید تحت هر عنوانی، از جمله شخص حقوقی، حقیقی یا سرمایه‌گذار صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی و به ‌طور کلی هر فردی که هر نوع دارایی مالی دارند، در بورس فعالیت داشته باشید، باید در سامانه سجام به نشانی  www.sejam.ir  ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، با داشتن کد بورسی معاملات خود را آغاز کنید.

در حال حاضر تعداد سهامداران در بازار سرمایه روز به روز در حال افزایش است و ورود سهامداران جدید مساوی با تزریق سرمایه‌ای هنگفت در این بازار همراه است.

سامانه سجام یکی از سامانه‌های زیر‌ساختی و از لحاظ گستردگی ارائه خدمات نیز سامانه‌ای ملی در بازار سرمایه کشور است که اولین بار در سال ۱۳۸۴ ایجاد شد در واقع در راستای تسهیل در امر ثبت‌نام، پرداخت و دریافت سود مورد استفاده قرار می گیرد.

سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است و توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، زیر نظر سازمان بورس و به منظوراحراز هویت مشتریان، مبارزه با پول شویی وارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه گذاران راه‌اندازی شده است. همچنین این سامانه مورد تایید و تحت نظارت کمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اواراق بهادار نیز است.

در این سامانه، اطلاعات سهامداران به صورت یکپارچه جمع‌آوری می‌شود و سوابق معاملاتی هر فرد در بازار سهام با شفافیت نگهداری می‌شود که یک امکان مناسب برای بهبود شرایط سرمایه‌گذاری در بازار بورس است.

مزایای ثبت‌نام در سجام چیست؟

۱- کمک به تجهیز و طبقه‌بندی بانک اطلاعاتی بازار سرمایه و نهادهای مالی به واسطه ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری افراد

۲- تسهیل دسترسی به اطلاعات به واسطه یکپارچه شدن آن‌ها

۳- رفع نیاز به مراجعه مداوم به دفاتر کارگزاری و پیشخوان دولت برای احراز هویت جهت انجام اموری مانند اخذ کد بورسی، صدور کد سبد گردانی، تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام (از طریق حساب بانکی که به سامانه سجام معرفی شده) و امور دیگر

۴- مبارزه با پولشویی و تأمین مالی غیرمجاز که از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی سامانه سجام هستند

۵- از بین رفتن امکان سوءاستفاده از اطلاعات سرمایه‌گذاران و محفوظ ماندن آن‌ها

۶- سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت نیز هست. سهام عدالت در قالب صندوق های ETF (قابل معامله) قابل خرید و فروش خواهند شد که هر فرد از طریق سامانه سجام به سهام عدالت خود دسترسی خواهد داشت

روش ثبت‌نام در سامانه سجام

جهت ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع ثبت اطلاعات، پس از ورود به نشانی اینترنتی  www.sejam.ir باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- وضعیت اولیه

۲- تکمیل فرم‌ها

۳- تائید استعلام و دریافت کد پیگیری

۴- احراز هویت غیر حضوری یا حضوری

۵- انجام عملیات احراز هویت در مراکز منتخب

۶- تائید سهامدار در سامانه سجام بورس

اگر قصد دارید وارد حوزه معاملات در بازار سرمایه بشوید باید علاوه بر پر کردن فرم‌های کارگزاری، اطلاعات خواسته شده در سامانه سجام بورس را نیز تکمیل نمایید. پس از طی مراحل ثبت‌نام در این سامانه، یک کد ۱۰ رقمی به شماره همراهی که در سامانه اعلام کرده‌اید، ارسال می‌گردد که جهت تکمیل فرآیند ثبت‌نام در کارگزاری حتما باید این کد را به مسئول کارگزاری اعلام فرمایید.

بر اساس اطلاعیه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، کلیه‌ی سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه کشور مکلف‌اند که ضمن مراجعه به سامانه سجام و تکمیل پرسشنامه، نسبت به ثبت‌نام در این سامانه اقدام نمایند.

پس از سجامی شدن اعضای هیئت‌مدیره، صاحبان امضا و اشخاص مجاز به سفارش، سجامی شدن شخص حقوقی نیز به‌ صورت خودکار انجام می‌شود. پس از گذشت مهلت تعیین شده، کد معاملاتی اشخاصی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، غیرفعال خواهد شد.

ثبت‌نام در سامانه سجام بورس چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا وارد سایت سامانه سجام شوید. پس از آن ‌که ثبت‌نام در سجام را انجام دادید شماره تلفن خود را وارد نمایید. کد تایید که به شماره تلفن شما پیامک شده را وارد نمایید. در قسمت نوع مشتری، یکی از دو گزینه حقیقی با حقوقی را انتخاب کنید. سپس کد ملی خود را وارد نمایید.

در مرحله بعد باید کامزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتوماتیک دارایی که مبلغ ۱۰ هزار تومان است را پرداخت کنید. سپس وارد صفحه درگاه پرداخت خواهید شد. اکنون باید تمامی اطلاعات پرداختی را وارد نمایید.

پس از آن، صفحه فاکتور پرداخت کارمزد به شما نمایش داده می شود که در این صفحه در صورت تمایل می توانید فاکتور خود را چاپ نمایید.

در مرحله بعد، اطلاعات شخصی مشتری یا نماینده قانونی آن فرد باید وارد شود. پس از تکمیل فرم، بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

سپس باید اطلاعات ارتباطی (راه های ارتباط با مشتری) ارائه گردد که در این مرحله، باید کد سهامداری (کد بورسی‌) خود را وارد نمایید. سپس از شما درخواست می شود که اطلاعات شغلی خود را وارد نمایید؛ مانند محل کار و شغل فعلی.

پس از آن اطلاعات حساب بانکی و مالی توسط فرد ارائه می شود و این حساب باید مختص او و غیر مشترک باشد. البته این شماره حساب‌ها قابلیت ویرایش بعدی از طریق همین سامانه را دارند.

پس از گذشت مدتی، برای شما پیامکی ارسال خواهد شد که محل احراز هویت و تاریخ مراجعه حضوری شما در آن مشخص می‌شود. شما با مراجعه به دفتر پیشخوان مشخص شده و تکمیل مراحل، کدی ۱۰ رقمی دریافت خواهید کرد که آن را باید به کارگزاری مورد نظر خود ارائه دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا