آموزش

کد بورسی چیست و چطور آن را دریافت کنیم؟

برای ورود به هر نهادی به یک شناسه کاربری واحد نیاز دارید که این شناسه به طور خاص برای شما تعریف شده باشد تا بتوانید از طریق آن از خدمات نهادها استفاده کنید. برای ورود به بازار سرمایه و بورس نیز به یک شناسه کابری نیاز دارید که به آن کد بورسی گفته می‌شود و تنها متعلق به یک کاربر است.

در بازار سهام، دریافت کد بورسی اولین گام برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار است که بدون دریافت آن هیچ معامله‌گری نمی‌تواند اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم و خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در بازار نماید.

کد بورسی برای هر معامله‌گر همانند شماره ملی یا شماره حساب بانکی منحصر به فرد است. همانطور که در زمان افتتاح حساب بانکی یک شماره‌ حساب انحصاری برای شما صادر می‌گردد و این شماره حساب تنها مختص شما است، دریافت کد بورسی نیز از مراحل سرمایه‌گذاری در بورس است و کدی که دریافت می‌کنید، مختص خود شما است و تا زمانی که این کد معاملاتی را نداشته باشید، امکان سرمایه‌گذاری در بازار را هم ندارید.

ساختار کد بورسی چگونه است؟

کد بورسی از لحاظ ساختار یک شناسه واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل می‌شود. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس به وسیله این کد شناسایی می‌شوند.

کد معاملاتی اشخاص حقیقی متشکل از حروف ابتدایی نام خانوادگی شخص و اعدادی در کنار آن است. برای مثال برای شخصی با نام خانوادگی ” بهمنیان ” کدی شبیه به  ” بهم۱۲۳۴۵ ” و ” بهم۵۴۳۲۱ ” خواهد بود. پس از تکمیل مدارک و انجام مراحل نهایی ثبت‌نام، این کد به افراد تخصیص داده می‌شود.

چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

هر فردی برای دریافت کد بورسی باید به یکی از شعب کارگزاری‌ها که از جانب سازمان بورس اوراق بهادار مجوز فعالیت کسب کرده‌، مراجعه کند و مدارک شناسایی مورد نیاز را ارائه دهد و فرم‌های مربوطه را تکمیل کند.

کارگزاری با ثبت مدارک امکان ایجاد کد بورسی را به وجود می‌آورد و معمولا ظرف مدت دو روز کاری(معمولا ۴۸ ساعت) کد سهامداری صادر می‌شود.

البته امکان دریافت کد به صورت غیر حضوری و یا در درب منازل هم فراهم شده است که در مقالات آتی در رابطه با این موضوع توضیح خواهیم داد.

مدارک لازم برای ثبت نام جهت اخذ کد بورسی

 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)
 • مدرک نمایانگر کد پستی محل سکونت شما مانند قبض تلفن ثابت
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
 • تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی

پس از تکمیل مراحل بالا به صورت کامل، رمز خرید و فروش آنلاین سهام برای شما پیامک (SMS) می‌شود و نیازی به انجام کار دیگری نیست و با آن می‌توانید خرید آنلاین سهام و فروش سهام و یا خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا خرید و فروش سخاب، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اختیار فروش تبعی و اوراق تسهیلات مسکن و یا عرضه اولیه را در بازار ایران، در هرجای جهان که اینترنت داشته باشید، انجام دهید.

قوانین و تغییرات سازمان بورس در فرآیند صدور کد بورسی برای مشتریان جدید در بازار سرمایه:

 • گذشت یک ماه از زمان صدور کد معاملاتی
 • قبولی در آزمون مربوطه

این آزمون به صورت حضوری و مجازی توسط کانون کارگزاران برگزار می‌شود و علت آن هم به این خاطر است که دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند، افزایش یابد.

به همین خاطر و در همین راستا، جهت ایجاد آمادگی بیشتر برای افراد حقیقی که متقاضی صدور کد معاملاتی هستند اما دانش و اطلاعات کافی را ندارند، کانون کارگزاران بورس می‌تواند دوره‌های آموزشی به صورت حضوری و مجازی برگزار نمایند.

مزیت این قانون این است که آگاهی سهامداران افزایش می‌یابد و باعث بهبود عملکرد و معاملات‌شان می‌شود که همین امر منجر به افزایش کارایی و عمق بازار سرمایه می‌گردد.

درصورت قبولی اشخاص در آزمون مربوطه، حداکثر ظرف سه روز مشخصات مربوط به افراد به سمات ارسال می‌شود و پس از طی فرآیندهای مربوطه، کد معاملاتی افراد فعال و امکان معامله برای سهامداران فراهم می‌شود.

در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه‌های قانون‌گذاران افزایش آگاهی سهامداران در حوزه معامله‌گری است.

قانون دیگری که به تصویب رسیده است در مورد عدم فعالیت فرد در جهت سیگنال فروشی است که فرد معامله‌گر باید متعهد شود که سیگنال خرید یا فروش ارائه ندهد، در غیر این‌صورت، کد معاملاتی وی مسدود می‌شود.

تنها کسانی می‌توانند به ارائه خدمات تخصصی بپردازند که مجوز لازم را اخذ کرده و صلاحیت علمی و مالی آن‌ها در سازمان بورس احراز شده باشد.

متن تعهدنامه ‌ای که در این راستا به تعهدنامه قبلی اضافه شده است بدین شرح است:

تعهد میکنم کلیه اقدامات اینجانب در چارچوب قوانین و مقررات و مقررات حاکم بر بازار سرمایه باشد و از هر گونه مشارکت و فعالیت (به ویژه در فضای مجازی) در زمینههایی که طبق قوانین بازار اوراق بهادار نیازمند اخذ مجوز از سازمان است بدون اخذ مجوزهای لازم خودداری کنم. همچنین از عضویت و فعالیت در شبکههای اجتماعی، سایتها و کانالهایی که برخلاف مقررات اقدام به ارائه تحلیل در خصوص اوراق بهادار میکنند و تحت عناوینی همچون سیگنال فروشی اقدام به اغوای قیمتی میکنند، خودداری و پرهیز کنم.

بدیهی است در غیر این صورت سازمان، بورسها و فرابورس میتوانند کد معاملاتی اینجانب را مسدود کرده و علاوه بر آن برخوردهای قانونی را از طریق مراجع ذیصلاح نسبت به اینجانب پیگیری کنند. همچنین تعهد می کنم کلیه خسارات و زیانهای ناشی از این گونه اقدامات را که متوجه اینجانب باشد، جبران کرده و حق هرگونه ایراد، اعتراض و پیگیری را نسبت به اقدامات سازمان، بورس و فرابورس از خود سلب و ساقط میکنم.

اینجانب آگاهی کامل دارم که بازار سرمایه همراه با سود و زیان بوده و سرمایه گذاری همواره با مخاطرات و ریسک همراه است. سرمایه گذاری در این بازار مبتنی بر بررسی و تشخیص سرمایه گذار بوده و سود سرمایه از سوی هیچ شخص حقیقی یا حقوقی مورد تضمین نیست. لذا با علم به این مخاطرات مبادرت به دریافت کد معاملاتی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می کنم.”

البته خرید و فروش سهام شرکت‌های عرضه اولیه، خرید و فروش تسه و اوراق با درآمد ثابت و هم‌‌چنین خرید و فروش واحدهای صندوق‌ سرمایه‌ گذاری از قانون نامبرده مستثنی است.

تاکید بر آموزش سهامداران و شرط قبولی در آزمون جهت صدور کد معاملاتی، به این خاطر است که آموزش معامله‌گران باعث می‌شود از بروز رفتارهای هیجانی جلوگیری شود و منجر به بهبود تصمیم‌گیری آن‌ها می‌شود.

در بازار چند نوع تحلیل وجود دارد که معامله‌گران باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند؛

تحلیل فاندامنتال: یکی از مهم ترین دیدگاه‌های تحلیلی رایج بازار تحلیل فاندمنتال است که به شناخت و بررسی فاکتورهای اقتصاد جهانی، اقتصاد کلان داخلی، صنعت و دیگر عوامل موثر بر شرکت‌ها می‌پردازد.

تحلیل تکنیکال: شناخت چگونگی رفتار قیمتی سهم در روندها و با توجه به گذشته سهم است که یکی از مهم‌ترین رویکردهای تحلیلی در انتخاب صحیح سهام در بازار سرمایه است.

در بازار سرمایه، هرچه جوانب بیش‌تری از یک سهم را بتوان در نظر گرفت و از جهات مختلف آن را بررسی نمود، قاعدتا سهم بهتری را می‌توان برای سرمایه‌گذاری و خرید انتخاب کرد. انتخاب سهم مناسب تنها با آموزش امکان پذیر است.

نکات مهم در رابطه با کد بورسی

برای معامله‌گری در بازار، داشتن حداقل مدرک دیپلم از شرایط اصلی فعالیت در بازار سرمایه است. داشتن مدرک دیپلم برای خرید و فروش سهام وسایر اوراق که  به صورت آنلاین خرید و فروش‌شان انجام می‌شود نیاز است اما عده‌ای ازافراد هستند که مدرک تحصیلی‌شان زیر دیپلم بوده اما تمایل به سرمایه‌گذاری دارند.

مانعی برای فعالیت این افراد در بازار سرمایه وجود ندارد. تنها تفاوت در این است که کد معاملاتی آنلاین به این افراد تعلق نمی‌گیرد اما از طریق کد آفلاین امکان معامله در بازار را دارند. مراحل دریافت کد آفلاین نیز همانند دریافت کد آنلاین است، یعنی باید به کارگزاری مراجعه کر، مدارک را ارائه داد و فرم‌های مربوطه را تکمیل کرد.

تفاوت کد آفلاین و آنلاین

 • با داشتن کد آنلاین، خود معامله‌گر می‌تواند به خرید و فروش در بازار بپردازد، اما با داشتن کد آفلاین برای انجام معاملات می‌بایست به‌ صورت حضوری و درخواست تلفنی، درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزار اعلام فرمایید.
 • کد آنلاین برای افرادی است که دیپلم و یا مدرک تحصیلی بالاتر دارند اما کد آفلاین مخصوص افرادی است که مدرک تحصیلی‌شان زیر دیپلم است.
 • داشتن کد معاملاتی این امکان را برای معامله‌گر فراهم می‌کند که بتواند اوراق بهادار موجود در بازار بورس، فرابورس، اخزا، سخاب، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اختیار فروش تبعی و اوراق تسهیلات مسکن را معامله نمایید.
 • دریافت کد بورسی تنها از طریق کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار امکان پذیر است.
 • پیش از دریافت کد سهامداری توصیه می‌شود حتما در مورد کارگزاری‌ها تحقیق کنید تا بتوانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید و به دلیل ضعف کارگزاری نیازی به مراجعه مجدد به سایر کارگزاری‌ها جهت دریافت کد جدید نباشد.
 • درآمد اصلی کارگزاری‌ها از محل معاملات است که اصطلاحا به آن کارمزد معاملات گفته می‌شود، بنابراین حتما توجه داشته باشید که به هنگام دریافت کد از کارگزاری‌ها هزینه‌ای را پرداخت نکنید و دریافت کد کاملا رایگان انجام می‌شود.
 • پس از ثبت نام در کارگزاری‌ها و دریافت کد بورسی می‌توانید هر زمان که می‌خواهید در بازار، معاملات خود را انجام دهید اما باید به این نکته توجه کنید که طبق قانون، اگر به مدت ۹۰ روز در حساب کاربری آنلاین خود معامله‌ای انجام ندهید، حساب شما به‌ منزله یک حساب راکد محسوب شده و مسدود می‌شود. در صورت مسدودی حساب باید به کارگزاری مربوطه مراجعه کنید و حساب خود را مجدد فعال نمایید. در صورتی که سالیان قبل کد بورسی را دریافت کرده‌اید اما کد معاملاتی یا رمز خود را فراموش کرده‌اید، با مراجعه به کارگزاری‌ها و استعلام از طریق کد ملی می‌توانید ثبت‌نام خود را تکمیل نمایید.
 • در بازار سرمایه هر فرد دارای یک کد بورسی است که مختص خود فرد است اما کد معاملاتی با کد بورسی متفاوت است. کد بورسی برای هر فرد مختص به خودش است ولی یک فرد می‌تواند چند کد معاملاتی داشته باشد. کد معاملاتی را کارگزاری‌ها صادر می‌کنند به همین خاطر هر کارگزاری برای شما یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می‌کند. ممکن است یک فرد از چند کارگزاری کد معاملاتی دریافت کرده باشد. در این صورت کد بورسی فرد در تمام کارگزاری‌ها یکی است اما کد معاملاتیش در هر کارگزاری متفاوت است که برای وارد شدن به سیستم معاملاتی آن کارگزاری اطلاعات خودش را وارد می‌نماید.
 • برخی از افراد به دلیل آن که شماره حساب بانکی خود را حفظ نیستند، برای ثبت نام در کارگزاری دفترچه حساب بانکی را همراه خود می‌برند. با توجه به این که بایستی اطلاعات متعددی را با جزییات وارد نمایید تا اطلاعات تکمیل گردد، حتما توجه داشته باشید که مدارکتان را به ‌طور کامل همراه خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا