آموزش

سایت TSETMC چیست؟

سایت TSETMC یا  Tehran Securities Exchange Technology Management Co سایت مدیریت فناوری بورس تهران است. این سایت یکی از پرکاربردترین سایت‌­هایی است که سهامداران و فعالان بورس از آن استفاده می‌­کنند. در این مقاله قصد داریم به بیان توضیحاتی کلی درباره سایت TSETMC بپردازیم.

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یکی از ارکان بازار سرمایه و از شرکت­‌های زیرمجموعه سازمان بورس اوراق بهادار است و به منظور ارائه خدمت به چرخه معامات الکترونیکی ایجاد شده است.

سامانه­‌ مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001-2008 توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران انتخاب شده است. این سامانه به­ منظور بهبود کیفیت خدمات، افزایش رضایت مشتریان بازار سرمایه و بهبود پیوسته‌ فعالیت‌ها و فرایندهای معاملاتی راه‌­اندازای شده است. به واسطه این سایت، معامله­‌گران در بازار سرمایه می­‌توانند از آغاز تا انتهای زمان معاملات بازار، فعالیت‌های معاملاتی را در این پنل به راحتی مشاهده کنند.

معرفی بخش­های مختلف سایت TSETMC

بعد از جستجوی سایت TSETMC در مرورگر و باز کردن آن، در ابتدا صفحه « در یک نگاه » سایت TSETMC را مشاهده می­‌کنید که یک نمای کلی از بازار را در اختیار شما قرار می­‌دهد.

در این صفحه اطلاعات مهم و کلی سهام بازار را می­توانید مشاهده کنید. اطلاعاتی مانند شاخص‌های بورس، نمادهای پربیننده و نمادهای موثر بر شاخص‌های بورس و فرابورس در این صفحه قابل رویت هستند.

در واقع بخش « در یک نگاه » در سایت TSETMC برای افرادی که وقت کافی جهت بررسی تغییرات شاخص و ارزش بازار و نمادهای موثر را ندارند بسیار مناسب است، چرا که اطلاعات مختصر و مفیدی را در یک صفحه در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

در قسمت فوقانی سایت قسمت­های مختلفی قرار داده شده است که شامل هفت بیانه بوده و با انتخاب هر بخش اطلاعات مربوط به بخشی از بازار را می‌­توانید مشاهده کنید.

از قسمت بالا و سمت چپ سایت بخش فهرست و هفت زبانه دیگر وجود دارد که مهم­ترین آن­ها « دیدبان بازار » و « جستجوی نماد » است که قصد داریم در ادامه به توضیح آن‌­ها بپردازیم.

بررسی اجمالی زبانه­‌های سایت TSETMC

در یک نگاه

در قسمت « در یک نگاه » می‌­توانید از اطلاعات کلی بازار بورس و فرابورس، شاخص‌های مهم بازار، نمادهای شاخص‌ساز و نمادهای وربیننده مطلع شوید.

بورس اوراق بهادار تهران

در این قسمت می‌­توانید اطلاعات بازار بورس اوراق بهادار را به طور جزئی‌تر مشاهده کنید. این قسمت شامل هشت زبانه است که اطلاعات را به طور جزئی‌­تری نمایش می­‌دهد.

 • در یک نگاه: در اولین زبانه می­‌توانید اطلاعات کلی بورس اوراق بهادار را مشاهده کنید.
 • شاخص‌ها: شامل اطلاعات مربوط به شاخص‌­ها، نمودارهای آن و برترین گروه­‌های صنعتی است.
 • قیمت‌­ها: در این قسمت، بیشترین تغییرات قیمت نمادها، حق تقدم‌­های بورسی، ابزارهای نوین مالی و معاملات عمده نمادهای بورسی قابل مشاهده است.
 • عرضه و تقاضا: برترین نماد­ها از لحاظ صفوف خرید و فروش در این قسمت قابل دسترسی است.
 • ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی: این زبانه برای معامله­‌گران و فعالان بازار مشتقه و آتی مناسب است چرا که اطلاعاتی مانند حجم معاملات، ارزش معاملات، پیام‌های ناظر بازار، عرضه و تقاضای آتی، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی و در نهایت عرضه و تقاضای اوراق بدهی را به معامله­‌گران نشان می­‌دهد.
 • افزایش‌­ها و تغییرات: در این زبانه تعدیلات قیمتی، تغییرات قیمت، افزایش سرمایه­‌ها و همچنین معاملات بر اساس بیشترین حجم و ارزش نمایش داده می­‌شوند.
 • نمادهای مشمول تعلیق: در این زبانه نماد سهامی که معلق شده‌­اند  و علت تعلیق آن‌ها نمایش داده می‌­شود.
 • همه اطلاعات: در زبانه آخر تمام اطلاعات بالا به صورت یکجا نمایش داده می‌­شود.

فرابورس ایران

این قسمت از ۱۰ زبانه تشکیل شده که تفاوت آن با بورس اوراق بهادار در سه زبانه است. این سه زبانه شامل « شرکت‌های کوچک و متوسط »، « بازار پایه » و « مشتقه » است که در زبانه بورس اوراق بهادار وجود ندارند.

 • شرکت‌های کوچک و متوسط: در این قسمت شرکت­‌های دانش بنیان و شرکت­‌هایی که رشد داشته‌­اند نمایش داده می‌­شود.
 • زبانه بازار پایه: نمادها در سه تابلوی زرد، نانجی و قرمز طبقه‌بندی می­‌شوند که اطلاعات قیمتی سهام در این قسمت نیز قابل مشاهده است.
 • زبانه مشتقه: در این زبانه معاملات اختیار معامله به همراه حجم و قیمت و عرضه و تقاضا قابل رویت هستند.

بورس انرژی ایران

بخش بورس انرژی شامل هفت زبانه است:

 • بازار فیزیکی (نفت و گاز و سایر حامل های انرژی): در این قسمت اطلاعاتی مانند حجم، قیمت و تاریخ عرضه‌های مربوط به این بازار (مانند عرضه‌­های انجام شده یا عرضه‌­های در حال برگزاری و یا عرضه­‌های پیش‌­رو) قابل رویت است.
 • بازار عمده فروشی برق: در بخش بازار عمده فروشی برق، می توانید این بازار را در یک نگاه دیده و پیام های ناظر بازار را در بخش کناری آن مشاهده کنید. سپس فهرست معاملات، برترین قیمت تقاضا، بار پایه و برترین قیمت عرضه بار پایه و … آورده شده‌اند. این بخش برای آن دسته از سهامدارانی که معاملاتی در بخش بازار عمده فروشی برق دارند، کارآمد خواهد بود.
 • بازار مصرف کنندگان بزرگ برق: در بخش بازار مصرف کنندگان بزرگ برق می‌توانید عرضه‌های پیش رو، حجم عرضه بر حسب کیلووات و قیمت پایه و تاریخ عرضه را نیز ببینید.
 • سلف استاندارد: در سلف استاندارد می‌توانید قراردادهای فعال و قراردادهای سررسید شده را ببینید. در اینجا نام سلف، قیمت دیروز، قیمت پایانی، آخرین معامله، کمترین و بیشترین قیمت، تعداد معاملات، حجم و ارزش نیز به تفکیک آورده شده‌اند.
 • بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله: سایر اوراق بهادار مانند صندوق‌های سرمایه‌­­گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت را می‌­توانید مشاهده کنید.
 • سامانه مظنه یابی: در سامانه مظنه یابی، عرضه‌های پیش رو در بورس انرژی و عرضه های انجام شده با حجم عرضه و قیمت پایه، همین طور تاریخ عرضه را خواهید یافت.

شبکه کدال

علاوه بر مراجعه مستقیم به سایت کدال به نشانی www.codal.ir، از این قسمت نیز می‌توانید گزارش مالی شرکت­‌ها را که به ترتیب زمانی روی سایت قرار می­‌گیرند، مشاهده کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در این زبانه می‌توانید اطلاعات مربوط به کلیه صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل عمر صندوق، ارزش خالص هر واحد، خالص ارزش دارایی­‌ها و درصد دارایی‌­های نقدی است.

به علاوه با کلیک روی هر صندوق سرمایه­‌گذاری، به صفحه دیگری منتقل می‌شوید که کلیه اطلاعات جزئی درباره آن صندوق را در خود جای داده است.

بورس کالا

بخش بورس کالا شامل ۱۰ زبانه است که عبارتند از؛ سلف استاندارد، صندوق‌های کالایی، گواهی سپرده کالایی، نمای بازار آتی، نمای بازار-اختیار معامله، اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی، قیمت نمادهای فیزیکی، معاملات بازار فیزیکی، پیام ناظر، اعلانات و اطلاعیه‌ها.

حال می­‌خواهیم به معرفی دید­بان بازار که یکی از مهم­ترین ابزارهای سایت tsetmc است، بپردازیم.

زبانه‌های بالای سایت TSETMC

نمایش فهرست

در بخش فهرست، اطلاعاتی شامل تغییر مالکیت حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و سهامداران فعال در هر نماد وجود دارد. در این بخش شما می‌­توانید به مقایسه شرکت­ های یک گروه و صنعت از لحاظ روزهای معاملاتی و مثبت و منفی بودن معاملات بپردازید. امکان تهیه خروجی نیز از این قسمت وجود دارد.

زبان­‌ها

برای افرادی که به زبانی غیر از فارسی تسلط دارند، سامانه مدیریت فناوری بورس تهران این امکان را فراهم کرده است که با تغییر زبان سایت سایر افراد نیز بتوانند از این سایت استفاده نمایند.

خانه

می‌توان گفت این گزینه در واقع زبانه میان­بری است که می‌­توانید برای بازگشت به صفحه اصلی از آن استفاده نمائید و به صفحه خانه بازگردید.

دید‌بان بازار

زبانه دید­بان مهم­‌ترن و اصلی­‌ترین بخش سامانه مدیریت فناوری بورس تهران است که نمای کلی از معاملات صنایع مختلف را نمایش می­‌دهد.

دراین قسمت شما می‌­توانید جزئیات معاملات مانند حجم، تعداد، ارزش، قیمت و میزان تغییرات را نیز مشاهده کنید.

۹ زبانه دیگر در بالای این صفحه وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • زبانه قالب نمایش: از قسمت قالب نمایش می‌­توانید نحوه نمایش اطلاعات را به طور دلخواه و در قالب شخصی‌ای که مدنظرتان است به صورت سطری، کارتی و کلاسیک تعیین کنید.
 • زبانه جستجو: برای کسب اطلاعات دقیق و کامل‌­تر در مورد نماد مورد نظرتان می­‌توانید از قسمت جست­جو استفاده نمایید.
 • زبانه تنظیم‌­ها: در زبانه تنظیم­ها اطلاعاتی که خود مایل به مشاهده آن­ها هستید را می­توانید انتخاب کنید.
 • زبانه مرتب سازی: گاهی افراد تمایل دارند اطلاعات نمادها را بر اساس اولویتی که مدنظرشان است، تنظیم کنند. برای مثال نمادهایی که از نظر حجم معاملاتی بیشترین حجم را داشته‌­اند. در این قسمت می‌­توانید اطلاعات را براساس حجم بیش­تر به کم­تر تنظیم کنید.
 • مشاهده سریع: در صفحه دید­بان بازار تمام اطلاعات نمادها به صورت یک­جا نمایش داده می‌­شود.
 • زبانه فیلتر: این امکان را برای افراد فراهم می­‌کند که بتوانند فیلترهایی که خودشان آماده کرده­‌اند و یا فیلترهای آماده را در این قسمت وارد نمایند و از اطلاعات مورد نظرشان استفاده کنند.

برای مثال: می‌­خواهید در قسمت دید­بان تنها سهامی را که دارای صف خرید هستند، مشاهده کنید. به این منظور، فرمول مربوط به فیلتر صف خرید را در قسمت شرط تایپ می‌­کنید، برای آن نامی انتخاب می­‌کنید و سپس ثبت می‌­کنید. در صفحه دید­بان تنها سهام دارای صف خرید برای شما نشان داده می‌­شود.

 • زبانه خروجی: می‌­توانید از این قسمت برای گرفتن خروجی از اطلاعات دید­بان استفاده نمایید. این خروجی یا به صورت اکسل است یا HTML.
 • زبانه راهنما: همانطور که از نام آن مشخص است، با استفاده از این زبانه شما می‌­توانید در سمت چپ دید­بان اطلاعات دقیق را به صورت ستونی مشاهده کنید.

صفحه مربوط به هر نماد

برای جستجوی نماد سهم موردنظرتان می‌­توانید از گزینه جستجوی نماد که هم از طریق صفحه اصلی و هم از صفحه دید­بان قابل دسترسی است، استفاده کنید. پس از آن که نماد مورد نظرتان را پیدا کردید، صفحه‌­ای با سه بخش اصلی قابل مشاهده است. در سمت راست اطلاعات کلی نماد که شامل تعداد، حجم معامله، ارزش بازار، ارزش معاملاتی، وضعیت نماد، قیمت پایانی، قیمت معامله است، قابل مشاهده است.

در قسمت میانی صفحه اطلاعاتی مانند بازه‌­های قیمتی مجاز سهم، میزان درصد شناوری سهم و حجم مبنای آن قرار دارد.

در قسمت بالا سمت چپ، میزان خرید حقیقی و حقوقی قابل مشاهده است. برای خرید و فروش‌­های خود می‌­توانید از گزینه‌­هایی که در قسمت بالای صفحه است، استفاده کنید. ریز معاملات سهم و حجم­‌های آن یکی از مهم‌ترین گزینه‌­های تکمیلی است که می­‌تواند به شما در معاملات­تان کمک کند.

برخی از اطلاعات مانند سفارش خرید و فروش، نمودار قیمتی روزانه سهم، اطلاعیه‌های منتشر شده در کدال، سهم‌های هم‌گروه و سابقه قیمتی، از مواردی هستند که شما می‌­توانید در صورت تمایل برای نماش داده شدن، آن‌ها را ­در حالت نمایش یا مخفی قرار دهید. اضافه یا کم کردن این اطلاعات با استفاده از کلیدهای میان­بر قابل حذف یا اضافه شدن به صفحه است.

برای آنکه بتوانید اطلاعات جزئی­‌تری از نماد موردنظرتان مانند سهامداران، سابقه، پیام ناظر و تغییر وضعیت را در اختیار داشته باشید، می­‌توانید از زبانه‌­های پر کاربردتر که برای هر نماد وجود دارد و در بالای صفحه قرار دارند، استفاده کنید.

برای مثال جهت اطلاع از اطلاعات جزئی قیمت معاملات سهم با دابل کلیک بر روی سابقه سهم می‌­توانید اطلاعات جزئی‌­تری از معاملات روز سهم را مشاهده کنید.

جهت مشاهده درصد تغییرات سهامداری شرکتی، با انتخاب گزینه سهامداران می‌­توانید به اطلاعات درصد سهامداری سهامداران شرکت در طی روزهای مختلف دست یابید.

TSETMC در یک نگاه

سایت TSETMC مرجع اصلی سهامداران و فعالان بازار سرمایه برای مشاهده معاملات است و برخی اطلاعات آن در پنل­‌های معاملاتی مختلف قابل دسترسی هستند. سامانه مدیریت فناوری بورس تهران دارای گزینه­‌های مختلفی است که امکان بررسی جزئی‌­تر اطلاعات معاملاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به کمک آن خواهید توانست در سرمایه گذاری‌ها و معاملات خود بهتر تصمیم‌گیری کرده و بازده بیشتری را شاهد باشید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن