آموزشویدئو

بخش سفارش ها در سایت TSETMC بیانگر چه نکاتی است؟

در ویدئوهای گذشته به معرفی سایت TSETMC ، زبانه‌های مختلف آن و صفحه مربوط به هر نماد توضیح دادیم. در ادامه آموزش‌های ویدئویی استفاده از سایت TSETMC به بررسی سفارش های خرید و فروش ‌، حجم مبنا و تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله خواهیم پرداخت.

در صفحه مربوط به هر نماد در سایت TSETMC پنجره‌ای وجود دارد که به آن پنجره‌ سفارش ‌ها گفته می‌شود. زمانی که مشتریان سفارش ‌ها‌ی خرید و فروش خود را وارد پنل معاملاتی می‌کنند، سه قیمت اول قابل نمایش است؛ در واقع این سه قیمت بالاترین قیمت‌هایی هستند که برای درخواست خرید سهم ثبت شده‌اند و در خصوص فروش نیز به همین صورت است؛ با این تفاوت که در بخش فروش سه قیمتی که پایین‌ترین میزان را دارند، به نمایش گذاشته می‌شوند.

در بخش تقاضا هرچه پیشنهاد افراد برای خرید سهم بیش‌تر باشد، نسبت به دیگر افراد در اولویت بالاتری قرار خواهند گرفت. در بخش عرضه اما به این صورت است که هرچه افراد تمایل داشته باشند که سهم‌شان را به قیمت پایین‌تری بفروشند، نسبت به سایرین اولویت بیش‌تری دارند. در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تنها سه ردیف از این درخواست‌ها قابل مشاهده است اما از طریق سامانه معاملاتی خودتان می‌توانید تا پنج مورد را مشاهده کنید.

زمانی که روی یک قیمت خاص که معمولا بالاترین یا پایین‌ترین قیمت مجاز معاملات طی روز است، حجم انبوهی از سفارش‌ها‌ را داشته باشیم، اصطلاح صف خرید یا صف فروش برای سهم مربوطه به ‌وجود می‌آید.

به طور مثال گفته می‌شود که در سهم پتروشیمی خلیج فارس، صف فروش داریم؛ یعنی در پایین‌ترین قیمت مجاز روز که مبلغ ۳۱۲۱۰ ریال است افراد زیادی حاضرند که تعداد بالایی از سهام خود را بفروشند ولی هیچ خریداری وجود ندارد یا تعداد خریداران برای سهم کم است.

به عبارت دیگر، تعداد متقاضیان فروش بیش از تعداد خریداران است. در اینگونه موارد، اولویت فروش سهام با افرادی است که روی قیمت مشترکی که همه سفارش گذاشتند، زودتر سفارش خودشان را وارد سامانه کنند.

اما بر عکس در نمادی که صف خرید وجود داشته باشد، یعنی سفارش و تقاضای خرید برای خرید سهم زیاد است و حجم زیادی از افراد تمایل دارند سهم را در بالاترین قیمت مجاز روز خرید نمایند. در این شرایط اولویت برای خرید با افرادی است که زودتر از سایرین سفارش خرید خود را در سامانه معاملات ثبت کرده‌اند.

در مطالب پیشین به قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله اشاره کردیم، اما دلیل تفاوت این دو قیمت چیست؟

برای یکسان شدن قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله باید تعداد معاملات در حداقل یا حداکثر قیمت ممکن دست‌کم به اندازه حجم مبنا انجام شود.

اما گاهی قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله با هم اختلاف دارند. دلیل این مساله این است که حداقل تعداد معامله سهام در روز معامله نشده است و سهم نتوانسته حجم مبنایی را که برای معاملات تعیین شده، پر کند. یعنی اگر فروشندگان تعداد بیش‌تری سهم بفروشند که حجم معاملات در طی رو معاملاتی به حجم مبنا برسد، قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله برابری می‌کند و در روز معاملاتی آینده قیمت سهم باتوجه به قیمت پایانی باز می‌شود. یعنی قیمت مجاز سهم در روزمعاملاتی بعدی باتوجه به قیمت پایانی سهم تعیین می‌شود. این روند هم برای سهام دارای صف فروش و هم برای سهام دارای صف خرید وجود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن