آموزشویدئو

چرا سبد سهام تشکیل می‌دهیم؟

« همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید »؛ این جمله معروفی است که در مدیریت امور مختلف اعم از زمینه‌های اقتصادی به کار برده می‌شود و مفهوم آن دلیلی برای تشکیل سبد سهام در سرمایه گذاری در بورس است. این جمله را می‌توان این‌ گونه معنی کرد که در برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری، پیش‌بینی مخاطرات احتمالی باید در نظر گرفته شود تا ریسک اقدامات ما کاهش یابد. در سرمایه گذاری در بورس نیز در نظر گرفتن این گونه ملاحظات مبنای مطرح شدن مفهومی به نام « سبد سهام » قرار گرفته است.

برای مثال هنگام سرمایه گذاری در بورس در صورتی که تمام بودجه را صرف خرید سهام یک شرکت کنیم، با کاهش ارزش آن، ارزش کل دارایی ما کم خواهد شد. در حالی که با تقسیم سرمایه و خرید سهام متنوع، دارایی ما میانگینی از ارزش همه آن‌ها خواهد بود. اگرچه شاخص کل بورس تهران رشد کرده است ولی در بررسی جزئی‌تر، شرکت‌هایی را مشاهده می‌‌کنیم که خلاف شاخص کل، روند منفی داشته‌اند و یا در برخی موارد رشد آن‌ها چند برابر شاخص کل ثبت شده است.

با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که با تشکیل سبد سهام از گروه‌های مختلف و صنایع متفاوت، ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا کرده و احتمال مثبت بودن برآیند آن افزایش بسیاری خواهد داشت. در ادامه امتیازاتی را برمی‌شماریم که تشکیل سبد سهام به هنگام سرمایه‌گذاری در بورس به همراه خواهد داشت.

۱- ثبات در استراتژی

سبد سهام را می‌توان به یک تیم تشبیه کرد. در یک تیم، گروهی از افراد حضور دارند و همگی آن‌ها ملزم به رعایت قوانین هستند. در شرایط خاص و غلبه هیجانات، اعضای تیم نقص و اشتباه یکدیگر را پوشش می‌دهند. حتی ممکن است یک عضو بسیار قوی، مانع اثرگذاری ضعف دیگر اعضای تیم شود و از افول تیم جلوگیری کند. همچنین هدف، قوانین و راهبردهای تیم، نسبت به فرد به سادگی قابل تغییر نیست و استراتژی‌ای که در ابتدا برای آن تعریف شده است، تا پایان حفظ خواهد شد. سبد سهام نیز به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا استراتژی خود را در سرمایه گذاری حفظ کند.

۲- کاهش ریسک

همانطور که اشاره شد، سرمایه گذاری در بورس در قالب سبد سهام ریسک معاملات ما را به شدت کاهش می‌دهد. چراکه در سبد سهام، شرکت‌های مختلف حضور دارند. در بیان ساده‌تر، اگر ارزش سهام یکی از شرکت‌ها کاهش پیدا کند، شرکت‌های دیگر آن را جبران می‌کنند و ضرر کمتری متوجه ما خواهد شد.

۳- به‌کارگیری تحلیل‌های متنوع

تحلیل ما از هر سهم در مقیاس زمانی متفاوت است. این تحلیل ممکن است با نگاه بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت انجام شود. به همین جهت می‌توان سهام شرکت‌های مختلف را با تفاوت در نگاه زمانی در سبد سهام گنجاند.

با سرمایه گذاری در بازه‌های زمانی مختلف، امکان کسب سود در هر کدام و برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری در یکی دیگر از بازه‌های مذکور وجود دارد. به عنوان مثال، در صورت رشد سهامی که نگاه بلندمدت به آن داریم و توقف سهم در یک سقف قیمتی، می‌توان سرمایه گذاری با نگاه کوتاه‌مدت را به طور موقت در سبد سهام جایگزین نمود.

۴- سود حداکثری

سبد سهام با کاهش ریسک، حداکثر سود را به همراه دارد. یکی از راه‌های افزایش سوددهی در بازار سرمایه و حتی مهم‌ترین آن‌ها، کاهش ریسک و جلوگیری از ضرر است. چراکه در صورتی که دچار زیان شویم، بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهیم و با کاهش سرمایه، از سود نیز کاسته خواهد شد. بنابراین زمانی طولانی برای جبران ضرر لازم است. سبد سهام با کاهش ریسک سرمایه گذاری، از احتمال ضرر نیز می‌کاهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا