آموزش

اندیکاتور لری ویلیامز چیست؟ نمایش رفتارهای هیجانی معاملات روی نمودار

یکی از بهترین اندیکاتورها برای نمایش رفتارهای هیجانی معاملات و همچنین تعیین نقاط برگشتی و اطلاع از اصلاح‌های سهام، اندیکاتور لری ویلیامز است. در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم که اندیکاتور لری ویلیامز یا Williams %R در تحلیل تکنیکال، دقیقا چیست و در چه مواقعی می‌توان از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

اندیکاتور لری ویلیامز r% چیست؟

آشنایی با اندیکاتور r%

نام این اندیکاتور از نام مبدع آن یعنی لزی ویلیامز (Larry Williams) گرفته شده است. همانند اندیکاتورهایی نظیر RSI، این اندیکاتور نیز درجه‌بندی از صفر تا ۱۰۰ دارد. قرار گرفتن نمودار قیمت در هر بخش از این اندیکاتور به شکل خاصی تفسیر می‌شود. یعنی به کمک این اندیکاتور، می‌توان نقاط مناسب را برای خرید یا فروش دارایی به دست آورد. این اندیکاتور را معمولا به صورت اندیکاتور Williams %R نمایش می‌دهند.

ویژگی‌های اندیکاتور لری ویلیامز در تحلیل تکنیکال

اندیکاتور لری ویلیامز r% به لحاظ ساختاری مشابه اندیکاتور استوکاستیک است و در دسته اسیلاتورها جای می‌گیرد. این اندیکاتور به منظور نمایش رفتارهای هیجانی معاملات روی نمودار طراحی شده است. اساس کار آن نیز قیمت پایانی چند دوره اخیر دارایی است. به بیان دیگر، در تحلیل تکنیکال به کمک اندیکاتور لری ویلیامز، آخرین قیمت پایانی سهم را با قیمت پایانی در یک دوره در گذشته بررسی می‌کنند.

واگرایی‌‌ها را نیز می‌توان در این اندیکاتور مورد بررسی قرار داد و از آن‌ها استفاده کرد. به این ترتیب که می‌توان نقاط برگشتی را در پایان روندها تشخیص داد و از اصلاح‌های سهم نیز مطلع شد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم واگرایی، می‌توانید مقاله «واگرایی در تحلیل تکنیکال؛ تضاد در نمودار قیمت و اندیکاتور» را بخوانید.

نمودار این اسیلاتور میان دو سطح صفر و ۱۰۰ در نوسان است. ترازهای ۲۰ و ۸۰ نیز به کمک دو خط افقی مشخص شده‌اند که ناحیه اشباع فروش و خرید را نشان می‌دهند؛ دو ناحیه‌ای که می‌توان به کمک آن‌ها، سیگنال‌های خرید و فروش را به دست آورد.

فرمول محاسبه اندیکاتور لری ویلیامز چیست؟

فرمول این اندیکاتور به شکل زیر است:

فرمول ریاضی اندیکاتور Williams %R

R% = – ((HC) / (HL)) x 100

در این فرمول متغیرها عبارت‌اند از:

 • H بیشترین قیمت در یک دوره
 • C آخرین قیمت سهم
 • L پایین‌ترین قیمت در یک دوره

با توجه به این داده‌ها می‌توان محاسبات لازم را برای استفاده از این اندیکاتور به دست آورد. البته این محاسبات در اندیکاتور Williams %R انجام می‌شود و نیازی به آن نیست که ما خودمان چیزی را محاسبه کنیم.

تحلیل اندیکاتور لری ویلیامز

در تحلیل اندیکاتور لری ویلیامز باید به دو ناحیه اشباع خرید و فروش توجه کنیم. در ادامه این دو ناحیه را تفسیر می‌کنیم.

اشباع خرید

زمانی که اسیلاتور در نواحی بالاتر از ۲۰- قرار بگیرد، به منزله اشباع خرید است. به این ترتیب سیگنال فروش در شرایطی صادر می‌شود که اسیلاتور از این ناحیه در حال خروج است؛ یعنی زمانی که تراز ۲۰- در اسیلاتور از بالا به پایین قطع می‌شود. دقت کنید ورود به این محدوده به منزله سیگنال فروش نیست، بلکه آن‌چه اهمیت دارد، خروج از این ناحیه است.

در تصویر زیر می‌توانید ببینید که چطور اندیکاتور لری ویلیامز r% سیگنال فروش را در محدوده خرید هیجانی صادر کرده است. نواحی قرمزرنگ در تصویر زیر بیان‌گر این مسئله هستند.

ناحیه اشباع خرید در اندیکاتور لری ویلیامز

اشباع فروش

فروش هیجانی در نواحی ۸۰- اتفاق می‌افتد. زمانی که اسیلاتور در این ناحیه قرار می‌گیرد، سیگنال خرید صادر می‌شود. قرار گرفتن اسیلاتور در این ناحیه نشان‌گر آن است که معامله‌گران و فعالان بازار به شکلی افراطی دست به فروش دارایی‌های خود زده‌اند. بر این اساس، بهترین موقعیت برای ورود به معاملات در شرایطی است که اسیلاتور تراز ۸۰- را از سمت پایین به بالا قطع می‌کند. به بیان دیگر، خروج اسیلاتور از این ناحیه به منزله سیگنال خرید است نه ورود به آن. در تصویر زیر می‌توانید سیگنال‌های خرید را مشاهده کنید.

ناحیه اشباع فروش در اندیکاتور لری ویلیامز

آموزش افزودن اندیکاتور لری ویلیامز r% در متاتریدر و مفیدتریدر

برای آن‌که اندیکاتور Williams %R را به چارت متاتریدر و مفیدتریدر اضافه کنیم، ابتدا باید از منوی بالا، گزینه‌ Insert‌ را انتخاب کنیم. سپس با انتخاب گزینه Indicators و کلیک روی زیرمنوی Oscillators، فهرستی باز می‌شود که باید از بین اسیلاتورهای موجود در آن، گزینه William’s Percent Range را انتخاب کنید. پس از آن هم می‌توان دوره،‌ رنگ و سایر تنظیمات را برای این اندیکاتور انجام داد.

افزودن William's Percent Range در متاتریدر
افزودن William's Percent Range در مفیدتریدر

کاربردهای اندیکاتور لری ویلیامز r% چیست؟

 • این اسیلاتور تفاوت میان قیمت فعلی و بالاترین قیمت را در دوره گذشته (۱۴ زمانه) نشان می‌دهد.
 • تشخیص قدرت یا مومنتوم روند بازار نیز از جمله دیگر کاربردهای این اندیکاتور است. مثلا می‌توان دریافت که در طی یک روند صعودی، چندین بار شاهد ورود به محدوده ۲۰- هستیم. پایین آمدن اندیکاتور و عدم عبور از بالای ناحیه ۲۰-، می‌تواند نشان‌گر تضعیف قدرت خریداران باشد. یعنی احتمال سقوط قیمت شدید وجود دارد. در سمت مقابل هم اگر روند نزولی قدرتمند باشد، اندیکاتور چند مرتبه به محدوده ۸۰- یا پایین آن وارد خواهد شد. اما اگر این امر اتفاق نیفتد، می‌توان تضعیف قدرت روند نزولی را از این مسئله برداشت کرد.
 • به‌علاوه کاربرد دیگر این اندیکاتور این است که رنج قیمتی بالا و پایین را در بازه زمانی خاصی اندازه‌گیری می‌کند. هم‌چنین می‌تواند روند بلندمدت سهام را نیز شناسایی کند.

چند نکته درباره استفاده از اندیکاتور لری ویلیامز r%

 • سطوح اشباع خرید و فروش این اندیکاتور به معنای آن نیست که در آینده نزدیک شاهد بازگشت روند خواهیم بود.
 • به کمک این سطوح تنها می‌توان قدرت روند را تحلیل و بررسی کرد.
 • اکثر سیگنال‌هایی که از این اندیکاتور صادر می‌شوند، کاذب هستند. چرا که نوسان‌های قیمتی که در این اندیکاتور بررسی می‌شوند تنها به ۱۴ کندل گذشته مربوط هستند.
 • مجددا باید یادآور شد که با تکیه بر یک ابزار، نمی‌توان تحلیل قابل‌اطمینانی انجام داد. در این میان باید از سایر ابزارها نیز کمک گرفت.
 • به عنوان آخرین نکته نیز به این مسئله توجه کنید که در بعضی از نرم‌افزارها، اندیکاتور لری ویلیامز r%‌ درجه‌بندی برعکس دارد. یعنی قرار گرفتن در بالای تراز ۸۰- به منزله اشباع خرید و قرار گرفتن در زیر تراز ۲۰- به منزله اشباع فروش است.

جمع‌بندی

در این مطلب توضیح دادیم که اندیکاتور لری ویلیامز r%‌ چیست و چه کاربردهایی دارد؛ مهم‌ترین کاربرد این اندیکاتور به نواحی اشباع خرید و فروش مربوط است. همان‌گونه که طبق آموزش اندیکاتور ویلیامز آموختیم، به کمک بررسی ترازهای ۲۰- و ۸۰-، می‌توانیم سیگنال‌های خرید و فروش را به دست آوریم. به طور کلی اگر اندیکاتور در پایین تراز ۸۰- باشد و این خط را به سمت بالا قطع کند، این مسئله می‌تواند حاکی از یک روند صعودی باشد. در سمت مقابل، اگر اندیکاتور بالای خط ۲۰- باشد و این خط را به سمت پایین قطع کند، این مسئله نشان‌گر ایجاد یک روند نزولی جدید است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا