اخبار

در ماه منفی بورس برندگان چه کسانی بودند؟

در حالی گرم‌ترین ماه سال با افت ۳/ ۸ درصدی دماسنج اصلی بازار سهام به پایان رسید که با توجه به آمار اعلامی از تورم ۵/ ۳ درصدی مرداد ماه، میزان افت واقعی این نماگر ۴/ ۱۱ درصد برآورد می‌شود. هرچند در مرداد ماه، دو‌سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت کردند و سهامداران خود را متضرر کردند؛ اما اولین ماه قرمز سال ۹۹ برای تمام سهامداران مایوس‌کننده نبود و بورس در این ماه منفی برندگان خود را نیز داشت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، شرکت‌هایی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد، ۳۰ درصد از سهام معامله‌شده در دومین ماه تابستان مسیر عکس شاخص را در پیش گرفته و با رشد قیمت همراه شدند. در این میان اما یک چهارم بنگاه‌های بورسی موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از ۵/ ۳ درصدی قیمت شدند. ۲۴ سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت، سودی کمتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند و نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند.

پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان، در مرداد ماه اما شاهد ریزش ۳/ ۸ درصدی این نماگر بودیم که در ۲۰ ماه گذشته بی‌سابقه بود. این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مرداد ماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد. در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود. به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه میزان افت واقعی مرداد ماه شاخص سهام ۴/ ۱۱ درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد ۱۳۳ سهم مثبت دومین ماه تابستان به ۱۰۹ سهم تقلیل پیدا می‌کند.

برندگان بورس مرداد ماه منفی

مرداد ماه برای تمامی سهامداران بورس مایوس‌کننده نبود. سهامی بودند که در این ماه توانستند جامه سبز به تن کنند و نه تنها منفی نشوند، حتی با بازده سه رقمی همراه شوند. با این حال حدود دو سوم بازار همسو با شاخص کل حرکت و سهامداران خود را متضرر کردند. یافته‌ها نشان می‌دهد از ۴۴۹ نماد معامله ‌شده در مرداد ماه، ۱۳۳ نماد معادل ۳۰ درصد مسیر عکس شاخص در پیش گرفتند و با رشد قیمت همراه شدند.

بر اساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه در مرداد ماه به ۵/ ۳ درصد رسیده است. این رقم تقریبا نصف نرخ تورم ماهانه تیر ماه است با این حال دومین تورم بالای ماهانه در سال‌ جاری محسوب می‌شود. ضمن آنکه آمارها نشان می‌دهد در مرداد ماه سال ‌جاری، تورم نقطه‌ به ‌نقطه ۴/ ۳۰ درصد بوده که بیشترین مقدار نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه از شهریور ۹۸ به بعد است. از این رو شاخص کل بورس تهران که در دومین ماه تابستان با افت اسمی ۳/ ۸ درصد مواجه شده بود و روندی منفی داشت، با احتساب نرخ تورم ماهانه افت واقعی ۴/ ۱۱ درصد را ثبت کرد. در میان سهام نیز با احتساب نرخ تورم، آمارها دستخوش تغییراتی می‌شوند. بررسی‌ها از بازده واقعی سهام معامله شده در مرداد ماه نشان می‌دهد که از ۴۴۹ سهم، تنها ۱۰۹ شرکت (معادل ۲۴ درصد از کل) با رشد قیمت همراه شدند و در مقابل شاهد افت واقعی قیمت سهام ۳۴۰ نماد با نگاه بورسی بودیم.

سهامی که تورم را پوشش دادند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود بازده مثبت حدود یک سوم سهام بورسی و فرابورسی در دومین ماه تابستان، همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم مرداد ماه را پوشش دهند. به این ترتیب از ۴۴۹ نماد معامله شده در این ماه، ۱۰۹ نماد معادل ۲۴ درصد موفق به پوشش دادن تورم ماهانه و رشد بیش از ۵/ ۳ درصدی قیمت شدند. ۲۴ سهم اما با وجود ثبت بازده مثبت در دومین ماه تابستان سودی کمتر از تورم ماهانه (۵/ ۳ درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. در مجموع ۳۱۵ شرکت با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا ۷۶ درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند.

این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که پس از رشد پرشتاب قیمت در سال ۹۸، از ابتدای سال ‌جاری چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند.

بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس اختصاص پیدا کرد. «غفارس» در حالی از ابتدای سال‌ جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از اواخر اردیبهشت ماه تغییر مسیر داد و منفی شد و در اغلب روزهای معاملاتی بورس با صف فروش مواجه شد و در مجموع مرداد ماه را با افت ۳/ ۷۶ درصدی (با احتساب تورم) به پایان رساند. «وتوکا» دیگر نماد بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت ۷/ ۵۱ درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «ختوقا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان مرداد ماه که بودند؟

همان‌طور که اشاره شد، در ماهی که گذشت ۱۰۹ بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با احتساب تورم ۵/ ۳ درصدی مرداد ماه، با رشدی بین ۱/ ۰ درصد تا ۱۷۲ درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس مرداد ماه یافت اما عموما سهام تازه‌وارد بازار بودند که صدرنشین جدول سهام پرسود دومین ماه تابستان شدند. در این خصوص می‌توان به سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری پویا، مجتمع صنایع لاستیک یزد و صنعتی دوده فام اشاره کرد که هر سه شرکت به ترتیب با رشد قیمت واقعی ۶/ ۱۷۱، ۴/ ۱۴۶ و ۷۱ درصدی در مرداد ماه در جمع پربازده‌ترین سهام این ماه قرار گرفتند.

مرداد ماه از دریچه صنایع بورسی

بررسی‌ها نشان می‌دهد در مرداد ماه از ۳۹ صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص ۲۷ گروه بودیم اما ۱۲ صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی حاکم بر بازار مقاومت کرده و شاهد رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود بودند. گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» با بیشترین رشد ماهانه قیمت اسمی به میزان ۶/ ۶۲ درصد و بازده واقعی ۵۷ درصد همراه شود. در آن سوی بازار سایرمعادن با تک‌سهم «کماسه» افت اسمی ۳/ ۳۱ درصدی و افت واقعی ۷/ ۳۳ درصد را متحمل شد. گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور نیز همگی در این ماه قرمزپوش شدند.

در این میان بیشترین افت قیمت‌ها در هفته پایان بازار رقم خورد که شاخص سهام نیز تاریخی‌ترین افت در مقیاس هفتگی (۱۱ درصد) را تجربه کرد. در این هفته تنها چهار گروه با رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. در این میان بیشترین ارزش معاملات به زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی اختصاص پیدا کرد و در این گروه شاهد معامله ۴۱ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومانی بودیم. بیشترین حجم دادوستدها نیز از آن بانکی‌ها با معامله ۵۶ میلیارد و ۸۴۵ میلیون سهمی شد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا