اخبار

متوسط قیمت نفت ایران ۲۹ دلار در سال ۲۰۲۱ رشد کرد

جدیدترین گزارش اوپک حاکی از رشد متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ است. متوسط قیمت نفت ایران، ۲۹ دلار و ۳ سنت بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، براساس جدیدترین گزارش اوپک، متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱، ۲۹ دلار و ۳ سنت رشد کرده است. نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸۰ دلار فروخته شده است. این درحالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است. گفتنی است که این رقم طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه بوده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافت. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید۱۹ شده بود.

افزایش تولید نفت ایران در دسامبر ۲۰۲۱

تولید نفت ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۱ برابر با آذر ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. این در حالی است که در ماه نوامبر، ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

رشد متوسط قیمت نفت ایران
رشد متوسط قیمت نفت ایران در ۲۰۲۱

 ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) دو میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه و در ماه ژوئن (خرداد) دو میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت و در ماه می (اردیبهشت) روزانه دو میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) دو میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز بوده است. ایران در اسفند ۹۹ (مارس ۲۰۲۱) دو میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

ایران چهارمین تولیدکننده نفت اوپک است

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک با پشت سر گذاشتن کویت، جایگاه خود را پس گرفت. از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه پنجم بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۹۳۲ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند. کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۵۲ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است. ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

افزایش تولید متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۱، روزانه ۲ میلیون و ۴۰۴ هزار بشکه نفت و در سال  ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه نفت تولید کرده است. با توجه به این آمار، ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط نسبت به سال پیش از آن ۴۱۶ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است.

ایران در سال ۲۰۱۹، روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸، روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، روزانه ۲ میلیون و ۴۷۶ هزار بشکه نفت تولید کرده است؛ این رقم در سه ماهه سوم روزانه ۲ میلیون و ۴۷۹ هزار بشکه و در سه ماه دوم روزانه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه و در سه ماه نخست روزانه ۲ میلیون و ۲۱۸ هزار بشکه نفت بوده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

افزایش تولید روزانه نفت ۱۳ کشور عضو اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰)، ۲۷ میلیون و ۸۸۲ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۱۶۶ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه نوامبر را نشان می‌دهد. اوپک در ماه نوامبر روزانه ۲۷ میلیون و ۷۱۵ بشکه نفت تولید کرده بود.

عربستان در ماه دسامبر تنها ۶۱ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۹۳۲ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه نوامبر ۹ میلیون و ۸۷۱ هزار بشکه در روز بود.

معافیت ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید

تمامی کشورها به جز دو کشور، افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش با ۸۵ هزار بشکه به آنگولا تعلق دارد. پس از آن عربستان با ۶۱ هزار و امارات و عراق با ۲۸ بشکه در روز افزایش، قرار دارند. دو کشور لیبی و نیجریه کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای آنگولا با ۸۴ هزار بشکه در روز ثبت شده است. ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

کاهش متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در دسامبر ۲۰۲۱

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) با ۵ دلار و ۸۲ سنت یا ۷.۲ درصد کاهش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۴.۶۸ دلار رسید.

نفت ایران در ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰)، ۸۰.۵۰ دلار در هر بشکه فروخته شده بود که نسبت به ماه پیش از آن (اکتبر) یک دلار و ۶۴ سنت کاهش یافته بود. نفت ایران در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۰)، ۸۲.۱۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود که نسبت به ماه پیش از آن بیش از ۸ دلار افزایش قیمت داشت.

رشد متوسط قیمت نفت ایران ۲۰۲۱
سبد اوپک

کاهش قیمت انواع نفت اوپک در دسامبر ۲۰۲۱

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در ماه دسامبر کاهش قیمت داشتند که بیشترین کاهش به نفت زفیرو گینه با ۷ دلار و ۹۰ سنت تعلق دارد.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه دسامبر با ۵ دلار و ۹۹ سنت کاهش نسبت به ماه قبل از آن به ۷۴.۳۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه نوامبر ۸۰.۳۷ دلار در هر بشکه بوده است. نفت اوپک در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال پیش از آن ۲۸.۴۲ دلار افزایش یافته است.

افزایش متوسط قیمت نفت عربستان

نفت عربستان با ۵ دلار و ۳۲ سنت کاهش، ۷۵.۴۹ دلار در هر بشکه فروخته شد. متوسط قیمت نفت عربستان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال پیش از آن، ۲۸.۷۴ دلار در هر بشکه افزایش یافته است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۷۴.۱۰ دلار به فروش رفته است که ۷ دلار و ۲۷ سنت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۷ دلار و ۲۴ سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و ۷۱.۸۷ دلار معامله شده است.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا