اخبار

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: رایزنی ها با مقامات ایران بی‌نتیجه بود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: رایزنی های گسترده با مقامات ایران در خصوص پادمان‌های باقی‌مانده ایران، بی‌نتیجه ماند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبل از جلسه شورای حکام در مورد سفر به تهران، اظهار کرد: علی‌رغم تلاش‌های آژانس، رایزنی های گسترده بر سر موضوع نظارت هسته‌ای و فعالیت‌های راستی‌آزمایی با مقامات ایرانی بی‌نتیجه ماند و توافقی حاصل نشد.

گروسی بیان کرد: آژانس خواهان احیای ظرفیت نظارت و بازرسی‌‌های مورد نیاز در ایران از جمله فعال شدن دوربین‌ها در سایت کرج، رسیدگی به تجهیزات نصب شده و تعمیر و نیز حل مسائل باقی مانده‌ پادمانی است.

وی با اشاره به اینکه به عنوان مدیر آژانس انرژی اتمی، نمی‌توانم تضمینی درخصوص اطلاعات فعالیت‌های اتمی ایران بدهم، خاطرنشان کرد: با این اوصاف مذاکرات اخیر در تهران حرفه‌ای بود و از برقراری  تماس با مقام‌های ایرانی، رضایت وجود دارد و تلاش‌ها برای رسیدن به توافق تا جایی که به وظایف مدیرکل آژانس مربوط است، ادامه خواهد داشت.

گفتنی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد در مجتمع تسا کرج که چندی پیش هدف حمله از سوی اسرائیل قرار گرفته بود، مجددا دوربین‌های مداربسته نصب کند.

سفر گروسی به تهران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی دوشنبه شب (یکم آذر ماه ۱۴۰۰) به منظور گفت‌وگو با مقامات ایران وارد فرودگاه امام خمینی(ره)‌ تهران شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. گروسی روز سه‌شنبه، ۲ آذر ماه سال جاری با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

دیدار گروسی و اسلامی

وی پس از پایان مذاکرات دو ساعته خود با رئیس سازمان انرژی اتمی، گفته بود: صحبت‌های امروز فشرده بود. ما دنبال آن هستیم که مذاکرات را با این نگاه که زمینه‌های مشترک را پیدا کنیم، ادامه دهیم. موضوعاتی است که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی داریم بررسی می‌کنیم و هدف این است که با توجه به تغییرات اقلیمی به انرژی‌های پاک منجر شود و تلاش داریم سرسختانه که نشست امروز نتیجه‌گیری مثبت داشته باشد.

دیدارها سازنده بود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه پرس تی‌وی در پاسخ به این که دیدارهایش در ایران چطور بودند، گفت: بسیار سازنده بودند. برخی مسائل مهمی وجود دارد که باید در سطح فنی درباره‌شان صحبت کنیم و مشغول آن‌ها بودیم.

بلومبرگ: مذاکرات ایران و آژانس شکست خورد

بلومبرگ نیز با ادعای شکست و بی‌نتیجه بودن مذاکرات رافائل گروسی، اعلام کرد: این مذاکرات نتوانست نگرانی‌ها در مورد دسترسی به سایت‌های حساس هسته‌ای ایران را حل کند که می‌تواند بر مذاکرات تهران با ۱+۵ که هفته آینده در وین از سر گرفته می‌شود، تاثیر بگذارد.

مذاکرات هسته‌ای وین در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ (دوشنبه، ۸ آذر ۱۴۰۰) دوباره از سر گرفته می‌شود.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا