اخبار

طلب ۸۹ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت در قالب واگذاری سهام پرداخت می‌شود

سرپرست سازمان تامین اجتماعی از وصول و پرداخت طلب ۸۹ هزار میلیارد تومانی این سازمان از دولت در قالب واگذاری سهام خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، میرهاشم موسوی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که صندوق تأمین اجتماعی چقدر کسری دارد، گفت: به هر حال کسری منابع در سازمان تأمین اجتماعی با توجه به مخارج بسیار زیاد و در برگیری اعضای مرتبط با این صندوق وجود دارد.

موسوی با بیان اینکه یکی از موارد مهم، وصول مطالبات صندوق تامین اجتماعی از دولت است، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در قالب واگذاری سهام، امسال، حداقل ۸۹ هزار میلیارد تومان از مطالبات خود از دولت را بگیریم تا بخشی از مشکلات کمبود منابع تأمین اجتماعی رفع شود.

بدهی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

وی ضمن اشاره به برنامه توسعه درآمد برای تأمین اجتماعی که برای سال آینده اجرا خواهد شد، اضافه کرد: تمامی طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که بابت تعهدات دولت در حق بیمه‌هایی است که باید پرداخت می‌کرده و تکالیفی که طبق قانون بر دوش دولت گذاشته شده است.

موسوی تصریح کرد: به عنوان مثال تخفیفاتی برای بیمه اقشار خاص مانند بیمه کارگران زیر پنج نفر، بیمه قالیبافان، بیمه رانندگان و صیادان اعمال شده بود که دولت تعهد کرده بود تا میزان تخفیف حق بیمه‌های آن‌ها را به تأمین اجتماعی پرداخت کند. این موارد از جمله مطالبات ما از دولت است.

تخصیص ردیف مستقل در لایحه بودجه کشور

وی تاکید کرد: امیدوارم امسال هم دولت به تعهد خود عمل کند و برای سال آینده ردیف مستقلی در قالب لایحه بودجه کشور پیش‌بینی کند و بدهی خود به تأمین اجتماعی را بپردازد.

حق بیمه کارگران ۳۰ درصد دستمزد پایه است که ۲۷ درصد شامل ۲۰ درصد توسط کارفرما و هفت درصد توسط کارگر و سه درصد توسط دولت پرداخت می‌شود و دولت سهم خود را طی سال‌های گذشته به طور کامل نپرداخته و حتی در زمان جنگ تحمیلی منابعی برای اداره جنگ از صندوق تأمین اجتماعی به صورت وام گرفته است که همه این‌ها جزو مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت به شمار می‌رود.

بیمه شدگان اصلی تأمین اجتماعی بیش از ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند که با خانواده‌های آن‌ها یک جمعیت ۴۹ میلیون نفری با سازمان تأمین اجتماعی در ارتباط هستند و حدود یک میلیون نفر هم سهامدار شرکت شستا در بورس هستند. بنابراین سازمان تأمین اجتماعی حدود ۶۰ درصد از جمعیت کشور را پوشش داده است.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا