اخبار

صالح‌آبادی: بیشترین ذخایر اسکناس بانک مرکزی در تاریخ را داریم | ارز ترجیحی به خود مردم داده می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با تبیین آسیب‌های ارز ترجیحی و سیاست‌های دولت در مورد مردمی سازی یارانه ها، توضیح داد که در حال حاضر بیشترین ذخایر اسکناس بانک مرکزی را داریم.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در توضیح آسیب‌های ارز ترجیحی و سیاست‌های دولت سیزدهم در مردمی سازی و عادلانه کردن یارانه ها، گفت: بانک مرکزی از طریق بانک‌ها به حساب همه واجدان شرایط یارانه واریز کرده است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه یارانه مرحله اول و دوم واریز شده اما در آینده قابل برداشت خواهد بود، اظهار کرد: ممکن است اسم برخی در لیست نبوده باشد که می‌توانند به سایت وزارت رفاه مراجعه کرده و بعد از ثبت، حتما مبالغ عقب افتاده نیز به آن‌ها پرداخت می‌شود.

خبر مسدود شدن حساب مردم بعد از واریز یارانه صحت ندارد

وی با اشاره به اینکه عده‌ای وام یک میلیون‌ تومانی کرونا دریافت کرده بودند که مبلغ جزئی کسری از یارانه، قسط مربوط به وام کرونایی بوده است، بیان کرد: خبر مسدود شدن حساب مردم بعد از واریز یارانه‌های معیشتی به هیچ وجه صحت ندارد. صرفا رقم واریزی بابت یارانه قابل برداشت نیست و چنانچه مشکلی وجود داشت افراد می‌توانند به بانک مربوطه یا سازمان هدفمندسازی اعلام کنند و اصلاح می‌شود.

ارز ترجیحی به خود مردم پرداخت می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز ترجیحی به فضای رقابتی و تولید داخلی ضربه می‌زد، گفت: پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده داده می‌شد و الان به خود مردم پرداخت می‌شود.

وی افزود: وقتی واردکننده ارز ارزان را با ۲۰ هزار تومان اختلاف قیمت دریافت می‌کرد، همین امر، عامل واردات بیش از نیاز کشور شده بود که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چنین وارداتی کمتر خواهد شد.

صالح آبادی با بیان اینکه واردات مازاد به صورت قاچاق به کشورهای همسایه صادر می‌شد، خاطرنشان کرد: به دلیل جنگ اوکراین، قیمت جهانی کالاها افزایش یافته و تعرفه بسیاری از کشورها صفر شده و با ارز ترجیحی انگیزه قاچاق صادراتی به این کشورها افزایش یافته بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: تنها بخش کمی از عایدی ارز ترجیحی به مصرف‌کننده می‌رسید؛ در واقع هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده متضرر می‌شدند که این رویه اصلاح خواهد شد.

واردات با نرخ نیما انجام خواهد شد

وی تاکید کرد: از این پس واردکننده با نرخ نیما واردات انجام می‌دهد و یک اصلاح قیمتی صورت می‌گیرد که جبران آن به مردم ابتدا از طریق نقدی و بعد کالابرگ پرداخت می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کانال تامین ارز نسبت به گذشته متنوع‌تر خواهد شد چون از سامانه نیما هم ارز قابل تامین خواهد بود، تصریح کرد: در طرح جدید وقتی فرد کالایی را خریداری می‌کند بخشی را خود فرد پرداخت می‌کند و مابه‌التفاوت آن را سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند.

تا زمانی که زیرساخت کالابرگ فراهم شود یارانه نقدی داده خواهد شد

صالح‌آبادی با اشاره به اینکه کالابرگ در یکی از استان‌ها به صورت آزمایشی درحال اجراست، گفت: متولی ایجاد زیرساخت‌ها برای اجرای کالابرگ وزارت اقتصاد است که این کار با کمک بانک مرکزی و بانک‌ها انجام می‌شود. تا زمانی که زیرساخت کالابرگ فراهم شود یارانه نقدی داده خواهد شد.

وی ادامه داد: در گذشته صرفا بانک مرکزی باید ارز کالاهای اساسی را از محل درآمدهای نفتی تامین می‌کرد اما اکنون علاوه بر آن در بازار نیما نیز تامین صورت خواهد گرفت؛ حتما در وضعیت جدید تامین ارز از گذشته بهتر خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه درآمدهای ارزی کشور زیاد شده و درحال وصول است، توضیح داد: تامین ارز از گذشته به مراتب بهتر شده است. دیروز ۲۳۰ میلیون دلار در سامانه نیما ارز تامین شد و عرضه ارز در نیما بیشتر از تقاضا شده است.

تامین ارز به خوبی انجام می‌شود

این مقام مسئول با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۵۵ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفت و امسال قطعا بیشتر خواهد شد، تاکید کرد: نیازهای ارزی کشور یکی در حوزه واردات است و یکی در حوزه اسکناس مثل ارز دانشجویی و ارز مسافرتی است که در هر دو تامین ارز به خوبی انجام می‌شود.

وی با اشاره به نوسانات بازار ارز اعلام کرد که التهاب در بازار غیر رسمی که ناشی از آثار روانی است، حتما کاهش خواهد یافت.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه تعادل و آرامش با تامین ارز در بازار حاکم خواهد شد، گفت: به عنوان بازارساز هم در بازار نیما و هم در بازار متشکل حضور موثر خواهیم داشت.

ذخایر اسکناس بانک مرکزی به بیشترین اندازه در تاریخ رسیده است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه ذخایر اسکناس بانک مرکزی به بیشترین اندازه در تاریخ رسیده است، توضیح داد:  با وزارت صمت جلسات متعددی داریم. باتوجه به بهبود وضعیت منابع ارزی کشور ثبت سفارش‌ها نیز بیشتر شده است.

صالح‌آبادی ضمن تاکید براینکه سیاست‌های ارزی و تجاری کاملا باهم هماهنگ است، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون 4.3 میلیارد دلار در سامانه نیما تامین ارز شد.همچنین برای واردات مربوط به دارو 1 میلیارد دلار و برای مواد غذایی 3 میلیارد دلار تامین ارز کردیم.

بدهی دولت از بانک مرکزی کاهش یافته است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای پرداخت یارانه‌های معیشتی جدید خلق پولی صورت نگرفته و از منابع خود سازمان هدفمندی یارانه‌ها تامین شده است، گفت: روند اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال گذشته نصف شده است. بدهی دولت از بانک مرکزی نیز بسیار کم شده است و روند فروش اوراق بانک‌ها به بانک مرکزی کاهشی شده است. روند رشد پایه پولی و نقدینگی کنترل می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه وقتی ارز تک نرخی می‌شود و به نرخ نیما فروخته می‌شود ریال معادل آن از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها به مردم داده می‌شود، اظهار کرد: تورم ناشی از اصلاح نظام یارانه‌ها از سمت عرضه در کالاهای اساسی کمتر از ۱۰ درصد است و هر میزانی باشد دولت آن را از طریق یارانه یا کالابرگ جبران می‌کند.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا